'
Читаєте зараз
Під конвоєм силовиків Лукашенка: на кордоні з Польщею застрягли сотні біженців

Під конвоєм силовиків Лукашенка: на кордоні з Польщею застрягли сотні біженців

Yevhen Koziarin
Мигранты на польско-беларусской границе
  • Мігранти з Близького Сходу намагалися прорвати польський кордон з боку Білорусі.
  • У Польщі оголошена повна бойова готовність.
  • Бундестаг ФРН хоче залучити Україну до вирішення конфлікту на польсько-білоруському кордоні.

8 листопада 2021 року на кордоні Польщі з боку Білорусі з’явилась колона біженців з Близького Сходу. Вони під конвоєм білоруських силовиків здійснили спробу прорвати кордон, аби потрапити до Європейського союзу. У німецькому Бундестазі запропонували направити біженців в Україну, щоб вони у нас дочекалися розгляду своїх заявок на притулок в ЄС. Рада національної безпеки та оборони України зібралася на термінове засідання.

Заборона розповідає, що відбувається на кордоні та яка реакція Польщі та Литви на спробу прориву кордонів з ЄС.


Ситуація на білорусько-польському кордоні 8 листопада 2021 року

Білоруські опозиційні ЗМІ опублікували відео, де сотні мігрантів йдуть у бік кордону між Польщею та Білоруссю. Відео було знято поруч з прикордонним переходом «Кушніца—Брузгі». На кадрах можна побачити, як мігранти йдуть поруч із трасою, їх супроводжують білоруські силовики зі зброєю.

Telegram-канал Nexta повідомив, що більшість мігрантів — курди, які прибули в Білорусь з Іраку. Серед них багато жінок та дітей.

За інформацією координатора польських спецслужб Станіслава Жарина, до кордону йшла найбільша група мігрантів із серпня-2021, коли білоруський режим почав надсилати мігрантів для перетину кордону ЄС.

Читати більше новин в Telegram

Близько 14:00 за Києвом мігранти спробували прорвати польський кордон. Кілька сотень людей підійшли впритул до паркану і колючого дроту й намагалися пошкодити загородження. «Польські служби запобігли спробі мігрантів пробитися через кордон. Ситуація була під контролем»,— повідомили в МВС Польщі. Офіцери застосували, зокрема, сльозогінний газ. Мігранти кидали каміння.

Пресслужба Міноборони Польщі повідомила, що події на кордоні відбуваються під контролем білоруських служб. Згодом там опублікували відео, де один із мігрантів намагається розрізати паркан секатором.  

Польський правоохоронець у відповідь розбризкує сльозогінний газ. Там же видно, як інший мігрант намагається пошкодити паркан лопатою.

У білоруському виданні «Наша Ніва» опублікували відео, де видно, що мігранти зруйнували частину колючого дроту на кордоні. Мігранти на ньому скандують: Germany (Німеччина). 

Державне агентство Белта оприлюднило кадри, де мігранти за допомогою дерев’яних колод намагаються прорвати колючий дріт та лінію з польських правоохоронців.

Реакція Польщі на ситуацію з мігрантами на кордоні

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак заявив, що на кордоні перебувають 12 тисяч військових. «Ми підвищуємо готовність сил тероборони. Разом зі службами МВС ми готові захищати кордон Польщі. Ми у стані бойової готовності», — написав він.   

Керівництво військ територіальної оборони Польщі закликало свої загони бути готовими вирушити на допомогу на кордон з Білоруссю. Людей, що проживають у прикордонних регіонах, просять бути готовими рушати через 6-12 годин, з воєводств у центрі країни — у межах доби. 

Заступник міністра закордонних справ Польщі Петро Вавжик зазначив, що президент Білорусі Олександр Лукашенко прагне ескалації, яка призведе до того, що «будуть смертельні жертви на якійсь зі сторін».

За словами речника польського уряду Пьотра Мюллера, біля кордону досі перебуває близько 3-4 тисяч мігрантів, тому очікується нова хвиля ескалації конфлікту. «Ми очікуємо, що в найближчому майбутньому на польському кордоні може відбутися ескалація конфлікту, яка матиме збройний характер», — сказав він.

Реакція Європи на ситуацію з мігрантами на польському кордоні

Через ситуацію на польсько-білоруському кордоні у сусідній Литві передислоковуються прикордонні частини.

«Цю інформацію [про нові провокаційні дії Білорусі] ми вже мали у вихідні… До можливих сценаріїв ми готувалися у вихідні [6-7 листопада 2021 року], плануємо скористатися можливістю дислокації додаткової кількості військових», – заявив голова Служби охорони державного кордону Литви Рустам Любаєвас. Дії погоджено з поліцією та Службою громадської безпеки.

Тим часом Німеччина закликала членів ЄС «вжити заходів», щоб впоратися з цією міграційною кризою, яка щодня поглиблюється. Зокрема міністр внутрішніх справ ФРН Горст Зеегофер заявив, що Польща і Німеччина не зможуть впоратися з нею самостійно.

«Ми повинні допомогти польському уряду убезпечити свій зовнішній кордон. Насправді це завдання Європейської комісії. Зараз я закликаю їх вжити заходів», — сказав він.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла посилити підтримку Польщі, Литви та Латвії у вирішенні надзвичайної ситуації з мігрантами. За її словами, ЄС буде вирішувати, «які запроваджувати санкції, зокрема щодо авіакомпаній третіх країн, які займаються торгівлею людьми».

«Білорусь має припинити ризикувати життям людей. Інструменталізація мігрантів у політичних цілях Білоруссю неприйнятна», — сказала фон дер Ляєн.

Біженців хочуть передати в Україну: що кажуть в РНБО

Водночас Нільс Шмід, експерт із зовнішньополітичних питань найбільшої фракції німецького Бундестагу — Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) —  запропонував залучити Україну до вирішення конфлікту на польсько-білоруському кордоні. За його словами, з Україною можна домовитися про прийом біженців на період, поки триватиме розгляд їхніх заявок на притулок у країнах Європейського Союзу.

На засіданні Ради національної безпеки України, яке відбулося 10 листопада, заслухали доповіді у справі на кордоні від міністрів оборони та внутрішніх справ. Голова РНБО Олексій Данилов наголосив, що після обговорення було ухвалено відповідне рішення. Яке саме – він не уточнив, повідомляє 24TV.

11 листопада стало відомо, що перекинуті додаткові сили МВС до державного кордону з Республікою Білорусь, де розташовано підрозділи Держприкордонслужби, Нацгвардії та Нацполіції. Це зроблено відповідно до рішення РНБОУ щодо посилення охорони кордону на напрямках потенційного руху «незаконних мігрантів» із сусідньої Білорусі.

Сили МВС України на кордоні з Білоруссю
Додаткові сили на українсько-білоруському кордоні. Фото: Департамент комунікації МВС України

«Ми посилюємо прикордонні підрозділи силами Національної поліції та Національної гвардії. Додатково буде залучено близько 8.5 тисяч військовослужбовців та поліцейських. Це потужне угрупування складатиметься з 3 000 військослужбовців ДПСУ; 3 500 — НГУ та 2 000 — Нацполіції. Чергуватиме також авіація МВС, зокрема 15 вертольотів, які забезпечать мобільність і, за необхідності, перекидатимуть наші сили на кордон», — повідомив міністр МВС Денис Монастирський.

Раніше Заборона опублікувала історію, як небайдужі поляки рятують біженців, що залишаються на білорусько-польському кордоні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій