Читаєте зараз
Ціни на газ в Європі різко підскочили: у чому причина

Ціни на газ в Європі різко підскочили: у чому причина

Анастасія Бодюл
  • Напочатку серпня 2023 року природний газ в європейських хабах подорожчав на понад 40%.
  • Головною причиною тренду є через можливі страйки на видобувних підприємствах в Австралії.
  • Значного дефіциту палива не очікують: під кінець літнього сезону 2023 року сховища заповнені на рекордні 87%.

Вартість газу зростатиме й надалі, залежно від того, наскільки затягнуться протести австралійських робітників. Хоча поставки з Південної півкулі майже не надходять до Європи, але їх потребує Азія: без них континент активніше конкуруватиме за газ із ЄС.

Заборона розповідає про стан європейського ринку палива.


Протести в Австралії: як впливають на енергетику

Напочатку серпня 2023 року європейські ціни на природний газ зросли на понад 40%. Вартість перевищила €40 за мегават-годину лише за добу: це найшвидша динаміка з березня 2022 року. На ринку побоюються порушень поставок з Австралії, пише Bloomberg

«Зростання відбулося через можливий страйк австралійських робітників. Працівники найбільших видобувних підприємств Chevron Corp. і Woodside Energy Group Ltd. боротимуться за вищу оплату праці та покращення робочих місць. Заводи, ймовірно, припинять роботу вже у середині серпня 2023 року на невизначений термін», — пояснюють журналісти.

Зростання цін на газ у Європі через ризики зриву поставок. Інфографіка: Bloomberg

Читати більше новин в Telegram

Страйки можуть призвести до подальшого зростання цін до €50 вже в кінці літа: узимку вартість газу може взагалі сягнути €97. Експорт з Австралії становить близько 11% світового і безпосередньо не надходить у Європу, але задовольняє більшу частину попиту азійських покупців.

Три чверті видобутку спрямовується до великої четвірки покупців з Азії: Китаю, Японії, Південної Кореї та Індії. Тривала зупинка підприємств призведе до того, що ці країни шукатимуть зріджений природний газ (ЗПГ, LPG) в інших джерелах і агресивніше конкуруватимуть з Європою за поставки.

Європейські запаси газу: підготовка до зими

Сховища газу в Європі станом на серпень 2023 року заповнені на рекордні 87%: це найбільший показник за останні п’ять років. Європейський імпорт ЗПГ вже знизився з максимумів, які спостерігалися на початку 2023 року, але він знову збільшиться з початком опалювального сезону. Експерти не прогнозують дефіциту палива, але побоюються підвищення цін для споживачів: поки не відомо наскільки відчутним воно буде.

Рівень заповненості сховищ газу у Європі. Інфографіка: The Telegraph

Європа покладається на запаси, щоб заповнити прогалини, утворені втратою російського трубопровідного газу, поки нові поставки повністю не налагодяться. Попри великий ризик, використовують навіть сховища в Україні: вони є одними з найбільших на континенті. 

Газ йде через трубопроводи в Польщі, Угорщині, Словаччині і Молдові. Така схема дозволяє компаніям закупити достатньо палива за зниженою ціною влітку і користуватися ним вже під час високого попиту взимку. Завдяки додатковим місцям зберігання вдалося збільшити запас на 10%: цього має бути достатньо, щоб пережити ще один холодний сезон без стрибків цін на внутрішніх ринках.

Раніше Заборона розповідала про зростання цін на пальне в Україні. Вони залежать від декількох факторів — вартості нафти, повернення довоєнного податку та обстрілів українських портів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій