'
Читаєте зараз
Чому декому легко прокидатися зранку: вчені виявили неочікувану причину

Чому декому легко прокидатися зранку: вчені виявили неочікувану причину

Tetiana Cherevko
  • Аналізи вчених виявили, що гени від давніх родичів сучасних людей, можуть допомогти нам стати «жайворонками».
  • Цілком можливо, що неандертальці та денисівці розвинули ці мутації, живучи в більш холодному і темному середовищі довше, ніж наші прямі предки.
  • Якщо ви довго не можете прокинутися від будильника, це свідчить про проблеми зі сном. В окремих випадках варто звернутися до лікаря.

Люди, які рано встають, можуть завдячувати своїм звичкам ДНК неандертальців. Про це свідчать результати досліджень вчених із Каліфорнійського університету. Давні родичі сучасних людей передали нам ДНК, яке підвищує ранкову активність. І ця особливість збереглося в сучасних людей.

Заборона розповідає про людей-жайворонків та особливості їхнього ДНК.

Люди-жайворонки: що з’ясували науковці

Кожна сучасна людина завдячує переважною більшістю своєї ДНК Homo sapiens. Вчені вважають, що деякі з наших предків підхопили генетичний матеріал від вимерлих гілок людства, зокрема неандертальців і денисівців, пише Science Alert.

Значна частина цих варіацій була відсіяна з плином часу. Але вчені вважають, що люди європейського та азійського походження все ще завдячують близько 2% свого геному неандертальцям, а люди з Папуа-Нової Гвінеї можуть простежити близько 5% своєї ДНК від денисівців.

Давні родичі сучасних людей вийшли з Африки сотні тисяч років тому. Тож у них було набагато більше часу, щоб пристосувати свої гени до холодного, темного середовища Західної та Північної Євразії. Наші прямі предки почали стикатися з такою погодою приблизно 50 000-60 000 років тому, коли відбулася велика хвиля міграції в Європу.

Читати більше новин в Telegram

Тоні Капра з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско та його колеги вирішили дослідити, чи могли деякі з цих варіацій ДНК зробити з нас людей-жайворонків. Щоб перевірити свою теорію, вчені порівняли геноми трьох неандертальців і одного денисівця з ДНК сотень тисяч сучасних людей. 

Вони виявили понад тисячу спільних мутацій. Деякі з них ймовірно беруть участь у регулюванні годинника людського організму. Проаналізувавши результати анкетування людей з біобанку, вчені виявили, що носії цих мутацій частіше називали себе «жайворонками».

«Це дослідження є кроком вперед. Воно не лише проливає світло на живу людську ДНК, але й може допомогти нам краще зрозуміти біологію неандертальців», — сказав Тоні Капра.

Як легко прокидатися зранку: топ-7 порад

Якщо ви не можете прокинутися від будильника, який грає через кожні 5 хв, це свідчить про проблеми зі сном. Швидше за все, ви не висипаєтеся, пише Healthline.

Що робити, щоб прокидатися було легше:

  • Виробіть режим сну

Лягайте спати й прокидайтеся в один і той же час кожного дня. З’ясуйте, скільки вам потрібно спати: зазвичай рекомендують від семи до дев’яти годин на добу.

  • Поліпшіть ваш режим сну

Спробуйте розслабитися перед тим, як лягаєте спати. Наприклад, почитати або прийняти теплу ванну. В цей час старайтеся не користуватися ноутбуком чи смартфоном, не пити напої з кофеїном, не дрімати та не вживати алкоголь.

  • Перемістіть будильник якомога далі від ліжка

Коли ви постійно переставляєте його і засинаєте після пробудження — це фрагментація сну. Вона збільшує денну сонливість і слабкість, знижує працездатність і змушує вас відчувати себе пригніченим.

  • Краще харчуйтеся

Вживання здорової їжі збільшує вашу енергію і допомагає вам краще спати.

  • Регулярно займайтеся спортом

Фізичні вправи поліпшують сон. Вони також підвищують рівень енергії, зокрема у людей із захворюваннями, пов’язаними з хронічною втомою.

  • Насолоджуйтеся денним світлом

Воно допомагає регулювати ваші добові ритми й покращує ваш сон. Спробуйте відкривати жалюзі, як тільки встаєте.

  • Сходіть до лікаря

Якщо ви не можете прокинутися вранці після випробування інших методів або помітили тривожні ознаки розладу сну, краще проконсультуйтеся з лікарем.

Раніше Заборона розповідала про критичний момент в людській еволюції. Приблизно 900 000 років тому родовід людства міг обірватися — тоді на планеті лишилось приблизно 1280 наших пращурів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій