'
Читаєте зараз
Британські вчені відкрили новий набір груп крові. Це може розгадати таємницю несумісності

Британські вчені відкрили новий набір груп крові. Це може розгадати таємницю несумісності

Yevheniia Kostina
  • Науковці описали 44-ту систему класифікації крові.
  • Носіїв крові з нового набору спеціалісти зустрічають надзвичайно рідко.
  • При несумісності груп можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.

Вчені у Великій Британії описали раніше невідомі відмінності крові й систематизували їх. Сталося це після того, як медики однієї з лікарень не змогли врятувати життя новонародженої дитини. Матір немовля має кров ультрарідкісного типу, що спричинило несумісність.

Заборона розповідає про висновки англійських вчених щодо набору Er та про важливість цього дослідження для розгадки питання несумісності між мамою та дитиною.


Група крові Er: дослідження в Брістолі 

Набір, який отримав назву Er, класифікували після того, як лікарі знайшли проблеми з кровʼю в плода жительки Великої Британії. Медики зробити екстрений кесарів розтин за багато тижнів до народження дитини, проте в неї стався крововилив у мозок і немовля не вижило. Зразок крові матері надіслали дослідникам у лабораторії в Брістолі, пояснює Wired.

«Вони зробили приголомшливе відкриття: кров жінки була ультрарідкісного типу, що могло зробити кров її дитини несумісною з її власною. Цілком можливо, що це спонукало її імунну систему виробляти антитіла проти крові її дитини — антитіла, які потім перетнули плаценту та завдали шкоди її дитині», — зазначило видання.

Це 44-й із описаних набір груп крові. Основних груп, про які знають більшість людей, — чотири, проте це не єдина класифікація. Існує багато способів групування еритроцитів, тому ці системи працюють одночасно.

Читати більше новин в Telegram

Групування, що пов’язано з білком Piezo1

Нову систему групування вже описали — вона пов’язана з білком під назвою Piezo1. Антиген Er, який імунна система більшості людей вважає чужорідним, був відкритий роками раніше, але це дослідження є першим, у якому описуються різні мутації. У небагатьох людей по всьому світу може бути така кров, проте через відмінності хтось може отримати непідходящий матеріал від донора або при народженні.

«Відкриття нової системи груп крові — це як відкриття нової планети […] Це доповнює наші знання про те, як несумісність крові може вплинути на вагітних матерів та їхніх дітей. І тепер, коли випадки несумісності крові потенційно можна віднести до групи крові Er, це збільшує ймовірність того, що лікарі зможуть правильно діагностувати таку проблему та лікувати її, наприклад, зробивши дитині переливання крові в утробі матері», — сказала вчена Медичної школи університету Сент-Луїса Даніела Гермелін.

Протягом останнього десятиліття вчені описували в середньому одну нову систему класифікації крові на рік. Результати нового дослідження мають офіційно ратифікувати на зустрічі Міжнародного товариства переливання крові.

Раніше Заборона розповідала про критерії, необхідні для добровільної здачі крові в Україні. Під час війни цей біоматеріал є стратегічним ресурсом.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій