Читаєте зараз
Cyber Monday 2021: звідки все це і чим відрізняється від Black Friday

Cyber Monday 2021: звідки все це і чим відрізняється від Black Friday

Markiian Oliiarnyk
  • У 2021 році Cyber Monday припадає на 29 листопада.
  • У Кіберпонеділок 2020 американці здійснили більше онлайн-покупок, ніж під час Black Friday 2020.
  • Найбільш популярною категорією товарів у Cyber Monday є електроніка.

Щороку у перший понеділок після Чорної п’ятниці у світі настає Cyber Monday (Кіберпонеділок) — день онлайн-покупок, який фактично є продовженням Black Friday. Цього дня продовжується період передріздвяних розпродажів, але лише в інтернеті. У 2021 році Кіберпонеділок припадає на 29 листопада.

Заборона розповідає цікаві факти про появу Cyber Monday та пояснює, чим ця подія відрізняється від Black Friday.


Cyber Monday: історія появи

Як і Black Friday, кіберпонеділок з’явився у відповідь на поведінку споживачів, пояснила Барбара Кан, професорка маркетингу Університету Пенсільванії, виданню NBC.

Коли люди після святкових вихідних на День подяки поверталися на роботу в понеділок, вони отримували доступ до комп’ютерів та інтернету — у 90-х і на початку 2000-х років далеко не всі мали комп’ютери, а якщо і мали, то швидкість домашнього інтернету була занадто низькою. А так на роботі люди мали можливість переглядати пропозиції від онлайн-магазинів і, у разі потреби, докуповувати те, що забули або не знайшли у Чорну п’ятницю. 

Чоловік за комп’ютером. 30 листопада 1999 року, Ґісборн, Нова Зеландія. Фото: TORSTEN BLACKWOOD/AFP via Getty Images

Еллен Девіс, старша віцепрезидентка Національної федерації роздрібної торгівлі в США (National Retail Federation, NRF), вперше використала поняття «Cyber Monday» у 2005 році, коли в організації помітили тенденцію, що у понеділок після Дня подяки щорічно збільшується кількість онлайн-покупок. Невдовзі після цього ЗМІ підхопили цей тренд і почали масового його використовувати.

Читати більше новин в Telegram

На початку 2000-х почали активно розвиватися такі сучасні гіганти е-комерції, як Amazon та eBay, які шукали спосіб також значно збільшити свої прибутки завдяки феєрії довкола святкових вихідних. Оскільки у ті часи акції Black Friday, як правило, закінчувалися у п’ятницю, інтернет-магазини почали пропонувати покупцям великі знижки, такі ж як у Чорну п’ятницю, але лише в інший день і в онлайн-форматі. 

Cкріншот головної сторінки сайту компанії Amazon за 2005 рік. Фото: Version Museum

Магазини роздрібної торгівлі, помітивши стрімке зростання сектору е-комерції, почали й собі відкривати власні вебсайти, і також пропонувати знижки в онлайн-магазинах як у Чорну п’ятницю, так і у понеділок після неї.

Cyber Monday і Black Friday: у чому різниця

Сьогодні частка покупців, які роблять покупки в інтернеті, стрімко збільшується, водночас офлайн-магазини все частіше пропонують великі знижки у Чорну п’ятницю зокрема і на асортимент в онлайні, тому провести чітку межу між Cyber Monday і Black Friday доволі важко. 

Ключова відмінність полягає в тому, що Чорна п’ятниця призначена для офлайн-покупок, а Кіберпонеділок — для онлайн. Як зазначає в інтерв’ю виданню NBC Барбара Кан, старша президентка NRF, на відміну від Black Friday, Кіберпонеділок дає можливість робити покупки швидко і фактично з будь-якого місця. До того ж в онлайн-магазинах, як правило, більший і різноманітніший асортимент.

Black Friday i Сyber Monday. Ілюстрація: Alyssa Powell/Business Insider

Однак через те, що більшість великих торговельних компаній почали організовувати розпродажі в інтернеті на Чорну п’ятницю і продовжували їх до Кіберпонеділка, велика кількість покупців почали робити основні свої онлайн-покупки саме у п’ятницю, що фактично розмило межі між цими двома поняттями.

Щороку акції на Black Friday стають чимраз довшими, деякі компанії пропонують великі знижки ще від початку листопада, а іноді навіть від кінця жовтня. Це призводить до того, що й акції на Cyber Monday доводиться розпочинати раніше і закінчувати пізніше. Доволі часто Кіберпонеділок перетворюється на Cyber Week — багато магазинів, зокрема електроніки, пропонують покупцям знижки впродовж цілого тижня після Дня подяки.

Оголошення про знижки на честь Cyber Week. 23 листопада 2018 року, Берлін, Німеччина. Фото: JOHN MACDOUGALL/AFP via Getty Images

Компанії, як працюють як офлайн, так і онлайн деколи роблять різні пропозиції на Black Friday і Cyber Monday, а іноді просто змінюють назву акції, а пропозиції залишають однакові. Фактично різниця між ними зараз є лише формальністю і грою слів.

Cyber Monday: пандемія COVID-19

Пандемія коронавірусу безпосередньо вплинула на популярність онлайн-шопінгу у світі. Оскільки під час дії карантинних обмежень деякі магазини не можуть відкритися, а якщо й можуть, то повинні встановлювати обмеження для відвідувачів, майже всі магазини роздрібної торгівлі почали розвиватися у секторі е-комерції. 

«Успішні  торговельні компанії — це ті, які охоплюють обидва канали [збуту товарів], а не спираються на один чи інший», — сказала Кетрін Каллен, директорка NRF з питань промисловості та споживчих досліджень, виданню NBC. 

Онлайн-покупки стали настільки популярними, що навіть в Amazon у 2020 році були проблеми з доставкою, що деяких покупцям доводилося чекати кілька місяців на свій товар.

Кур’єр американської служби доставки UPS доставляє замовлення покупців на Кіберпонеділок. 30 листопада 2020 року, Чикаго, штат Іллінойс, США. Фото: Christopher Dilts/Bloomberg via Getty Images

Сектор е-комерції й до пандемії доволі стрімко розвивався, однак COVID-19 взагалі не залишив вибору офлайн-торгівлі й змусив продавців перекочувати в онлайн-режим. 

За даними Adobe Analytics, у 2020 році під час Cyber Monday у США було здійснено більше онлайн-покупок, ніж у саму Чорну п’ятницю, а споживачі витратили $10.84 млрд, що стало рекордом для сектору е-комерції за день.

Як пише NBC, у 2020 році реселери, що торгують через Amazon, від Чорної п’ятниці до Кіберпонеділка заробили понад $4.8 млрд, що на 60% більше, ніж у 2019, а на іншій реселерській платформі Etsy, лише за перші 8 годин Кіберпонеділка було зафіксовано збільшення продажів аж на 84%, у порівнянні з минулим роком.

Також у 2020 році збільшилася частка покупок через смартфони та соціальні мережі. За даними Adobe Analytics, дохід продавців від покупок через застосунки на смартфонах становив 41.1%, що на 7.4% більше, ніж у 2019 році, а соціальні мережі приводили одного з 10 відвідувачів сайтів магазинів, що на 17% більше, ніж за рік до цього.

Cyber Monday: що купують

Як правило, найпопулярнішою категорією товарів У Кіберпонеділок є електроніка, на яку припадає приблизно 25% від усіх категорій товарів. Також дуже популярними є побутова техніка, ігри та програмне забезпечення. Що  важливо, дуже поширеними є знижки на авіаквитки, до того ж деякі авіакомпанії пропонують у цей безплатне страхування. 

Рекламне оголошення про початку Cyber Monday у онлайн-магазині Best Buy. 26 листопада 2018 року, Ґуттенберґ, штат Нью-Джерсі, США. Фото: Kena Betancur/VIEWpress/Corbis via Getty Images

Найпопулярнішими продуктами у 2020 році, за даними Adobe Analytics, були Super Mario 3D All Stars, AirPods, іграшки Vtech, комп’ютери від виробників HP та Dell, а також Chromecast. У 2019 році найбільш продаваними товарами були Nintendo Switch, VR-пристрої, Samsung TV іграшки з мультфільму «Крижане серце 2», а також ляльки L.O.L.

Також певною мірою, але значно менше ніж в офлайн-секторі, популярністю користуються такі товари, як одяг та взуття, косметика, парфумерія, аксесуари та товари для дому. 

Допомогти у виборі товарів допоможуть спеціалізовані вебсайти, сторінки у соцмережах, мобільні застосунки та кешбек-сервіси, які забезпечують користувачів актуальною інформацією щодо пропозицій від різних онлайн-продавців, а також надають статистику динаміки цін та найбільш вигідних акцій.

Раніше Заборона розповідала про нове покоління ноутбуків MacBook Pro від компанії Apple, а також про бездротові навушники AirPods 3, які вже продаються в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій