Cyber Monday 2021: звідки все це і чим відрізняється від Black Friday
- У 2021 році Cyber Monday припадає на 29 листопада.
- У Кіберпонеділок 2020 американці здійснили більше онлайн-покупок, ніж під час Black Friday 2020.
- Найбільш популярною категорією товарів у Cyber Monday є електроніка.
Щороку у перший понеділок після Чорної п’ятниці у світі настає Cyber Monday (Кіберпонеділок) — день онлайн-покупок, який фактично є продовженням Black Friday. Цього дня продовжується період передріздвяних розпродажів, але лише в інтернеті. У 2021 році Кіберпонеділок припадає на 29 листопада.
Заборона розповідає цікаві факти про появу Cyber Monday та пояснює, чим ця подія відрізняється від Black Friday.
Cyber Monday: історія появи
Як і Black Friday, кіберпонеділок з’явився у відповідь на поведінку споживачів, пояснила Барбара Кан, професорка маркетингу Університету Пенсільванії, виданню NBC.
Коли люди після святкових вихідних на День подяки поверталися на роботу в понеділок, вони отримували доступ до комп’ютерів та інтернету — у 90-х і на початку 2000-х років далеко не всі мали комп’ютери, а якщо і мали, то швидкість домашнього інтернету була занадто низькою. А так на роботі люди мали можливість переглядати пропозиції від онлайн-магазинів і, у разі потреби, докуповувати те, що забули або не знайшли у Чорну п’ятницю.
Еллен Девіс, старша віцепрезидентка Національної федерації роздрібної торгівлі в США (National Retail Federation, NRF), вперше використала поняття «Cyber Monday» у 2005 році, коли в організації помітили тенденцію, що у понеділок після Дня подяки щорічно збільшується кількість онлайн-покупок. Невдовзі після цього ЗМІ підхопили цей тренд і почали масового його використовувати.
Читати більше новин в TelegramНа початку 2000-х почали активно розвиватися такі сучасні гіганти е-комерції, як Amazon та eBay, які шукали спосіб також значно збільшити свої прибутки завдяки феєрії довкола святкових вихідних. Оскільки у ті часи акції Black Friday, як правило, закінчувалися у п’ятницю, інтернет-магазини почали пропонувати покупцям великі знижки, такі ж як у Чорну п’ятницю, але лише в інший день і в онлайн-форматі.
Магазини роздрібної торгівлі, помітивши стрімке зростання сектору е-комерції, почали й собі відкривати власні вебсайти, і також пропонувати знижки в онлайн-магазинах як у Чорну п’ятницю, так і у понеділок після неї.
Cyber Monday і Black Friday: у чому різниця
Сьогодні частка покупців, які роблять покупки в інтернеті, стрімко збільшується, водночас офлайн-магазини все частіше пропонують великі знижки у Чорну п’ятницю зокрема і на асортимент в онлайні, тому провести чітку межу між Cyber Monday і Black Friday доволі важко.
Ключова відмінність полягає в тому, що Чорна п’ятниця призначена для офлайн-покупок, а Кіберпонеділок — для онлайн. Як зазначає в інтерв’ю виданню NBC Барбара Кан, старша президентка NRF, на відміну від Black Friday, Кіберпонеділок дає можливість робити покупки швидко і фактично з будь-якого місця. До того ж в онлайн-магазинах, як правило, більший і різноманітніший асортимент.
Однак через те, що більшість великих торговельних компаній почали організовувати розпродажі в інтернеті на Чорну п’ятницю і продовжували їх до Кіберпонеділка, велика кількість покупців почали робити основні свої онлайн-покупки саме у п’ятницю, що фактично розмило межі між цими двома поняттями.
Щороку акції на Black Friday стають чимраз довшими, деякі компанії пропонують великі знижки ще від початку листопада, а іноді навіть від кінця жовтня. Це призводить до того, що й акції на Cyber Monday доводиться розпочинати раніше і закінчувати пізніше. Доволі часто Кіберпонеділок перетворюється на Cyber Week — багато магазинів, зокрема електроніки, пропонують покупцям знижки впродовж цілого тижня після Дня подяки.
Компанії, як працюють як офлайн, так і онлайн деколи роблять різні пропозиції на Black Friday і Cyber Monday, а іноді просто змінюють назву акції, а пропозиції залишають однакові. Фактично різниця між ними зараз є лише формальністю і грою слів.
Cyber Monday: пандемія COVID-19
Пандемія коронавірусу безпосередньо вплинула на популярність онлайн-шопінгу у світі. Оскільки під час дії карантинних обмежень деякі магазини не можуть відкритися, а якщо й можуть, то повинні встановлювати обмеження для відвідувачів, майже всі магазини роздрібної торгівлі почали розвиватися у секторі е-комерції.
«Успішні торговельні компанії — це ті, які охоплюють обидва канали [збуту товарів], а не спираються на один чи інший», — сказала Кетрін Каллен, директорка NRF з питань промисловості та споживчих досліджень, виданню NBC.
Онлайн-покупки стали настільки популярними, що навіть в Amazon у 2020 році були проблеми з доставкою, що деяких покупцям доводилося чекати кілька місяців на свій товар.
Сектор е-комерції й до пандемії доволі стрімко розвивався, однак COVID-19 взагалі не залишив вибору офлайн-торгівлі й змусив продавців перекочувати в онлайн-режим.
За даними Adobe Analytics, у 2020 році під час Cyber Monday у США було здійснено більше онлайн-покупок, ніж у саму Чорну п’ятницю, а споживачі витратили $10.84 млрд, що стало рекордом для сектору е-комерції за день.
Як пише NBC, у 2020 році реселери, що торгують через Amazon, від Чорної п’ятниці до Кіберпонеділка заробили понад $4.8 млрд, що на 60% більше, ніж у 2019, а на іншій реселерській платформі Etsy, лише за перші 8 годин Кіберпонеділка було зафіксовано збільшення продажів аж на 84%, у порівнянні з минулим роком.
Також у 2020 році збільшилася частка покупок через смартфони та соціальні мережі. За даними Adobe Analytics, дохід продавців від покупок через застосунки на смартфонах становив 41.1%, що на 7.4% більше, ніж у 2019 році, а соціальні мережі приводили одного з 10 відвідувачів сайтів магазинів, що на 17% більше, ніж за рік до цього.
Cyber Monday: що купують
Як правило, найпопулярнішою категорією товарів У Кіберпонеділок є електроніка, на яку припадає приблизно 25% від усіх категорій товарів. Також дуже популярними є побутова техніка, ігри та програмне забезпечення. Що важливо, дуже поширеними є знижки на авіаквитки, до того ж деякі авіакомпанії пропонують у цей безплатне страхування.
Найпопулярнішими продуктами у 2020 році, за даними Adobe Analytics, були Super Mario 3D All Stars, AirPods, іграшки Vtech, комп’ютери від виробників HP та Dell, а також Chromecast. У 2019 році найбільш продаваними товарами були Nintendo Switch, VR-пристрої, Samsung TV іграшки з мультфільму «Крижане серце 2», а також ляльки L.O.L.
Також певною мірою, але значно менше ніж в офлайн-секторі, популярністю користуються такі товари, як одяг та взуття, косметика, парфумерія, аксесуари та товари для дому.
Допомогти у виборі товарів допоможуть спеціалізовані вебсайти, сторінки у соцмережах, мобільні застосунки та кешбек-сервіси, які забезпечують користувачів актуальною інформацією щодо пропозицій від різних онлайн-продавців, а також надають статистику динаміки цін та найбільш вигідних акцій.
Раніше Заборона розповідала про нове покоління ноутбуків MacBook Pro від компанії Apple, а також про бездротові навушники AirPods 3, які вже продаються в Україні.
Читати більше новин в Telegram