Читаєте зараз
Одразу два газопроводи РФ у Європі пошкоджені: паливо потрапило в море

Одразу два газопроводи РФ у Європі пошкоджені: паливо потрапило в море

Ilona Kivva
Автор:
  • Витоки на «Північному потоці-1» та «Північному потоці-2» зафіксували протягом однієї доби.
  • В Балтійському морі спостерігалося зростання рівня забрудненості.
  • Екологи та енергетики побоюються низки негативних результатів аварій, один із яких – вибух.

Попри санкції російський газ залишався в трубопроводах, які ведуть до країн-членкинь Європейського Союзу. Майже одночасно на двох ключових газогонах РФ впав тиск і речовина потрапила у воду.

Заборона розповідає про виведення з ладу «Північних потоків» у Європі та наслідки цих інцидентів. 


«Північний потік»: аварії в Данії та Швеції  

26 вересня 2022 року повідомила Данія повідомила про витік газу із незапущеного газогону «Північний потік-2» – через територію цієї країни трубопровід мав би постачати паливо з РФ у Німеччину. Через появу діри тиск у ньому впав зі 105 до 7 бар і газ потрапив в Балтійське море, тому суднам заборонили плавати в радіусі 5 миль навколо Nord Stream 2.

«За межами забороненої зони немає ризиків для безпеки, пов’язаних з витоком. Очікується, що інцидент не матиме наслідків для безпеки постачання газу в Данії», – зазначили в енергетичному агентстві країни.

Витік на Nord Stream 2 біля острова Борнхольм. Графіка: Danish Maritime Authority.

Вранці 27 вересня 2022 року стало відомо про два витоки на газопроводі Nord Stream 1, який також належить Росії. Крім Данії, газ із нього потрапляє в воду і з території Швеції. Як і у випадку з «Північним потоком-2», витоки розташовані недалеко від датського острова Борнхольм, повідомив представник Шведської морської адміністрації.

Хоч Nord Stream 2 не було введено в експлуатацію через початок повномасштабної війни РФ проти України, паливо в нього росіяни закачали. А «Північним потоком-1» Берлін отримував російський газ аж до вересня 2022 року, тому він залишався в трубопроводах.

Витоки газу 26-27 вересня: чи є небезпека

Протягом кількох днів 177 млн кубометрів палива можуть витекти лише з «Північного потоку-2». Метан частково розчиняється у воді, проте є загроза для атмосфери Землі.

«Значне падіння тиску, яке вже відбулося в газопроводі «Північний потік-2», дає підстави побоюватися, що це велика аварія і що значні обсяги небезпечного газу метану вже витекли в Балтійське море. Як тільки газоподібний метан піднімається над поверхнею моря в атмосферу, він значно сприяє парниковому ефекту», заявили в організації Deutsche Umwelthilfe.

Мапа газопроводів «Північний потік-1» та «Північний потік-2». Графіка: Al Jazeera.

Водночас у Данії побоюються наслідків витоків палива в море. Зокрема, через можливий контакт газу з відкритим вогнем чи іскрою, у результаті чого є загроза вибуху, сказав керівник секції енергетики Ольборзького університету Саймон Педерсен. За його словами, газ токсичний як для людей, так і для дикої природи.

Раніше Заборона розповідала, що Росія щоденно відправляє у повітря величезні обсяги природного газу. Це негативно впливає на клімат Арктики, пришвидшуючи процеси танення льодовиків за полярним колом.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору