'
Читаєте зараз
Завдяки звільненню Зміїного. В Україну прибули перші іноземні судна для зерна

Завдяки звільненню Зміїного. В Україну прибули перші іноземні судна для зерна

Markiian Oliiarnyk
Зерновий балкер
  • Росіяни блокували Чорне море протягом чотирьох місяців. Вигнання ворога зі стратегічного острова відновило законне судноплавство каналом Дунаю.
  • Як результат: на територію України під охороною ВМС ЗСУ вже зайшли вісім суховантажів з-за кордону, які доставлять зерно в ряд країн. 
  • В Україні відкритими для експорту лишаються три порти. Але цього недостатньо для зняття загрози світового голоду.

В порти Одеської області через гирло Дунаю — Бистре зайшли вісім іноземних торгових кораблів, які експортуватимуть зерно в країни світу. Шлях вивезення української сировини за кордон Чорним морем відновився після деокупації стратегічно важливого острова Зміїний, з якого росіяни протягом чотирьох місяців обстрілювали цивільні судна.

Заборона розповідає, хто забезпечує перевезення зерна з України і чи врятує відновлення роботи трьох портів на Одещині від продовольчої кризи у світі.


Експорт через Дунай: зерно під охороною ВМС України 

Військово-морські сили України долучились до охорони суден, які перевозитимуть українську агропродукцію через гирло Бистре річки Дунай у Чорне море. Використання вказаного каналу стало можливим після того, як Збройні сили повністю вибили окупантів зі Зміїного. Так, перші суховантажі уже прибули до портів Одеської області за зерном.

«Через російську агресію та блокаду в Чорному морі в українських портах були заблоковані мільйони тон українського зерна, значна частина якого призначалася для Всесвітньої продовольчої програми ООН для боротьби зі світовою кризою. Частково відновивши експорт агропродукції річковим шляхом, Україна, тим самим, допомагає у вирішенні світової кризи», — заявили в пресслужбі ВМС ЗСУ.

Проте більшість портів України досі закриті чи окуповані. Російська армія продовжує завдавати ударів по об’єктах критичної інфраструктури та цивільних судах у Чорному морі. Так агресор перешкоджає повноцінному відновленню експортних маршрутів і маніпулює «жестами доброї волі».

Читати більше новин в Telegram

Чому дунайські порти не врятують світ від продовольчої кризи 

Координатор гуманітарної допомоги ООН Мартін Гріффітс вважає, що відновлення роботи лише трьох портів в Одеській області не зможе врятувати світ від голоду. Адже Україна щороку вирощує достатньо продовольства, щоб нагодувати понад 400 млн людей.

«Натхнені повідомленнями про відновлення експорту українського зерна через канал Чорне море — Дунай. Але цього недостатньо. Оскільки відсутність продовольчої безпеки в усьому світі стає все очевиднішою, відкриття чорноморського маршруту є нашим найкращим варіантом для подолання глобального голоду. Світ не може чекати», — заявив Гріффітс.

До війни дунайські порти Ізмаїл, Рені та Усть-Дунайськ не грали великої ролі в загальному портовому вантажообігу в Україні, стверджують експерти інформаційно-аналітичного сайту GMK center. Їхня частка у спільній перевалці в 2018-2021 роках варіювалася в діапазоні 2.5-4.2%  вантажів на рік (4-6 млн тонн). Проєктна пропускна спроможність портів більша за фактичні дані:

  • Ізмаїл — 8.5 млн тонн;
  • Рені — 8 млн тонн;
  • Усть-Дунайськ — 4 млн тонн.

Проте навіть повне їх завантаження та значне збільшення пропускної здатності істотно не допоможе українському експорту в разі продовження блокади усіх інших чорноморських портів. Крім того, вона обмежена наявною інфраструктурою, недостатньою глибиною (Усть-Дунайськ), проблемою повільного суднопроводження румунською стороною та частою зміною рівня води у Дунаї. Процес вивозу продовольства з України значною мірою залежить і від залізничної інфраструктури, яка перебуває під постійною загрозою ракетних ударів з боку Російської Федерації.

Під час форуму у Лугано міністр інфраструктури України Олександр Кубраков озвучив один з можливих варіантів боротьби з можливою продовольчою кризою у світі. Так, найближчим часом планується збільшити пропускну спроможність українських портів на Дунаї до 25 млн тонн на рік. Реалізація проєкту коштуватиме близько $200 млн, які міністерство планує отримати від західних партнерів.

 Загальний обсяг переробки вантажів у дунайських морських портах України. Інфографіка: GMK center

Раніше Заборона розповідала про російський суховантаж  Zhibek Zholy, який перевозив крадене зерно з Бердянська у Туреччину. Україна розраховувала, що турецька влада арештує та конфіскує майно з судна окупантів, але Анкара вирішила його відпустити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій