Чоловіків з ПМП не випускають з України з 1 червня: правда це чи ні

Ilona Kivva
Автор:
  • У соціальних мережах поширилася інформація, що люди, які мають посвідку на постійне проживання за кордоном, нібито не зможуть виїхати з території України.
  • Ймовірно, це пов’язано з помилковою інтерпретацією змін до закону про мобілізацію, що стосуються військового обліку.
  • Право на перетин кордону мають понад 20 категорій чоловіків, але є нюанси, про які треба знати.

Проблеми з виїздом з України можуть виникати через застарілі дані у ТЦК. Так, усі військовозобов’язані від 18 до 60 років повинні оновити інформацію про себе онлайн чи через військкомати. Тобто ця норма стосується навіть тих, хто має право на виїзд.

Заборона розповідає про те, хто ж з чоловіків може виїжджати у червні 2024 рокую

Виїзд за кордон: хто з українців має право у 2024 році

У соціальних мережах поширилася інформація, що з 1 червня 2024 року люди, які мають посвідку на постійне проживання за кордоном (ПМП), нібито не зможуть виїхати з території України. Однак подібних змін у законодавчих актах, що регулюють правила перетину державного кордону не відбулося. 

Річ у тім, що порядок виїзду з країни регламентується постановою Кабміну №57. Згідно з нею, право на виїзд мають:

  • чоловіки з інвалідністю;
  • які мають дружину або батьків (в тому числі батьків дружини) з інвалідністю I або II групи, але за наявності документів, що підтверджують догляд;
  • батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи;
  • чоловіки, які потребують постійного догляду;
  • опікуни людей з інвалідністю, які визнані судом недієздатними;
  • баби, діди, повнолітні брати, сестри, мачухи, вітчими, які супроводжують дітей з інвалідністю для виїзду за межі України, у разі їх приналежності до категорії, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Також право на виїзд мають чоловіки, які не підлягають призову або мають право на відстрочку. Ці категорії прописані у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

Читати більше новин в Telegram
  • батьки-одинаки;
  • чоловіки, які утримують трьох і більше дітей до 18 років;
  • непридатні до військової служби за станом здоров’я;
  • виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні захворювання, онкологію, психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний);
  • виховують дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа чи паліативної допомоги;
  • усиновителі чи опікуни дітей-сиріт та позбавлених піклування;
  • доглядають за людиною з інвалідністю — якщо більше немає кому цього робити;
  • чоловіки, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час АТО/ООС.

Для кожного випадку передбачено індивідуальний пакет документів, які обов’язково мають підтвердити приналежність чоловіка до певної категорії.

Є ще й виняткові категорії:

  • військовослужбовці, які їдуть на лікування внаслідок поранень на війні;
  • трансгендери, які пройшли процедуру зміни статевої належності та у встановленому законом порядку отримали документи, в яких їхня стать визначена як жіноча;
  • водії (які перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу автомобільним транспортом для потреб Збройних сил, інших військових формувань і для населення України. За наявності інформації про них у системі «Шлях»);
  • артисти (за дозволом Мінкульту);
  • спортсмени та тренери для участі в офіційних змаганнях і тренувальних зборах (за дозволом Мінмолодьспорту);
  • чиновники на підставі відповідних рішень про службові відрядження (за дозволом).

З України на ПМП: чи можна чоловікам

Чоловіків, які постійно проживають за кордоном також мають право на виїзд за наявності відповідних відміток у паспорті. Їх проставляє міграційна служба або дипломатична установа України. 

А от ті, хто має громадянство іншої держави, але ще не відмовився від українського, все одно вважаються громадянином України. Тобто вони можуть виїжджати лише на підставі чинного законодавства України: мати дозвіл чи одну з інших прописаних вище підстав.

Проблеми з перетином кордону, за словами юристів, можуть виникати через неоновлені дані у ТЦК. Після внесення змін у ЗУ про мобілізацію (а точніше з моменту набуття чинності 18 травня) усі військовозобов’язані від 18 до 60 років мусять оновити персональні дані у ТЦК та СП, ЦНАПах чи через електронний кабінет протягом 60 днів.

«Навіть ті, хто має право на виїзд, повинні прийти до ТЦК та СП і одержати військово-обліковий документ з VIN-кодом. Який потім зчитують спеціальними приладами прикордонники й так отримують доступ до особової справи військовозобов’язаного в електронній формі. Раніше право виїзду за кордон для окремих категорій чоловіків ніяк не кореспондувалося з поновленням військово-облікових документів. Тепер же, якщо хочеш за кордон, то онови дані. Маєш відстрочку — ми тобі її дамо, але йди до ТЦК підтвердити таке право», — пояснив адвокат Андрій Новак.

Те саме стосується чоловіків, у яких прострочені військово-облікові документи. За словами юриста, хоч військовий квиток не має терміну дії, але в умовах воєнного стану проходити ВЛК необхідно раз на рік (наказ 402 Міноборони від 2008 року), тимчасове посвідчення. Тобто усі чоловіки, які мали право на виїзд, також повинні оновити дані, а якщо військкомат вимагає, то ще й пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).

Військовий облік: хто має повернутися в Україну до 16 червня

Кабінет міністрів України у травні видав постанову № 563. Згідно з нею громадяни, які були зняті з військового обліку у зв’язку з виїздом за межі України на понад 3 місяці, зобов’язані повернутися і стати на облік.

Зробити це потрібно впродовж 30 днів з дня набрання чинності актом — вона вступила в дію одночасно із так званим законом про мобілізацію, тобто 18 травня. Отже, повторно стати на облік потрібно до 16 червня 2024 року.

Для цього необхідно особисто прибути до:

  • районного чи міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
  • органу СБУ;
  • відповідних підрозділів розвідувальних органів. 

«Ці нововведення стосуються лише тих громадян, які раніше знялися з обліку саме для виїзду з країни й пройшли всю необхідну процедуру, включно з візитом до ТЦК. Постанова зачепить обмаль людей. В інших військовозобовʼязаних українців за кордоном обовʼязки не змінилися — вони мають оновити свої персональні дані до 16 липня», — пояснює юрист адвокатського обʼєднання Paradigm Іван Щеглаков.

Раніше, за його словами, однією з підстав для зняття з військового обліку був переїзд за кордон. Тепер її прибрали, тому і з’явилась вимога повернутися і стати на облік.

Раніше Заборона розповідала про інші зміни щодо військового обліку з 18 травня 2024 року, а також про те, як оновити дані онлайн.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій