'
Читаєте зараз
Це альтернатива НАТО? В ЄС планують створити свої війська до 2025 року

Це альтернатива НАТО? В ЄС планують створити свої війська до 2025 року

Yevhen Koziarin
Польська армія на кордоні
  • Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель сподівається на погодження плану в березні 2022 року.
  • Спільні війська будуть використовувати для реакції на можливі загрози.
  • Перший підрозділ буде складати 5 000 військових.

Верховний представник Європейського Союзу  з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель запропонував створити швидкі сили реагування. Цей проєкт можуть підтримати через недавній провал в Афганістані, де союзники виявилися неефективними.

Заборона розповідає про пропозицію Борреля та чому це не повторюватиме блок НАТО.

План Борреля щодо спільних військ

«Колективна територіальна оборона в Європі лежить на НАТО, і цьому альтернативи немає», — зазначив голова європейської дипломатії у інтерв’ю іспанському виданню El Pais.

Разом із силами швидкого реагування у кількості 5 000 людей до 2025 року план включає розвиток можливостей для розгортання військ на місцях відповідно до масштабу загрози. В угоді також є пропозиція створити інноваційний центр для розвитку військового потенціалу. Також планується створення форуму  партнерства для співпраці з союзниками, які не є членами ЄС, такими як США, Канада чи Норвегія.

Документ можуть узгодити до березня 2022 року. Голова дипломатії ЄС визнає, що першим завданням буде переконати усі 27 урядів ЄС, що загрози, з якими вони стикаються, є глобальними, а не стосуються лише їхнього регіону.

Читати більше новин в Telegram

Члени ЄС не можуть окремо протистояти загрозам

Боррель закликав, щоб його план став керівництвом до дій.
«Ми маємо нести стратегічну відповідальність. Громадяни [ЄС — ред.] хочуть бути захищеними. Вони хочуть, щоб країни-члени покращили свої можливості щодо ефективності військ. ЄС не може лише говорити про права людини, коли ми стикаємося з дуже конфліктним і небезпечним стратегічним середовищем. М’якої сили недостатньо. Ми не можемо продовжувати дивитися в інший бік і сподіватися, що інші виконають нашу роботу», — сказав Боррель.

Іспанське видання зазначає, що цей проєкт підтримують через недавній провал в Афганістані, де європейські союзники виявилися нездатними зберігати присутність після того, як звідти пішли США, припинивши військову та логістичну підтримку. Країни-члени союзу мають висококваліфіковані армії, але місії ЄС є скромнішими.

«Усі загрози, перед якими ми стоїмо, посилюються, а здатність окремих держав-членів впоратися з ними є недостатньою і зменшується. Все є зброєю, загрози є різними: на суші, на морі, вони гібридні, кібернетичні, класичні – світ більше не такий, як був», — написав Боррель у передмові до проєкту.

Раніше Заборона розповіла про кризу з мігрантами з Близького Сходу, що застрягли в умовній буферній зоні на кордоні Білорусі та ЄС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій