'
Читаєте зараз
Чому світло часто зникає не за графіком: як роблять плани в Україні

Чому світло часто зникає не за графіком: як роблять плани в Україні

Ilona Kivva
Автор:
  • Українська енергосистема станом на 30 січня 2023 року зазнала 28 атак: ракетних та з використанням безпілотників.
  • Ліміти споживання для областей були введені, щоб зменшити навантаження на мережі. Вони визначаються так, аби мережа була збалансованою.
  • Через блекаути сильно виросла кількість пожеж. Тож варто вивчити правила (читайте нижче) та купити вогнегасник.

В Україні діють аварійні, планові та погодинні графіки відключень електроенергії. Перші застосовуються в екстрених випадках, наприклад, при обстрілах, тому спрогнозувати їх неможливо. Ще до 24 лютого існували планові блекаути — під час таких відключень проводять ремонтні роботи на певній лінії. Погодинні графіки складають обленерго у кожному регіоні на основі вказівок Укренерго.

Заборона розповідає про принцип формування графіків відключень світла, про те, де їх шукати, та як передбачити блекаути, знаючи про низку вирішальних факторів.


Як вирішують, коли не буде електрики

Енергосистема України станом на 30 січня 2023 року зазнала вже 13 ракетних атак ворога та 15 ударів БПЛА. Під контролем російських військ перебувають Запорізька АЕС, Запорізька ТЕС, Луганська ТЕС, Вуглегірська ТЕС, Каховська ГЕС та більшість вітрових і сонячних електростанцій на півдні України. Це все призвело до серйозного дефіциту потужностей, кажуть в Укренерго.

Щоб зменшити навантаження на мережі, були введені ліміти споживання для областей — це максимальний обсяг, який може бути використаний в конкретному регіоні.

«Уявімо, що більшість ключових транспортних розв’язок та мостів на магістральних трасах, якими можна дістатися із заходу на схід країни, зруйновані. Потрапити зі Львова до Харкова все ще можливо, але значно меншими дорогами, пропускна здатність яких не може забезпечити великий потік авто. Час на дорогу, який був 8-10 годин, може займати кілька днів: десь доведеться постояти в заторі та їхати повільніше. Ця аналогія ілюструє ситуацію в енергосистемі — щоб втримати стабільну роботу та уникнути ще більших аварій, ми вимушені вдаватися до обмежень споживання», — пояснили в Укренерго.

Читати більше новин в Telegram

На практиці це працює так:

  • Укренерго надає ліміти операторам розподільчих мереж, тобто обленерго — це можуть бути як прогнозовані дані на тиждень, так і термінові, наприклад, у зв’язку з ударом по електростанції;
  • регіональні структури формують графіки, тобто визначають кого, коли, в якому порядку і на скільки відключати. 

Ліміти визначаються так, аби мережа була збалансованою. Тобто обсяг спожитої електроенергії в певний момент часу повинен дорівнювати обсягу виробленої. У мережі енергія не зберігається. Якщо споживають менше енергії, ніж виробляють, частота підвищується, якщо навпаки – падає. Обидва дисбаланси згубно впливають на мережі, роз’яснили у Державній інспекції енергетичного нагляду України.

Простішими словами, каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, на визначення кількості електрики, яку отримає певний регіон, впливає:

  • яка кількість електрики зазвичай споживається в цій області;
  • який розмір обмежень діє в країні;
  • які проблеми з конкретною високовольтною мережею.

«Далі відбувається наступне. Області отримали ці ліміти. І обленерго самостійно складають графіки відключень своїх споживачів. Якщо обленерго так склало графік, що він не виконується, Укренерго їм вказує, що вони перебирають. Якщо ж відбувається атака і пошкоджено обладнання ракетою чи дроном, відповідно, теж не за графіком відбувається відключення і починають ремонтувати. Тут вже зовсім непередбачувана ситуація», — розповів Харченко.

Графіки відключень світла в Україні: як і де шукати

Є два типи графіків відключень світла: аварійні (ГАВ) та погодинні (ГПВ). Аварійні плани застосовуються через раптове виникнення дефіциту обсягів електроенергії, наприклад, у результаті ракетного удару. Це не графік планових робіт, у ньому немає годин початку та завершення відключення, пояснили у Державній інспекції енергетичного нагляду України. Це перелік електричних адрес (вузлів електромереж), до яких можуть бути застосовані відключення, якщо Укренерго дасть регіональній структурі таку вказівку. Їх вводять та припиняють екстрено і виключно за вказівкою національного оператора.

Тобто графіків для громадян по таких відключеннях не існує. Про введення їх у дію можуть повідомляти на сайтах чи у соціальних мережах конкретного обленерго.

Погодинні графіки передбачають, що певні групи споживачів будуть обмежувати щодня, але за певним розкладом, зазначили в Укренерго.

Обленерго зобов’язані складати та оприлюднювати ГПВ заздалегідь, хоча у деяких областях не завжди вчасно це роблять. 

Знайти графіки можна на сайтах структур по областях:

Коли нема електрики: правила протипожежної безпеки

Під час блекаутів люди почали активно користуватися газовими пальниками та пічним опаленням. Деякі українці навіть встановлюють у квартирах багатоповерхівок генератори, що суворо заборонено. Близько 40% займань, за даними ДСНС України, — в житловому секторі (без урахування тимчасово окупованих територій).

Важливо! Встановлювати генератори у закритому приміщенні заборонено, адже є високий ризик отруїтися вихлопними газами. Для роботи генераторів використовуються легкозаймисті речовини, тож це провокує підвищену пожежну небезпеку.

Аби вбезпечити вас та ваших рідних, слідуйте вказівкам ДСНС.

Свічки:

  • використовуйте невисокі, стійкі, металеві свічники;
  • тримайте свічки на безпечній відстані від одягу, книжок та інших легкозаймистих речей;
  • не залишайте запалені свічки без нагляду;
  • не ставте свічку в безпосередній досяжності до дітей та домашніх улюбленців;
  • не паліть свічки до кінця — залишайте недогарок довжиною 2-3 см;
  • не використовуйте свічку як нічник або під час сну.

Генератори:

  • експлуатуйте генератори та паливо на відкритому повітрі на відстані не менше 6 метрів від вікон, дверей та гаражів;
  • тримайте генератор сухим та захищеним від дощу чи затоплення — дотик до мокрого генератора або пристроїв, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;
  • перед заправкою дайте генератору охолонути, щоб уникнути спалаху палива;
  • встановіть детектори чадного газу.

Газові пальники:

  • купуйте лише сертифіковану продукцію в ліцензованих крамницях;
  • дотримуйтесь інструкцій виробника та перевіряйте цілісність газового балона. За допомогою мильного розчину можна переконатись у відсутності витікання газу;
  • використовуйте балони у приміщеннях з хорошою вентиляцією;
  • тримайте балони подалі від сонячного проміння та високих температур;
  • не встановлюйте газовий пальник або туристичні плитки з газовими балонами на електроплити та інші поверхні, що можуть нагріватися.

Пічка:

  • придбайте металевий лист 50×70 та встановіть його на підлозі перед топковими дверцятами;
  • систематично прочищайте димоходи;
  • не допускайте перегріву печей та простежте, щоб у їх стінах та дверцятах не було тріщин;
  • не розпалюйте печі легкозаймистими рідинами та не залишайте їх впритул до топкових дверей;
  • не залишайте прилади, що топляться без нагляду та не доручайте нагляд за ними дітям.

Найважливіша порада — купіть вогнегасник. Особливу увагу потрібно сконцентрувати на дітях, не допускаючи їх до контакту з вогненебезпечним обладнанням.

Раніше Заборона розповідала про підготовку до відключень світла на великі проміжки часу. Зокрема, краще завжди мати вдома запаси свічок, батарейок, кілька ліхтариків та сірники.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій