'
Читаєте зараз
Полювання на російські НПЗ: чому Україна не причетна до зростання цін на нафту, а хвилювання США даремні

Полювання на російські НПЗ: чому Україна не причетна до зростання цін на нафту, а хвилювання США даремні

Svitlana Hudkova

З початку 2024 року СБУ та ГУР розпочали доволі вдале полювання на російські нафтопереробні заводи. Лише за березень українські безпілотники уразили 14 підприємств та вивели з ладу понад 10% потужностей російських НПЗ. Мета ударів — позбавити Кремль одного з головних джерел доходу для фінансування ведення війни та зірвати постачання пального на фронт.

Та виявилося, що у США незадоволені ударами по російських нафтопереробних підприємствах та закликають Україну припинити атаки. У Вашингтоні начебто стурбовані тим, що ці напади призведуть до підвищення світових цін на нафту. Та чи справді така аргументація відповідає дійсності, разом з експертами розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова.


У США зростають ціни на паливо: причина

Згідно зі статтею FT, у Вашингтоні занепокоєні тим, що зростання цін на нафту у поточному році призводить до здорожчення палива, що може негативно позначитись на президентській кампанії Джо Байдена. 

Олег Гетьман. Фото: Олег Гетьман / Facebook

Та як пояснює в коментарі Забороні економіст, координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман, удари по російських НПЗ дійсно впливають на вартість, але лише у самій Росії та сусідніх країнах. США та Європа не залежать від російського пального. 

«Так, в Америці зростають ціни на бензин та дизпаливо, але це більше збіг низки інших факторів. Річ у тому, що в США зупинилась на планові ремонти ціла низка НПЗ. Та переважна більшість власників цих заводів — республіканці, які можуть навмисно розвивати цю ситуацію, щоб трохи підвищувати ціну на пальне перед виборами. Крім того, резерви, стратегічні запаси нафти в Америці трохи зменшились, але це нормальна ситуація, потім вони почнуть зростати», — розповів економіст.

За словами експерта, через збіг низки факторів гравці енергетичного ринку почали грати на підвищення ціни, щоби потім заробити на прибутках. Тому зростання цін на пальне в Америці — це скоріше штучний процес.

Україна не причетна до здорожчення нафти

На подорожчання нафти впливає чимало інших чинників, кажуть експерти. Насамперед ситуація на Близькому Сході. Єменські хусити продовжують господарювати у Червоному морі. Тільки 23 березня вони запустили чотири протикорабельні балістичні ракети в район нафтового танкера, що належить Китаю. Через загрозливу ситуацію компанії вимушені шукати обхідні шляхи для транспортування тієї ж нафти, що призводить до зростання цін.

На початку березня спеціалізоване видання enkorr повідомило, що на зростання ціни на нафту також вплинуло збільшення попиту у найбільших споживачів — США, Китаю та Індії.

У Китаї імпорт сирої нафти за перші два місяці 2024 року виріс на 5,1% у порівнянні з минулим роком. А споживання палива в Індії у лютому зросло на 5,7% у порівнянні з аналогічним періодом торік. «З огляду на те, що сезон автомобілебудування у США вже на порозі, ринок може стати ще більш жорстким у найближчі тижні», — цитує видання аналітиків з ANZ Research.

Ціни на сировину незабаром знизяться

Як пояснює в коментарі Забороні аналітик консалтингової компанії «Нафторинок» Олександр Сіренко, удари по російських нафтопереробних заводах хоч і призвели до певної втрати потужностей в нафтовому секторі РФ, та ніяк не вплинули на виробництво нафти. Ба більше, через виведення з ладу цих підприємств вивільняється більша кількість сировини, що навпаки має знизити світові ціни.

Олександр Сіренко. Фото: Олександр Сіренко / Facebook

«Коли в країні вражають нафтопереробну галузь, то ціни на нафту мають навпаки знижуватися, тому що вивільняються обсяги сировини, яку не переробляють, а зберігати її нема де. В цій галузі як все працює? Сировина поступає на підприємство, переробляється, виробляється готовий продукт у вигляді бензину, дизелю і тому подібного та йде на внутрішній ринок чи на експорт. А тут виходить, що з родовищ нафту викачують, по трубі вона йде до заводу, а він не може її прийняти. Тобто нафта продовжує вироблятися, її стає більше через неможливість перероблення, а коли продукту багато — це профіцит, який веде до зниження цін», — зазначив експерт.

Водночас, спостерігаючи за нафтовими котируваннями на світових біржах, фахівець помітив, що після кожної хвилі ударів по російських НПЗ на наступний день ціна на нафту дійсно починає зростати. На це експерт дає таке пояснення: «Це суто паперова гра. Такого не мало бути, тому що нафти стало більше. Біржовики будь-яку ситуацію використовують для отримання прибутку. Ціну зараз формує не ринок, а біржовики».

З огляду на це Сіренко прогнозує подальшу стабілізацію ринку та зниження цін на нафту у межах 50–60 доларів за барель.

Б’ють по бюджету Росії

Атаки на нафтопереробну галузь у Росії вже призвели до заборони на експорт бензину. А у найбільшої російської нафтової компанії «Лукойл» виникла проблема із забезпеченням високооктановим паливом власних АЗС. Через що компанія вивчає можливість… Додатково закуповувати його в Білорусі. Все це вплинуло і на зростання цін на паливо, які сягнули піврічного максимуму. 

«Сплеск цін на пальне призводить до пришвидшення інфляції та збільшення цін на іншу продукцію. А це позначається на платоспроможності населення. Атаки необхідно продовжувати. Якщо ми знищимо 25% потужностей, це вже буде серйозний дефіцит та зростання ціни на 20–30%. Руйнування 50% потужностей здатне зупинити частину економіки РФ та призвести до шаленого дефіциту. Тому руйнувати треба якнайбільше», — сказав Гетьман.

Та найбільших втрат економіка РФ зазнає тоді, коли українці поновлять удари по районах перевалки російської нафти у Чорному морі. 

«Я дуже зрадів, коли українські військові вперше поцілили в перевалку російської нафти в Чорному морі у 2022 році. Експорт нафти та нафтопродуктів є кровоносною системою економіки Росії, і я був впевнений, що удари по районах перевалок в Новоросійську, Петербурзі та інших місцях будуть продовжуватися. Але відбулось лише точкове влучання, бо потім своє незадоволення висловили американці», — додав Сіренко.

Річ у тім, що там відвантажується нафта американських компаній, які мають частку в якихось проєктах чи то в Казахстані, чи то в Росії. Але удари по цих об’єктах на місяці прискорять перемогу України, бо в росіян закінчаться гроші.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій