Читаєте зараз
Чехія або Канада: у країні ЄС ввели важливе правило для українських біженців 

Чехія або Канада: у країні ЄС ввели важливе правило для українських біженців 

Ilona Kivva
Автор:
  • Канада з березня 2022 року запустила візову програму для українців, яка дає право жити і працювати в державі до трьох років.
  • У країнах ЄС діє система тимчасового захисту, яка дає ті ж права.
  • Статус захисту отримати набагато простіше, але у деяких країнах він втрачається при виїзді за іншими програмами.

В Чехії діє правило, яке забороняє одночасно мати тимчасовий захист та візу у Канаді. Відтак, при оформленні документа на виїзд на американський континент, статус автоматично скасовується без права відновлення. Виняток зробили тільки для українців, які вже оформили документ на виїзд, не знаючи про заборону.

Заборона розповідає про особливу умову для українців у Чехії.

CUAET: за яких умов не скасовує захист у Чехії

Міністерство внутрішніх справ Чехії на початку 2023 року переглянуло умови скасування захисту для українців, котрі мають канадську візу CUAET, пише Pro Ukrainu.

«Враховуючи, що деякі типи віз, наданих Канадою, були видані до набуття чинності закону № 175/2022 Sb. [Lex Ukraine], який стосувався конфлікту між візами та тимчасовим захистом, а також враховуючи ступінь нервової напруги у зв’язку з очікуванням набуття чинності змін щодо продовження тимчасового захисту, Міністерство внутрішніх справ повідомляє, що так звана канадська віза, видана до 10.02.2023, не буде перешкодою для продовження тимчасового захисту», — йдеться у заяві МВС Чехії.

Так, канадська віза не буде приводом для анулювання тимчасового захисту за двох умов:

Читати більше новин в Telegram
  • чеський тимчасовий захист було отримано першим;
  • CUAET чи будь-яку іншу візу було отримано до 10 лютого 2023 року.

Важливо! Продовжити тимчасовий захист можуть тільки ті, хто має CUAET, схвалену до 10.02.2023, тому українцям не варто ризикувати і робити нові візи, адже тимчасовий захист у Чехії їм у такому разі не продовжать.

Кому можуть анулювати тимчасовий захист у Чехії

У грудні 2022 року спікерка Міністерства внутрішніх справ Чехії Гана Мала заявила, що статус тимчасового захисту анулюватимуть українцям, які отримали візу у Канаду.

«Якщо людина вже отримала візу тимчасового захисту в Чехії, і після цього отримала канадську візу CUAET або довгострокову візу для перебування понад 90 днів у іншій країні — їй буде відмовлено в продовженні тимчасового захисту. Продовжити можна тільки дозвіл на перебування з метою тимчасового захисту, який є дійсним», — сказала вона.

Передбачалося, що тимчасовий захист анульовуватиметься автоматично у день видачі канадського дозволу на проживання. Було запроваджено і зворотне правило: якщо українець оформив візу у Канаду, а вже потім приїхав до Чехії за притулком, йому також мали відмовляти.

Віза в іншу країну також мало впливати на тих громадян України, яким у Чехії була видана класична довгострокова віза (vízum strpěn).

Відповідно до внесених у 2023 році поправок, основні заборони залишилися: віза у Канаду є приводом для анулювання статусу захисту, але тільки якщо вона була отримана після 10 лютого 2023 року або раніше за оформлення чеського захисту.

Віза у Канаду для українців: як отримати

У Канаді діє спеціальна прискорену програму отримання віз для українців CUAET (канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки). 

За цим дозволом всі українці та їхні найближчі родичі будь-якої національності можуть до трьох років проживати, працювати та навчатися в Канаді як тимчасові резиденти. 

Щоб стати учасником програми необхідно подати онлайн-заявку та надати свої біометричні дані у будь-якому візовому центрі Канади.

Як подати заявку:

1. Отримайте код запрошення (для цього необхідно ввести адресу своєї електронної пошти на порталі IRCC та зачекати, поки буде згенеровано ваш код).

2. Створіть обліковий запис (скопіюйте отриманий код запрошення, перейдіть за вказаним під ним посиланням, щоб створити обліковий запис на порталі).

3. Заповніть онлайн-форму.

Важливо! Програма діє і для тих українців, які на момент початку російського вторгнення вже перебували у Канаді. Проте вона не передбачає надання статусу біженця, громадянства чи дозволу на постійне місце проживання.

Раніше Заборона розповідала про продовження дії тимчасового захисту для українців у Чехії, а також про те, як зміняться умови проживання з 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій