'
Читаєте зараз
Чехія з 1 жовтня запустить е-базу українських автівок: що буде, якщо не зареєструватися

Чехія з 1 жовтня запустить е-базу українських автівок: що буде, якщо не зареєструватися

Ilona Kivva
Автор:
  • Міністерство транспорту Чехії оголосило про впровадження окремого реєстру автомобілів для українців.
  • Внесення даних водіїв розпочнеться з жовтня 2023 року, але електронна база повноцінно запрацює з початку 2024 року. Техогляд не вимагатимуть.
  • Українці, які тільки планують отримати водійські права, повинні пройти навчання у чеській автошколі. Для цього треба мати договір оренди житла і банківський рахунок.

Окрема база впроваджується для того, аби чеській поліції було легше шукати порушників правил дорожнього руху — більша частина несплачених штрафів припадає на іноземців. Тому реєстрація буде обов’язковою для усіх українців, а пройти її можна буде у вкрай обмежені терміни. За прострочку доведеться сплатити чималий штраф.

Заборона розповідає про зміни для українських водіїв у дружній державі з жовтня-2023.


Реєстрація авто: процедура для біженців у Чехії

Міністерство транспорту Чехії оголосило про впровадження окремого реєстру автомобілів для українців. Головною причиною для створення стала велика кількість несплачених штрафів, що припадають на біженців, пише Visit Ukraine.

Оформлення автівки буде обов’язковим для всіх українських переселенців, що перебувають у державі (зі статусом захисту, посвідкою на проживання тощо). Реєстрація розпочнеться з 1 жовтня 2023 року, але електронна база повноцінно запрацює з початку 2024 року.

Необхідно буде звернутися до місцевих органів влади з розширеними повноваженнями. Їх список мають опублікувати на сайті чеського Міністерства транспорту у вересні 2023 року, тож слідкуйте за оновленнями. На це буде до семи днів з моменту отримання дозволу на проживання (все безплатно). Якщо ці строки буде пропущено, накладуть штраф у розмірі до 30 000 чеських крон (понад 49 000 грн).

Читати більше новин в Telegram

Важливо! Реєструвати треба автівку, якою ви користуєтеся. При цьому бути її офіційним власником необов’язково. Наприклад, зареєструвати доведеться машину чоловіка/дружини/дитини/батьків, якщо ви виїхали на ній за кордон.

Надати потрібно буде лише базову інформацію: адреса проживання, номер документа, що посвідчує особу, а також VIN-номер автівки. Технічний стан не перевірятимуть. 

«Під час перевірок на місці правопорушення буває нелегко ідентифікувати  користувача транспортного засобу і навіть знайти адресу водія-порушника. 

Місце проживання іноземців у Чехії часто змінюється, тому якщо адресу неможливо перевірити або вона вже не дійсна, місто намагається надіслати повідомлення про штраф в Україну, однак на отримання можуть піти місяці. Потім штраф офіційно вручається, але ніхто його не сплачує. Це створює проблеми для економічного сектору, який намагається примусово стягувати штрафи», — пояснила прессекретарка муніципалітету Пардубіце Крістіна Власакова.

Цікаво! Чеська поліція у 2022 році спільно з митними органами впровадила законодавчу поправку. Якщо під час перевірки на придорожньому посту поліція дізнається, що водій має несплачений штраф, вона має право вимагати заплатити на місці. В разі відмови номерний знак можуть конфіскувати або прикріпити до машини блокатор. 

Чеські водійські права: як отримати

У Чехії отримати посвідчення водія можуть ті, хто має право законно жити в країні. Перш за все треба пройти навчання в автошколі (є англомовні). 

Записатися варто не раніше 18 місяців до настання віку, який встановлено для тієї чи іншої категорії прав водія. Наприклад, для категорії В (легкові автівки) — це 18 років, а на мотоцикл  — 24 роки. Також треба надати договір оренди на житло та витяг з банківського рахунку. 

Важливо! На практичний іспит подавайтеся окремо. Кожен з екзаменів можна здавати безліч разів, але за кожен наступний потрібно платити заново. 

Курс в середньому триває 2-3 місяці. Потім робите фотографії, записуєтеся до лікаря, який проводить обстеження, та до департаменту міста (відділ Комунікації) для створення профілю кандидата на водія (PKK – profil kandydata na kierowcę). Він потрібен під час реєстрації на іспити. 

Наступний крок — іспити в автошколі. Якщо вони складені успішно, треба записатись до Водійського центру дорожнього руху (WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Деякі автошколи подають кандидатів самі, тож уточніть цей момент завчасно. 

Раніше Заборона розповідала про ключові зміни в ПДР Польщі — правила оновили влітку-2023. Деякі з них суттєво відрізняють від українських.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій