Читаєте зараз
Через Pandora Papers в Чилі запустили процедуру імпічменту. Дебати тривали майже добу

Через Pandora Papers в Чилі запустили процедуру імпічменту. Дебати тривали майже добу

Markiian Oliiarnyk
  • Сумнівну угоду президента Чилі Себастьяна Піньєри виявили в офшорах на Британських Віргінських островах.
  • Президента підозрюють у впливі на уряд заради власної вигоди.
  • Депутат Хайме Наранхо заради відставки президента говорив 13 годин поспіль.

Нижня палата парламенту Чилі проголосувала за імпічмент президента Себастьяна Піньєри. Це сталося внаслідок гучного скандалу, який виник після масштабного витоку документів Pandora Papers. Фігурантом розслідування, крім президентів України та Еквадору став і глава Чилі.

Заборона розповідає, які офшорні угоди сім’ї Піньєри виплили під час міжнародного розслідування, та як опозиційні депутати проштовхнули рішення про імпічмент.


Офшори президента Чилі

В Чилі розпочали процедуру імпічменту президента Себастьяна Піньєри після того, як під час масштабного витоку документів Pandora Papers оприлюднили інформацію про його офшорні контракти.

Як повідомляє Reuters, через витік документів стали відомими деталі угоди, підписаної на Британських Віргінських островах у 2010 році. Згідно з нею сім’я Піньєри продала свою частку в гірничодобувній компанії Minera Dominga вартістю $2.5 млрд своєму близькому другу і бізнес-партнеру Карлосу Альберто Делано.

Підозрюють, що платіж пов’язаний з тим, що уряд країни тоді не оголосив про статус території рудника, розроблюваного компанією, як заповідника. На момент підписання угоди Себастьян Піньєра вже був президентом Чилі, тож міг вплинути на це рішення уряду заради власної вигоди.

Читати більше новин в Telegram
Протести проти президента Себастьяна Піньєри після оприлюднення його офшорних контрактів у межах Pandora Papers. 13 жовтня 2021 року, Сантьяго, Чилі. Фото: Marcelo Hernandez/Getty Images

Зі свого боку Себастьян Піньєра заявив, що жодних порушень в угоді не було і відкинув всі звинувачення.

Після витоку цієї інформації в парламенті Чилі розпочали процедуру імпічменту президента.

Імпічмент президента Чилі

Національний конгрес Чилі є двопалатним. Для імпічменту президента процес мають схвалити спочатку більш ніж половина зі складу 155 депутатів Нижньої палати, а вже після — сенатори Верхньої палати.

На початку дебатів щодо імпічменту Себастьяна Піньєри у Нижній палаті взяв слово депутат Хайме Наранхо. Цієї миті стало відомо, що його колега, депутат Джорджіо Джексон, мав пробути ще декілька годин на самоізоляції через контакт із людиною, що хворіє на COVID-19. Але його голос мав стати вирішальним.

Щоб потягнути час, Хайме Наранхо читав уголос документ, який складався із 1300 сторінок протягом 13 годин. У соцмережі виклали відео емоційної завершальної частини 13-годинного виступу.

Завершальна частина 13-годинного виступу депутата Хайме Наранхо щодо імпічменту президента Себастьяна Піньєри. 9 листопада 2021 року, Сантьяго, Чилі. Відео: користувач @LegadoBachelet у Twitter

«Я можу говорити і 72, і 92 години, і п’ять днів. Якщо йдеться про звинувачення Піньєри, я можу говорити хоч протягом місяця», — цитує депутата видання Bloomberg.

Після дебатів, які тривали загалом 22 години, 78 зі 155 депутатів проголосували за оголошення імпічменту президенту Чилі. Водночас 67 депутатів виступили проти імпічменту — серед них і кілька представників опозиції. 

Наступне рішення щодо імпічменту мають ухвалити сенатори Національного конгресу Чилі.

Раніше Заборона пояснювала, що таке офшори і як російські компанії, зареєстровані в офшорних зонах, повертаються на український ринок в обхід санкцій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій