'
Читаєте зараз
Віялові відключення світла в Україні: у РНБО розвінчали топ-7 міфів

Віялові відключення світла в Україні: у РНБО розвінчали топ-7 міфів

Ilona Kivva
Автор:
  • Російська армія систематично проводить масовані обстріли критичної інфраструктури України.
  • Щоб зменшити навантаження на мережі, вводять аварійні та погодинні відключення. 
  • На початку листопада російські пропагандисти запустили псевдофлешмоб, яким закликали українців не економити електрику.

Віялові відключення світла у Києві та низці областей України стали приводом для чималої кількості вкидів щодо реальних причин перебоїв та їх доцільності. Серед найпоширеніших фейків — безрезультативність економії, таємні продажі електроенергії за кордон та беззахисність інфраструктури.

Розповідаємо про топ-7 міфів від Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони щодо погодинних та аварійних відключень електрики у регіонах країни.


Блекаут в Україні у листопаді-2022: фейки

У низці областей з жовтня 2022 року систематично впроваджують аварійні та погодинні відключення електроенергії. Перебої стали приводом для поширення у соціальних мережах багатьох фейків, кажуть у ЦПД РНБО.

Наприклад, на початку листопада на основі такої дезінформації був запущений проросійський онлайн-флешмоб під тегом #LightOnZelenskyyOff. Під ним закликали ігнорувати рекомендації по економії електроенергії, однак українці швидко перетворили його на мем.

ЦПД РНБО спростував низку інших фейків, які ширяться соціальними мережами:

Читати більше новин в Telegram
  1. Змова енергетичних компаній та уряду

Вкид базується на тому, що росіяни атакують енергетичні об’єкти в Україні з кінця лютого-2022, але відключення почалися лише в жовтні. «Атаки на об’єкти енергоінфраструктури справді йдуть з початку повномасштабного вторгнення, але з жовтня росіяни масово і прицільно знищують саме енергетичну інфраструктуру. Їх атаки набули безпрецедентних масштабів», — кажуть у Центрі протидії дезінформації. 

Удари крилатих ракет та іранських дронів спрямовані на:

  • теплові і гідроелектростанції;
  • трансформаторні підстанції;
  • лінії електропередач. 

Все це головні складові електромережі: генерація, розподіл та транспортування. Саме тому навіть вже вироблена електрика не завжди може потрапити до споживача. Через ці системні руйнування й відбуваються відключення.

  1. Влада продає електроенергію за кордон

Міф базується на тому, що електроенергії в Україні навіть попри обстріли нібито достатньо, але українська влада збільшила обсяги експорту, щоб заробити більше грошей.

Експорт електроенергії заборонили після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії, відповідно до міжнародних стандартів, є відкритими.

  1. Українська енергоструктура не захищена

Усі стратегічно важливі об’єкти, серед яких і енергетична інфраструктура, захищають підрозділи сил протиповітряної оборони України, однак збити всі ракети неможливо. Наприклад, такі російські снаряди як «Кинжал» можна знищити тільки високотехнологічними системами ППО.

  1. В Україні буде повний блекаут

Фейк базується на тому, що росіяни можуть вже найближчим часом знищити всю українську електроенергетику.  Насправді в країні вкрай розгалужена енергосистема. Вона створювалася в радянські з часи з розрахунку на високий рівень споживання заводів-гігантів, що значно ускладнює можливість цілковитого знищення. Також енергосистему захищають системи протиповітряної оборони.

  1. Удари по ТЕС не мають впливати на стабільність системи

Суть міфу у тому, що в Україні більшу частину електроенергії виробляє атомна енергетика. Однак Запорізька АЕС, яка є найбільшою у Європі і на яку припадало 20% від всієї потужності електрогенерації, окупована росіянами. Там зруйновані всі високовольтні лінії зв’язку з українською електромережею. Через це станція зупинена і не може виробляти електроенергію, крім як для власних потреб.

«Теплова генерація є критично важливою для балансування енергосистеми в пікові години (з 6:00 до 9:00 і з 17:00 до 23:00). До того ж знищено чи окуповано майже 90% вітро- та 40% сонячної генерації», — інформують експерти РНБО.

  1. Влада приховує правду про руйнування

Частково це справді так. Інформація про влучання у найбільші критичні об’єкти енергосистеми є засекреченою, адже може бут використана ворогом, щоб остаточно знищити їх. Однак це робиться виключно зі стратегічною метою.

  1. Економити немає сенсу

Міф базується на тому, що Україна нібито і так суттєво скоротила споживання електроенергії під час війни через скорочення виробництва та виїзд з країни мільйонів людей. 

Частково, це правда. Якби не осінні масштабні обстріли, потреби в економії, найімовірніше, взагалі не виникло б. Однак удари РФ порушили стабільність електропостачання. 

«Саме тому потрібно свідоме скорочення споживання. Від економії залежить, наскільки оперативно енергетики зможуть ремонтувати пошкоджені об’єкти та балансувати енергосистему, щоб мінімізувати необхідність вимкнень», — резюмували у ЦПД РНБО України.

Раніше Заборона розповідала про аварійні та погодинні відключення світла у семи областях України: де шукати графіки та як підготуватися.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій