'
Читаєте зараз
ЧФ РФ був одним з ключів успіху у війні. Що пішло не так?

ЧФ РФ був одним з ключів успіху у війні. Що пішло не так?

Markiian Oliiarnyk
  • Росіяни тримають у Чорному морі приблизно 30 кораблів та шість підводних човнів.
  • Чорноморський флот не виправдав покладених на початку війни очікувань і зайняв оборону в портах окупованого Криму.
  • Ключовою подією для перемоги України над ЧФ стало потоплення крейсера «Москва».

На початку вторгнення в Україну на Чорноморський флот Росії покладалося багато бойових задач, включно з десантом на Одещину. Однак після ударів «Нептуна» по флагману ЧФ РФ і вибухів в Криму, росіяни перестрахувалися і більше не підпускають свої судна до українських берегів.

Заборона розповідає про головні задачі російських кораблів у Чорному морі.


Участь ЧФ Росії у війні проти України: дані Politico

На Чорноморський флот російське військове командування покладалося чимало задач на початку повномасштабного вторгнення. Він вважався ключем до завоювання України, пише Politico.

Йдеться про: 

  • запуск крилатих ракет «Калібр» по військових та цивільних цілях;
  • блокування доступу до портів України;
  • стримування українського флоту;
  • проведення десантної операції на Одещині;
  • вогнева підтримка російських військ на півдні України та в окупованому Криму.

Утім ще навесні проблеми Чорноморського флоту зросли. Причина — погане керівництво, застаріле обладнання та надмірна самовпевненість у власних силах. Українці успішно цим скористалися, щоб відтіснити ворога від своєї акваторії.

Читати більше новин в Telegram

«Чорноморський флот… продемонстрував недостатню серйозність у тому, як флот підготувався, позиціонувався та проводив операції з огляду на загрозу українського опору», — пояснив директор програми вивчення Росії аналітичного центру CNA Майкл Кофман.

Також чималу роль у його провалі на Чорному морі відіграло потоплення флагмана — ракетного крейсера «Москва». Цей удар мав не лише фізичні наслідки, а й моральну складову. Втрата флагмана сильно похитнуло віру росіян у те, що їм вдасться досягнути у цій війні хоча б чогось.

Зміїний та Новофедорівка: ЧФ РФ без сил

Поразка РФ у битві за острів Зміїний остаточно показала, що у росіян немає засобів протистояти українським безпілотникам, а також призвела до повного розчарування діями ВМС російської армії. Після потоплення ще кількох російських суден меншого розміру, зокрема буксира «Василий Бех», задачі ЧФ були скорочені до мінімуму: тепер кораблі переважно дислокуються у порту, виконуючи завдання з оборони півострова і запускаючи ракети в бік України.

Небажання використовувати свої ж кораблі як бойову силу означає, що флот став фактично безсильним. Особливо після того, як втратив повітряну підтримку через серію потужних вибухів на аеродромі у Новофедорівці.

«Російський Чорноморський флот розбитий і тепер використовується лише як оборонна сила з випадковими ударами крилатими ракетами. Схоже, росіяни просто намагаються обмежити втрати, а не маневрують і завдають ударів у Чорному морі», — цитує Politico Кофмана.

Сам флот, який складається з невеликих ракетних корветів і фрегатів, десантних катерів і шести підводних човнів, все ще має понад 30 кораблів у морі або в порту і шість підводних човнів. Але їхня ефективність та здатність до маневрування на низькому рівні через знищення протиповітряної оборони «Москви» та радарів на Зміїному.

Раніше Заборона розповідала про розблокування коридору для вивезення українського зерна через Дунайські порти України третім країнам, що потерпають від голоду. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій