'
Читаєте зараз
В Україні ростуть ціни на пальне: від чого вони залежать

В Україні ростуть ціни на пальне: від чого вони залежать

Ilona Kivva
Автор:
  • В перший тиждень серпня 2023 року всі види палива додавали в ціні. Тенденція, найімовірніше, продовжиться принаймні до кінця місяця.
  • Експерти кажуть, що зростання на АЗС зупиниться, але в зворотний бік не піде.
  • Найприємнішою лишається вартість газу, яка показує зовсім невеличкий плюс.

Вартість пального залежить від кількох факторів. Перш за все — це світові ціни на нафту, які ростуть з липня-2023. Крім того, в Україні повернули довоєнне оподаткування, яке включає і пальне.

Заборона розповідає про прогнози експертів щодо стель на АЗС.


Максимальна націнка на ДП і бензин: прогнози

Ціни на паливо на українських АЗС з 1 по 8 серпня 2023 року піднялися до 2 грн/літр (без урахування газу). Найстрімкіше підвищення відбулося 7 серпня: бензин — в середньому на 33 копійки, дизель — на 44 копійки.

Експерти прогнозують, що така тенденція продовжиться принаймні до кінця серпня-2023.

«Ми бачимо перший тиждень серпня. І маємо всі підстави очікувати, що в подальшому ціни ще зростуть. Думаю, про 55 грн/літр бензину та 54 грн/літр дизпального можна говорити досить впевнено протягом семи-десяти днів», — вважає директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Читати більше новин в Telegram

Аналітик консалтингової компанії «НафтоРинок» Олександр Сіренко теж вважає, що ціна на бензин досягне 55 грн/л, однак на ДП прогнозує дещо нижчу вартість — 52 грн/літр. Газ, на його думку, здорожчає до 26 гривень.

При цьому обидва експерти переконані, що з високою ймовірністю це буде максимальне підвищення. За словами Куюна, у 2022 році ціна на бензин виросла до 52 грн/л, а на дизпаливо — 58 гривень. Показники трималися до кінця року, а згодом незначно впали. Тож є ймовірність, що у 2023 році відбудеться подібна історія — ціни кінця серпня будуть триматися принаймні впродовж кількох місяців.

Ціни на паливо: чому виросли

Вартість бензину, дизелю та газу залежить від кількох факторів. Один з головних — світові ціни на нафту, пише Forbes.

Так, на початку липня-2023 Саудівська Аравія та Росія, які є найбільшими світовими експортерами нафти, заявили про скорочення видобутку на 1.5%. Видобуток нафти країнами-експортерами ОПЕК також впав у липні — до 27.79 млн барелів на добу. Котирування на нафту Brent зросли до $85 за барель (понад 10%). Таким чином, вартість тонни дизпального тільки у липні зросла на $130–140 за тонну.

В Україні важливими є ще два фактори:

  • оподаткування — з 1 липня повернулися довоєнні податки на пальне. Ще тоді аналітики прогнозували зростання цін до 20%, однак завдяки тому, що АЗС зробили суттєві запаси, цього не сталося.

«Ми повністю ще не реалізували той потенціал, який був закладений в підвищення податків. По бензинах оподаткування зросло на 11 грн/літр, по дизпальному — на 7.5 грн, скраплений газ — 3 грн/літр. Водночас у липні ми мали 4 грн на бензині та дизпальному. Це гарна динаміка, місяць пройшов досить спокійно завдяки тому, що великі мережі сформували дуже гарні запаси у травні-червні. Але запасам властиво закінчуватися, і це відбулося на початку серпня», — пояснив Сергій Куюн.

  • обстріли українських портів — більшість трейдерів призупинили відвантаження пального в румунські порти, остерігаючись обстрілів. Ті, хто погоджується, підняли фрахти майже на 50% та вимагають страхування життя всієї команди. Тобто саме транспортування і відвантаження стало дорожчим.

Раніше Заборона розповідала про план Великої Британії зменшити залежність від імпорту палива. Країна хоче розширити інвестиції у власний видобуток.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій