'
Читаєте зараз
Битва за Чорне море: українська розвідка пояснила, навіщо окупантам Зміїний

Битва за Чорне море: українська розвідка пояснила, навіщо окупантам Зміїний

Ilona Kivva
Автор:
Острів Зміїний
  • З кінця квітня 2022 року українські захисники ведуть активні бойові дії за острів Зміїний через його важливе стратегічне значення.
  • Контроль над островом дасть Україні можливість відкрити торгові морські шляхи для постачання зброї та іншого імпорту.
  • Також це єдиний регіон, через який Росія може спробувати висадити десант на територію окупованої частини придністровського регіону.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України переконані, що контроль над островом Зміїний може дати суттєву перевагу у війні як нашій державі, так і ворогу. Той, хто контролює острів, буде домінувати в північно-західному Чорному морі.

Заборона розповідає деталі щодо важливості острова Зміїний у війні з окупантами.


Стратегічне значення Зміїного: пояснення начальника ГУР

Чорноморський острів Зміїний дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на півдні нашої держави, тому українські захисники будуть боротися за нього, розповів начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) генерал-майор Кирило Буданов.

«Україна боротиметься за острів Зміїний стільки, скільки буде потрібно», — заявив начальник ГУР.

За його словами, острів має стратегічне значення як для України, так і для РФ. Для ворога він особливий ще й тому, що це єдиний регіон, через який рашисти можуть спробувати висадити десант на територію окупованого Придністровського регіону Молдови.

Читати більше новин в Telegram

«Той, хто контролює острів, може будь-якої миті заблокувати рух цивільних суден в усіх напрямках на південь України… Це стратегічно важлива точка, щоб відкрити торгові морські шляхи, завозити нам зброю та виключити будь-які можливі воєнні дії Росії на території „ПМР“, з якої вони можуть атакувати західну частину України», – зазначив Буданов.

Це підтвердив і заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов. Він пояснив, що острів є одним із ключових вузлів нашої території й утримання його під своїм контролем надасть можливість протистояти російським військам у блокуванні одеського портового хабу.

«Якщо Росія зміцнить свої позиції на острові Зміїний за допомогою крилатих ракет, протиповітряної оборони та берегової оборони, вона може домінувати в північно-західному Чорному морі», — йдеться у доповіді британської розвідки.

Острів Зміїний — це скелястий клаптик землі посеред Чорного моря довжиною 615 та шириною 560 метрів. Він був територією Румунії, поки в 1948 році його не передали Радянському Союзу. Тоді його почали використовувати як радіолокаційну базу. Україна отримала контроль над островом після розвалу СРСР, однак Румунія продовжувала претендувати на його територію. У 2009 році Міжнародний суд ООН постановив, що Румунії належить майже 80% Чорноморського континентального шельфу, але сам острів залишився частиною України і окреслює її територіальні води.

Битва за Зміїний: хроніка

24 лютого 2022 року до острова Зміїний підійшли два російські військові кораблі, одним з них був флагман флоту РФ — крейсер «Москва». Військовослужбовцям Ізмаїльського прикордонного загону, що несли службу на острові, було висунуто вимогу здатися. Саме тоді прозвучала фраза, що стала справжнім гаслом для України у війні з окупантами: «Російський військовий корабель, йди на х*й».

Після цього російські військові завдали вогневого удару по території зі ствольної корабельної зброї та бойової авіації. Зв’язок з українськими захисниками був втрачений, їх вважали загиблими.

26 лютого окупанти захопили в районі острова цивільне рятувальне судно «Сапфір», яке було направлене для порятунку прикордонників й морських піхотинців.

28 лютого стало відомо, що 13 українських захисників живі й перебувають у полоні.

*Практично з перших днів повномасштабної війни острів Зміїний було захоплено.

24 березня Україна провела обмін полоненими з РФ й звільнила 19 моряків і 10 військових, серед яких були захисники Зміїного.

13 квітня українські військові завдали удару ракетами «Нептун» по крейсеру  «Москва» у результаті чого він затонув, що стало переломним моментом у боях за Зміїний, адже без підтримки бойового судна, кораблі постачання РФ стали практично беззахисними.

27 квітня Збройні сили України завдали ударів по позиціях ворога на острові. Було пошкоджено пункт управління противника і знищено зенітно-ракетний комплекс «Стріла-10». 

1 травня було зафіксовано активізацію сил ворожого флоту. Противник намагався здійснити евакуацію та поповнення особового складу своїх підрозділів на острові.

2 травня ЗСУ знищили два російські катери типу «Раптор», які проводили розвідку.

3 травня українські воїни завдали ударів з безпілотників «Байрактар» та знищили ворожий командний пункт.

7 травня відбувся повітряний бій, противник зазнав втрат, як в острівних силах, так і в морських суднах.

Також з «Байрактарів» було знищено російський десантний катер типу «Серна» і два десантно-штурмові катери типу «Раптор». Крім того, ЗСУ збили ворожий гелікоптер з десантом.

11 травня розвідка Великої Британії доповіла, що на острові Зміїний, тривають бої. РФ неодноразово намагалася  підсилити свій відкритий гарнізон, розташований там, але Україна успішно завдавала ударів по російській протиповітряній обороні та суднам постачання окупантів.

13 травня представник ГУР МО Вадим Скібіцький в ефірі національного телемарафону заявив, що окупанти почали розгортати зенітні ракетно-гарматні комплекси «Панцир» та ЗРК «Тор-М2» для посилення протиповітряною оборони.

Раніше Заборона розповідала про дані української розвідки щодо планів Кремля у невизнаній «Придністровській Молдавській Республіці».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій