Читаєте зараз
ДАСУ проти КБ «Луч»: що треба знати про скандал 

ДАСУ проти КБ «Луч»: що треба знати про скандал 

Ilona Kivva
Автор:
  • «Луч» — одне з провідних оборонних підприємств України. Саме ця компанія виробляє ракети Нептун, тактичні комплекси Вільха та протитанкові Стугни.
  • Держпідприємство вперше звернулося до уряду у вересні-2023 через вимогу держаудиторів повернути прибуток, що був включений у ціну на ракети та техніку по контракту з МО.
  • Висновки ДАСУ спиралися на суперечливу постанову, яку у результаті було скасовано.

Конструкторське бюро вимагає від Кабінету міністрів ввести мораторій на перевірки підприємств військово-промислового комплексу до завершення воєнного стану. Своє прохання аргументують тим, що Держаудитслужба вже втретє з лютого 2022 року проводить на підприємстві ревізію і незаконно вимагає повернути прибутки від держзамовлень.

Заборона розповідає про скандал навколо ключового виробника ракетного озброєння в Україні.

Конструкторське бюро Луч: чим займається

Державне конструкторське бюро «Луч» створили ще у 1965 році. Воно було основним розробником автоматизованих систем контролю та діагностики спеціальної авіаційної техніки в Радянському Союзі. Тепер воно одне з провідних оборонних підприємств України.

Основний напрямок діяльності — розробка та створення ракетного озброєння:

  • протитанкових керованих ракет;
  • ракетних комплексів наземного, повітряного і морського базування;
  • систем автоматизованого контролю і діагностування керованих засобів ураження;
  • авіаційних керованих ракет;
  • зенітних керованих ракет;
  • мінно-торпедного озброєння;
  • блоків електричних рульових приводів для авіаційних, зенітних і протитанкових ракет та морських торпед.

Також підприємство займається модернізацією та ремонтом вже наявної техніки.

Читати більше новин в Telegram

Для розуміння, саме ця компанія виробляє ракети Нептун, тактичні комплекси Вільха та протитанкові Стугни, що вже довели свою ефективність за період повномасштабної війни.

Перевірки Держаудитслужби: що відомо

Конструкторське бюро у вересні-2023 звернулося до Кабінету міністрів України з проханням врегулювати відповідність висновків Державної аудиторської служби до законодавства. Йдеться про те, що ДАСУ нібито забороняла підприємству включати прибуток у ціну на ракети та техніку.

«Окрім військової агресії Російської Федерації проти України, ДП “ЛУЧ” зіткнулося із внутрішніми чинниками, які ускладнюють виконання поставлених завдань з розробки та виробництва зброї. Висновки Держаудитслужби викликають здивування та обурення, спричинили розбіжності та судові процеси між органами влади у період воєнного стану, а матеріали ревізії передано правоохоронним органам, на підставі яких відкрито кримінальні провадження», — сказано у заяві бюро.

Висновки, про які йдеться, трактують як порушення отримання прибутку компаніями, що співпрацюють з Міністерством оборони. Так, у червні-2023 аудиторська служба перевірила контракти МО за 2022-2023 роки та заявила про численні порушення на 2.5 млрд гривень. Від компаній (державних і приватних, серед них також Укроборонпром) вимагали повернути ці кошти державі. 

Контекст! Висновок базується на постанові уряду № 335. Для прискорення закупівель Кабмін ухвалив її у березні-2022. Згідно з документом, ціна контракту визначалася на підставі калькуляції всіх витрат виробника, включаючи податки. Однак у ній нічого не було сказано про прибуток. Держаудитслужба трактувала постанову інакше, тож після звернення Федерації роботодавців її було скасовано. 

Натомість на початку вересня-2023 було ухвалено документ №10071, у якому зазначено, що Кабмін має гарантувати виконавцям державних контрактів з оборонних закупівель компенсацію всіх економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних із їх виконанням, а також суми прибутку у складі вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення.

Фактично постанова повністю спростувала висновок ДАСУ про повернення грошей. Однак у Держаудитслужбі заявили, що документ навпаки — підтверджує правильність її дій.

Керівництво «Луча» повторно звернулося до уряду 9 жовтня 2023 року — вже з вимогою ввести мораторій на проведення будь-яких перевірок підприємств ВПК до завершення дії воєнного стану.

«ДАСУ розпочала ревізію окремих питань діяльності, в тому числі щодо включення прибутку до складу ціни на продукцію. “Луч” за власні обігові кошти розробляє нові системи озброєння, ліквідовує наслідки ракетних ударів, відновлює та замінює пошкоджене обладнання та продукцію, здійснює релокацію виробництва та нарощує виробничі потужності. Ці обігові кошти формуються прибутком, отриманих в тому числі від державних контрактів. Вимога служби щодо повернення прибутку є критичною для діяльності», — йдеться у новому звернення.

У оборонному підприємстві розповіли, що це вже третя перевірка за час воєнного стану.

У ДАСУ заявили, що перевірки не перешкоджають роботі оборонних підприємств і не зупинять її.

«Служба проводить ревізію КБ “Луч” за зверненням правоохоронних органів. Тим більше, що попередня востаннє проводилась аж 10 років тому. Підприємство  є виконавцем окремої ракетної, що фінансується урядом. Тому висновки в рамках аудиту ніяким чином не впливають на наявність фінансових ресурсів як виконавця програми. Тож будь-які заяви, що наші дії впливають на розробку ракет, є маніпулятивними. Та й згідно з законом ми можемо лише фіксувати можливі порушення та надавати рекомендації якомога швидше усунути їх», — каже голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва. Вона відкинула звинувачення про начебто перешкоджання оборонним підприємствам у можливості отримувати прибутки. 

«КБ “Луч” — єдине підприємство, що повноцінно працює в Україні. Потрібно припинити нападки на оборонні компанії і створювати умови для їхнього розвитку, бо подібні дії у воєнний час можуть довести до пекла. Тим більше, що це наш основний рятувальний круг, який може забезпечити безпеку», — прокоментував ситуацію директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих

Раніше Заборона розповідала про скандал навколо очільниці музею Голодомору Лесі Гасиджак. Жінці закидали, що вона не може обіймати посаду через невідповідну зовнішність — в Україні за це передбачена відповідальність.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій