'
Читаєте зараз
Хрести, прапори та фаєри: чого ж хочуть нібито польські фермери, що беруть участь в акціях

Хрести, прапори та фаєри: чого ж хочуть нібито польські фермери, що беруть участь в акціях

Julia Voinar
Автор:

Так звані фермерські акції в Польщі не вщухають уже кілька тижнів: їм передувала блокада кордону перевізниками, які, до речі, обіцяють поновити протести.

Тисячі фермерів з різних куточків Польщі приїхали на мітинг у Варшаві, який перенесли з 21 лютого на 27-ме. За оцінками поліції, у марші взяло участь 10 тис. людей — обійшлося без суттєвих інцидентів. Від Палацу культури й науки мітингувальники вирушили до Сейму та польського уряду. Кілька годин були перекриті центральні вулиці міста й не їздив громадський транспорт, окрім метро. Подробиці ходи з хрестами, прапорами та солом’яним транспортом — у репортажі Юлії Войнар. 

Думки та ідеї, висловлені в тексті, відображають особисту позицію суб’єктів і не є думками та позицією Заборони.

Фермерський протест без сільськогосподарської техніки

Варшавський марш був пішим, без уже звичних для ока польських тракторів. Їх не пустили на акцію до Варшави. Крім одного, який тягнув, як наголосили протестувальники, солом’яний Abrams.  

З прапорами та гаслами фермери йшли центральними вулицями польської столиці. Попри заклики поліції не використовувати піротехніку, учасники кидали петарди, палили фаєри, вмикали сирени, гуділи дудками й навіть розводили багаття. 

Читати більше новин в Telegram

В аграріїв три вимоги, наголосив організатор маршу Щепан Войчик з Польської фундації підтримки землеробів. Перша — відмовитися від положень програми «Європейський зелений курс». Друга — закрити кордони Польщі від неконтрольованого, на їхню думку, надходження агропродовольчої продукції з країн, що не належать до ЄС. Третя — захистити тваринництво в Польщі. 

«Люди не розуміють головного: Європейський Союз — це організація, яка працює на конкретних засадах і правилах, на її території діють певні стандарти продукції. Водночас якість товарів, які прибувають з України, не відповідає цим стандартам. Україна не є членом Євросоюзу, а якби була, то її продукти не були б такі дешеві. Я проти того, щоб у Польщу завозили неперевірені товари, до того ж ми маємо дбати про локальний ринок», — впевнена учасниця мітингу Єва.

Проти імпорту зерна з України

Інший поляк, Кароль, бачить проблему саме в імпорті зерна з України. «У мене було господарство — 300 гектарів. Частково продали ріпак, а пшениця з 50 гектарів досі лежить, хоча зазвичай продавали все швидко. Українці везуть зерно безперешкодно, вагонами. Заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак каже, що не бачить проблеми. Я був на кордоні, потяги їдуть. Охорона залізниці не знає, що то за пломби на вагонах, — нікому не відомо, що є в тих вагонах», — бідкається фермер.

Представникам польських фермерів удалося потрапити до парламенту на зустріч зі спікером Сейму. Шимон Головня пообіцяв знайти компроміс. Він запропонував організувати круглий стіл «тривалої розмови» з фермерами, експертами, політиками та переробниками. «Йдеться про те, як розв’язати це складне питання, яким нині є виробництво продуктів харчування на відповідному рівні. Це має бути безпечно для споживачів і рентабельно для фермерів», — підкреслив спікер Сейму.

А от із міністром сільського господарства аграріям поговорити не вдалося, оскільки Чеслав Сєкєрський перебував у Брюсселі. Водночас у будинку уряду відбулася зустріч керівника канцелярії прем’єр-міністра Яна Грабця з представниками фермерів. Протестувальникам пообіцяли убезпечити ринок та захистити польських виробників. 

«Ми дуже допомагали, коли почалася війна. Чи не так? Але ми теж маємо свої родини, господарства, кредити й теж мусимо заробляти. І тут річ не лише в Україні, а й у “Зеленій угоді”, — висловлюється учасник акції Ромуальд. — Протестують не тільки наші фермери, а й у Німеччині, Франції, хоч ті країни багатші за Польщу. Ми теж мусимо відстоювати свої інтереси. Не можна, щоб продукцію до нас завозили, а свою ми не могли продати. Ми не проти допомоги Україні, але не хочемо, щоб наше зерно лежало і гнило, бо його ніхто не купує».  

Представники фермерів пообіцяли продовжувати протести, допоки їхні вимоги не будуть виконані. І вже анонсували наступну акцію, якщо нічого не зміниться, на 6 березня у Варшаві. 

Раніше Заборона розповідала, в яких умовах вимушені жити українські далекобійники на заблокованому окремими польськими активістами кордоні.

Матеріал підготовлено з допомогою MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій