'
Читаєте зараз
Чотириденний робочий тиждень: мрія чи реальність?

Чотириденний робочий тиждень: мрія чи реальність?

Oleksandr Humeniuk
Чотириденний робочий тиждень: мрія чи реальність?

В епоху роботизації та автоматизації великої кількості робочих процесів в урядах різних країн дедалі частіше лунають заклики до переходу на чотириденний робочий тиждень. Адже навіть із таким розкладом продуктивність та кількість виготовлених благ не мають сильно змінитись. Заборона пояснює, як це може працювати.


Європейський досвід

Першопроходцями ідеї чотириденного робочого тижня стали країни Європи. Німецька компанія Awin після успішного пілотного тестування, коли працівникам було дозволено йти додому після обіду п’ятниці, оголосила, що з початку 2021 року працюватиме чотири дні на тиждень із повною компенсацією заробітної плати та без обмежень на послуги, які вона надає партнерам та клієнтам.

Генеральний директор компанії Адам Росс так прокоментував цей експеримент:

«Чотириденний тиждень є найважливішим пунктом наших обговорень. Це дає нашим командам можливість проводити більше часу зі своїми сім’ями, займатися хобі чи вчитися додатковим речам, щоби максимально ефективно використовувати свій робочий час».

Окрім одного взятого успішного кейса, в Німеччині серйозно розглядають можливість загальнонаціонального переходу на чотириденний робочий тиждень.

Однак, поки німці лише роздумають над можливим скороченням робочого тижня, в Іспанії вже почали діяти. Уряд Іспанії вирішив виділити 50 мільйонів євро компаніям, які приєднаються до пілотного проєкту, що має на меті застосування чотириденного робочого тижня без втрати зарплати. Допомога буде надаватися коштом субсидій, що надходять до європейських фондів економічного відновлення. 

Головними ініціаторами цього кроку виступила партія Más País. Там вже давно заявляли про необхідність нововведень і навіть внесли скорочення робочого тижня до своєї передвиборчої програми. Зокрема, партія наполягає, що це дасть такі переваги:

  • Справедливий і рівний розподіл оплачуваного навантаження;
  • Покращення побутового життя сім’ї, адже безоплатна робота (побутові завдання) справедливіше розподілятиметься між чоловіками та жінками;
  • Більше часу для дозвілля внаслідок скорочення поїздок на роботу;
  • Економічний розвиток завдяки покращенню стану здоров’я працівників.

Окрім Німеччини та Іспанії, практику чотириденного робочого тижня вже почали вивчати в таких країнах, як Японія та Нова Зеландія.

Чотириденний робочий тиждень в Україні

Чи можлива ініціатива зі скорочення робочого тижня в Україні? Доволі багато державних структур уже застосовують практику скорочення останнього робочого дня в тижні на одну годину, однак вона рідко використовується в приватному секторі.

Відповідно до статті 50 Кодексу законів про працю України нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Однак у Міністерстві економіки на запит Заборони відповіли, що визначення графіків роботи є виключним правом роботодавця, як суб’єкта господарювання, за умови дотримання ним законодавства про працю. Іншими словами, роботодавці мають право самостійно зменшувати кількість робочих годин, однак ним зазвичай майже ніхто не користується.

Також у міністерстві нам розповіли, наскільки реальна перспектива введення чотириденного робочого тижня на обов’язковій основі:

«Скорочення робочого часу при збереженні заробітної плати прогнозовано призведе до зменшення обсягів виконаних підприємствами робіт (послуг), відповідного надходження платежів до бюджетів (державного та місцевих) та фондів соціального страхування. Це, своєю чергою, унеможливить виконання соціальних програм та інвестиційних проектів, поставить під загрозу підвищення пенсій та інших соціальних виплат. У середньостроковій перспективі такі нововведення можуть сприяти зниженню конкурентоспроможності національної економіки та погіршенню позиції національних виробників на світових ринках, втратам доходу таких компаній, зниженню фонду оплати праці, скороченню штату працівників підприємств та відповідно зростанню безробіття».

За даними Світового банку, ВВП на душу населення Іспанії у 2019 році становив 29600,4 долара США в той час, як України, — 3659 доларів, кажуть у Міністерстві економіки. А отже, різниця фінансових та економічних можливостей країн є очевидною.

Схоже, що успішні європейські кейси зі введення скороченого робочого тижня поки що не дуже надихають українських чиновників. Та й рівень економічних можливостей у країн Європейського союзу поки що значно вищий, а отже мріяти про офіційний чотириденний тиждень Україні поки зарано.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій