'
Читаєте зараз
Зеленський підписав закон про мобілізацію: що з ротаціями та звільненням зі служби

Зеленський підписав закон про мобілізацію: що з ротаціями та звільненням зі служби

Daniil Tsarevskyi
  • Верховна Рада 11 квітня 2024 року проголосувала за законопроєкт в цілому. Президент підписав його вже 16 квітня.
  • Першу версію проєкту закону зареєстрували ще 30 січня 2024 року, проте до другого читання до нього внесли понад 4000 правок.
  • Документ затвердили в редакції з рядом виправлених положень.

Положення про ротацію та демобілізацію з нової версії закону були виключені під час другого читання. Це було зроблено на прохання Генштабу — норми мають розкрити в окремому документі.

Заборона розповідає про ухвалений акт.

Законопроєкт №10449: ключові положення закону про призов

Верховна Рада 11 квітня 2024 року ухвалила в цілому законопроєкт №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (так званий закон про мобілізацію). Документ підтримали 283 народні депутати, один проголосував проти, 49 утримались та 18 не голосували. Президент підписав його 16 квітня 2024 року.

Проєкт зареєстрували ще 30 січня 2024 року, але після того до нього внесли понад 4000 правок. Документ проголосували в новій редакції з рядом виправлених положень, які в минулому викликали резонанс. Також виключили положення про демобілізацію, пише народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Голосування у Верховній Раді щодо законопроєкту по мобілізації. Фото: телеграм-канал «Залізний нардеп»

Документ набуде чинності через місяць після підписання президентом України Володимиром Зеленським, тобто у травні 2024 року. Так, з цього моменту впродовж 60 днів усі громадяни, які перебувають на військовому обліку, мають уточнити свої дані.

Читати більше новин в Telegram

Де можна буде уточнити військово-облікові дані:

  • територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
  • центри надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • особистий кабінет на базі реєстру військовозобовʼязаних «Оберіг»;
  • якщо ви за кордоном, то це можна буде зробити в консульській установі, або дистанційно — за телефонним дзвінком, електронною адресою, або електронним кабінетом.

Для тих, хто не оновлює їх або ухиляється від мобілізації передбачені наступні покарання:

  • обмеження права на керування транспортними засобами (за рішенням суду та на вимогу ТЦК);
  • обмеження консульських послуг за кордоном (щоб цього уникнути, необхідно оновити дані протягом 60 днів після набрання законом чинності).

Важливо! Тих, хто перебуває за кордоном депортувати не зможуть, а оновлення даних необхідне Міністерству оборони. Чинне міжнародне та українське законодавство не передбачає подібних механізмів, зазначає народна депутатка від «ЄС» Ірина Фріз.

При цьому реєстрацію в електронному кабінеті призовника зробили правом, а не обовʼязком. Тобто громадянин самостійно обиратиме, хоче він отримувати повістки в електронному вигляді чи ні.

Інші основні положення закону:

  • визнані обмежено придатними мають повторно прийти ВЛК;
  • ті, хто отримав II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби;
  • під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський здійснюватиме фото- та відеофіксацію;
  • необхідно обов’язково мати при собі військово-обліковий документ та показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ;
  • люди з інвалідністю, звільнені з полону та громадяни віком до 25 років можуть добровільно мобілізуватись за власним бажанням;
  • строкова служба скасовується, замість неї вводиться базовий військовий вишкіл на 5 місяців (початок з 1 вересня 2025 року). Він буде обовʼязковим для державної служби (за винятком непридатних до військової служби);
  • строковики переходять у мобілізаційний ресурс за загальними правилами (з 25 років);
  • тощо.

Також документ передбачає ряд мотиваційних заходів для військовослужбовців. Так, нібито має бути грошова нагорода за захоплену або знищену техніку, а також додаткові відпустки. Серед інших бонусів: сертифікат на купівлю авто, компенсація першого внеску за іпотекою тощо.

Демобілізація і ротація: чому прибрали із ЗУ про призов

В попередній редакції законопроєкту було положення про демобілізацію через 36 місяців служби та ротацію. Це було зроблено за побажанням Генштабу ЗСУ, повідомив речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін. 

«Генеральний штаб розуміє оперативну ситуацію, який розуміє загрози й ризики, які стають перед державою. Ми не можемо зараз ухвалювати поспішних рішень. Певна річ, що популістських думок дуже й дуже багато. Водночас ми маємо розуміти, що ескалація російської агресії триває, наступ буквально на всій лінії фронту іде, і наразі послабити Сили оборони не можна», — заявив Лазуткін.

Новий законопроєкт мають розробити протягом 8 місяців. Відповідне доручення є від комітету з оборони у Верховній Раді. В його створенні братимуть участь Міністерство оборони України та Генеральний штаб.

Також прибрали положення про ротацію. Про те, щоб зробити це, говорили ще в лютому 2024 року. Деякі народні депутати зауважували, що про ротацію можна говорити тільки тоді, коли в держави буде уявлення, в яких обсягах вона зможе забезпечити підготовку мобілізаційного резерву.

При цьому головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський ще 14 березня заявив, що ротації на передовій вже почалися.

«Позитивом є те що, не зважаючи на доволі складну обстановку на всій лінії фронту, нам вдалося запустити процес ротацій та заміни частин і підрозділів. Це дозволить стабілізувати обстановку і позитивно вплине на морально-психологічний стан наших воїнів», — сказав тоді Сирський.

Раніше Заборона розповідала про мобілізацію засуджених в Україні. Так, підписати контракт скоро зможуть ті, хто перебуває у вʼязниці, проте з рядом виключень.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій