'
Читаєте зараз
Де українкам шукати допомоги під час війни? Гайд Заборони з ініціатив в Україні та світі

Де українкам шукати допомоги під час війни? Гайд Заборони з ініціатив в Україні та світі

Єлизавета Хорошева
Жінки й діти в Україні потерпають від війни: куди звертатися по допомогу?

Якщо ви потребуєте допомоги, звертайтесь в будь-яку з цих організацій, і її команда вас підтримає. Не бійтесь говорити чи запитувати — просити про допомогу не соромно. Війна триває, але і ваше життя також. 

Повномасштабна війна змусила залишити свої домівки чимало людей, і більшість з них — це жінки та діти. Хтось виїхав до більш безпечних регіонів України, інші — за кордон. Проте всі вони потребують допомоги: моральної та матеріальної або, в окремих випадках, психологічної та медичної внаслідок пережитого сексуального насильства чи дискримінації. Спеціально для Заборони журналістка Єлизавета Хорошева зібрала перелік організацій та ініціатив, що допомагають жінкам у скрутних обставинах.


Центр «Жіночі перспективи»

До війни: з 1988 року львівська ГО працює на захист прав жінок та забезпечення гендерної рівності у різних сферах суспільного життя. В пріоритеті у центру протидія домашньому насильству й торгівлі людьми, а також підтримка жіночих та правозахисних організацій.

Під час війни: з початку повномасштабного вторгнення організація частково змінила вектор допомоги. Сьогодні Центр «Жіночі перспективи» допомагає жінкам і дітям зі східних областей України — у Львові, неподалік від залізничного вокзалу, працює притулок, де можна отримати гарячу їжу, чистий одяг, засоби особистої гігієни та дитяче харчування, прийняти душ. До того ж організація займається психологічним консультуванням і арттерапією для дітей. У планах центру і організація довготривалого розміщення жінок з дітьми.

Як отримати допомогу: звертайтеся за телефонами 032 295 50 60 і 067 674 07 70 або надсилайте листа на електронну скриньку women@women.lviv.ua.

Читати більше новин в Telegram

FEDERA

До війни: польська неурядова організація з 1991 року бореться за репродуктивну справедливість, тобто за право на безкоштовне переривання вагітності без пояснення причини, доступ до сучасної контрацепції, а також надійне і науково обґрунтоване статеве виховання в школах.

Під час війни: сьогодні фонд надає безкоштовну юридичну допомогу, консультації у сфері сексуальних і репродуктивних прав та здоров’я. У FEDERA організували гінекологічну гарячу лінію для жінок та дівчат з України, що працює тричі на тиждень — у понеділок, середу та пʼятницю — з 17:00 до 21:00. Також організація створила брошури для українок, які виїхали до Польщі, в яких можна знайти найважливішу інформацію щодо доступу до контрацепції, пренатального тестування та переривання вагітності в Польщі. 

Як отримати допомогу: телефонуйте за номером +48 22 635 93 95 або напишіть на пошту kontakt@federa.org.pl. Номер гарячої лінії — 573 185 626.

Український Жіночий Фонд 

До війни: ініціатива підтримує жіночі/феміністичні організації, захищає права жінок і просуває гендерну рівність в усіх сферах.

Під час війни: з 24 лютого фонд підтримує дружні організації грантами швидкого реагування. Завдяки цій підтримці жіночі/феміністичні громадські організації змогли закупити харчі, воду, медичні, лікарські, гігієнічні засоби, посуд, білизну, каремати й налагодити їх забезпечення, а також побудувати екстрені служби психологічної і транспортної підтримки. 

Як отримати допомогу: надсилайте повідомлення на сторінці у фейсбуку або на електронну пошту uwf@uwf.org.ua.

Women Help Women

До війни: міжнародна організація складається з активістів, медичних працівників, дослідників, кваліфікованих консультантів, які працюють над питаннями жіночого здоровʼя, зокрема доступу до абортів. Команда Women Help Women базується в 17 країнах на 4 континентах. 

Під час війни: разом з іншими ініціативами організація підтримує українців, особливо жінок, що постраждали від сексуалізованого насильства, — за потреби допомагає з абортом за кордоном, надає ліки чи психологічні консультації. Зараз фонд має на меті зібрати 2000 наборів потерпілим після зґвалтування, до якого входять тест на вагітність, антибіотики для лікування інфекцій, екстрена контрацепція тощо.

Ось що кажуть в організації про допомогу українкам: Наразі близько 500 людей з України, які прилетіли до Польщі, звернулися до нас. Люди, як правило, прагнуть зробити аборт. Оскільки вони приїжджають з країни, де послуги з переривання вагітності доступні за запитом, і перебувають в країні, де доступ до послуг з переривання вагітності суворо обмежений, у них часто виникають запитання щодо логістики нашої служби.

Як отримати допомогу: пишіть в інстаграмі чи на електронну пошту info@womenhelp.org.

«БІЛКІС»

До війни: харківська незалежна інтерсекційна та інклюзивна феміністична ініціатива опікується питаннями жіночої освіти, організовує протести й пікети проти гендерного насильства та офлайн-зустрічі для молодих жінок.

Під час війни: ініціатива кинула всі сили на гуманітарну діяльність — тепер активістки шукають житло для ВПО, допомагають з евакуацією, закуповують продукти та речі найпершої потреби, транспортують гуманітарну допомогу з Польщі, надають ліки та харчі людям, які не мають змоги виїхати.

Ось що про діяльність ініціативи каже її членкиня Яна Вольф: До нас звертається багато жінок, за останній місяць було близько тисячі запитів. Але через нестачу фінансів ми можемо опрацювати не всі. Комунікуємо з жінками онлайн і намагаємося закрити їхні потреби. А потребують вони ліків, їжі, дитячих товарів — памперси, дитяче харчування, засоби гігієни. Також часто пишуть, що не мають грошей на житло.

Як отримати допомогу: надішліть повідомлення в інстаграмі або на електронну скриньку fem.bilkis@gmail.com.

Gender Stream

До війни: організація працює на захист людської гідності, просування феміністичного дискурсу та досягнення рівних прав і можливостей для різних соціальних груп, як-от жінки, представники/-ці ЛГБТК+ спільноти, люди з ВІЛ та інвалідністю.

Під час війни: Gender Stream допомагає з тимчасовою релокацією та підтримкою ЛГБТК+ спільноти і дружніх людей в Україні та країнах ЄС. Діяльність організації включає фінансову та гумпідтримку захисникам/-цям у Дніпропетровській області, допомогу трансперсонам евакуюватися за кордон на законних підставах та їх супровід протягом усього процесу. Крім того, організація відкрила в центрі Ужгорода коворкінг для українських переселенок, де вони зможуть працювати, налагоджувати зв’язки, допомагати одна одній і навчатися.

Ось що говорить голова організації Ольга Полякова: На сьогодні ми допомогли більш ніж 60 жінкам, понад 30 з них — трансжінки. Стан різний: у декого посилилися ментальні проблеми, зокрема ПТСР чи депресивні розлади, у декого через сильний стрес пропадала менструація, — кожен випадок унікальний. Найчастіше виникала потреба в гуманітарній допомозі: засоби гігієни (серед іншого інтимної), одяг, памперси, їжа, постіль і подушки. Серед трансжінок головними були запити щодо отримання гормонів, легального зняття з військового обліку та евакуації за кордон. Наразі нам вдалося забезпечити гормонами, допомогти пройти процедури у військкоматі та евакуювати за кордон усіх трансжінок, які зверталися по допомогу.

Як отримати допомогу: зв’яжіться через інстаграм або заповніть заявки на сайті

ГО «Феміністична майстерня» 

До війни: заснована 2014 року громадська організація створює простір для формування фемспільноти у Львові та Україні. Основний напрямок роботи організації — подолання гендерних стереотипів, поширення ідей фемінізму та протидії різним формам дискримінації. 

Під час війни: повномасштабне вторгнення в Україну розширило сферу діяльності «Феміністичної майстерні»: тепер активістки допомагають нужденним з пошуком житла чи інших необхідних речей, доглядають дітей жінок, які стикнулися з емоційним виснаженням, і допомагають бабусям, адже це вразлива група населення. 1 червня 2022 року ГО відкрила у Львові довгостроковий прихисток для дітей та жінок, що постраждали від війни, — це триповерховий будинок з власним укриттям. Для поселення потрібна довідка ВПО та заповнений на місці реєстраційний лист.

Ось що каже про програму підтримки літніх жінок менеджерка ГО «Феміністична майстерня» Анастасія-Любов Панькевич: Частину контактів жінок, яким допомагаємо, нам дали в ГО «Тарілка». Також ми розвісили афіші, де вказаний контакт — телефонують приблизно раз на день, але частина відсіюється. Дзвонять і ті, що далеко за межами Львова, і ті, що не входять в нашу категорію потребуючих жінок — наприклад, цисгендерні чоловіки. Зараз у списку жінок, яким ми допомагаємо, є 30 контактів. Це старенькі бабусі, більшість мають проблеми з ногами, спиною, тиском, є жінки з інвалідністю 1, 2 і 3 груп. Одній бабусі вже 88, наймолодшій — 57, вона сама опікується сином з інвалідністю. Їжа, ліки, увага, підтримка, обійми — здебільшого потреби однакові, але різні причини. У когось пенсії маленькі, а здоров’я не дозволяє продовжити працювати, хтось залишився без рідних (одна з бабусь поховала свого сина ще замолоду, інша живе разом з дочкою з наркотичною залежністю).

Як працює прихисток у Львові, пояснює менеджерка ГО «Феміністична майстерня» Катерина Довбня: Прихисток заповнився впродовж перших 2 днів. Вже заселилося 16 людей: 9 жінок і 7 дітей, найстаршій — 73, найменшому — місяць. Деякі уже «звикли» до нового життя і намагаються знайти для себе щось в новому, долучаються до життя прихистку, гуляють містом, заводять знайомства. Інші — плачуть постійно, сумують за домом. 80% дітей кажуть, що їм сняться страшні сни. Взагалі діти дуже неспокійні і навіть агресують одне до одного.

Для більшості сімей проблеми настали не від / під час війни. Складнощі в сім’ях, проблеми зі здоров’ям, різні форми інвалідності, нестача коштів, безробіття — ці проблеми люди мали і до війни. На загальних зборах 100% наших мешканок не змогли розказати про плани на найближчий тиждень. Ми вже не говоримо про місяць, рік. Війна, стрес, постійні переїзди тільки загострили проблеми: дітям складно наздоганяти навчання, мами у постійній напрузі. Мешканкам потрібна допомога у повсякденних речах — з кимось домовитися, оформити документи тощо.

Наразі маємо навіть чергу з охочих, бо у нас можна з тваринами. В середньому за день телефонує 4-5 людей.

Як отримати допомогу: надсилайте повідомлення у фейсбуку, інстаграмі або на електронну пошту feministworkshop@gmail.com.

«Фонд Маша» 

До війни: заснована Марією Єфросиніною громадська організація з 2020 року протидіє будь-якому виду насильства та підтримує загальну благодійність по всій Україні. Основні напрями роботи фонду: освіта і виховання, рівність, інклюзивність, створення та підтримка притулків, кризових денних центрів, супервізія для психологів, що працюють з постраждалими тощо.

Під час війни: «Фонд Маша» зосередив свою діяльність на гуманітарній допомозі жінкам, дітям, літнім людям та людям з інвалідністю різного віку. Організація закриває нагальні потреби цих груп: надає продовольчі товари, дитяче харчування, медикаменти, засоби гігієни, одяг. Крім того, фонд допомагає з евакуацією. І якщо на початку повномасштабного вторгнення його діяльність була зосереджена на Київській, Чернігівській, Сумській та Полтавській областях, то зараз фонд діє вже у межах всієї країни.

Ось що каже про сьогоднішню роботу фонду його директорка Тетяна Мураткіна: Ми не працюємо адресно, а надаємо допомогу організованим групам — це волонтерські об’єднання, центри для переселенців, соціальні служби, лікарні. З перших днів ми забезпечували гуманітарною допомогою, евакуювали жінок з окупації і зони бойових дій. Паралельно працюємо над психологічною реабілітацією жінок, адже фізичний і моральний стан у всіх різний. Працювали у лікарнях з жінками, що мали поранення, зазнали насильства. Об’єдналися з психологами — працюємо онлайн, тому кожна жінка може зателефонувати і отримати безплатну консультацію. Якщо однієї консультації мало — а її, як правило, замало, — ми забезпечуємо їм психологічний супровід до трьох місяців.

Як отримати допомогу: напишіть повідомлення у Фейсбуці, звертайтесь за номером 044 221 1163 або електронною адресою office@mashafund.org.ua

«Мартинка» 

Під час війни: благодійна ініціатива, що допомагає українським біженкам у Польщі, зʼявилася у березні 2022 року на тлі нового витка російського вторгнення в Україну. «Мартинку» створила журналістка з України Анастасія Подорожня, яка живе у Польщі вже 8 років. Ініціатива фокусується на різних аспектах допомоги — психологічних консультаціях, екстреній контрацепції, пошуку роботи чи житла. Проєкт працює чотирма мовами: українською, польською, англійською та російською. 

«Мартинка» розповідає правила безпеки за кордоном: коли можна прийняти допомогу, яким організаціям варто довіряти. Якщо станеться халепа, волонтери з проєкту можуть сходити з постраждалою в поліцію, знайти перекладача та безплатних юристів. Крім того, ініціатива Анастасії допоможе українкам зв’язатися з організаціями та спеціалістами, якщо потрібно зробити аборт. Наразі партнерами «Мартинки» є німецька Асоціація кризової допомоги WADI та міжнародний онлайн-сервіс з переривання вагітності Women on Web. 

Як отримати допомогу: звернутися у чат-бот в Телеграмі або написати в Інстаграмі.

«Місто Добра» 

До війни: проєкт допомагає жінкам, які стали жертвами домашнього насилля, живуть за межею бідності, мають ризик опинитися на вулиці чи потребують підтримки в соціалізації та реінтеграції. «Місто добра» — це благодійний комплекс з кількох будинків, де можуть проживати бездомні мами, мами-сироти та випускниці інтернатів. Кожна отримує індивідуальний план свого особистісного зростання, можливість влаштуватись на роботу чи здобути освіту. 

Під час війни: «Місто Добра» приймає у своєму центрі в Чернівцях жінок із дітьми та літніх людей з усієї країни — можна і з домашніми улюбленцями. До того ж проєкт намагається підтримувати дитячі лікарні і бідні родини по всій країні. Від початку війни всі, хто перебуває у центрі, печуть хліб і паляниці для ТрО та військових. Будується ще одне приміщення, аби розмістити близько 100 людей, які постраждали від війни. 

Як отримати допомогу: звертайтеся за телефонами 095 053 6009 або 0 800 503 231, пишіть в Інстаграм, Фейсбук чи на електронну адресу cityofgoodness@gmail.com

«Сильні»

Під час війни: благодійний фонд «Сильні» допомагає людям, які пережили сексуальне насильство під час війни. Жінки, чоловіки, дівчата, хлопці, діти та їхні батьки — всі можуть отримати допомогу за одним із трьох напрямів: оплата медичних послуг, психологічна та юридична допомога. Всі дані будуть зберігатися у закодованій анкеті, доступ до якої матимуть лише спеціалісти, що працюють з потерпілими безпосередньо. Допомога конфіденційна та безоплатна.

Ось що про роботу зі зверненнями про допомогу каже менеджерка з комунікації фонду Анастасія Красноплахтич: Станом на 17 травня ми допомогли 5 жінкам. Після 17 травня було ще кілька звернень, але говорити про успішно надану допомогу поки не можемо. Не потрібно очікувати типової чи однакової для всіх поведінки від людей, які пережили сексуальне насильство. Одні люди можуть бути дуже агресивними, інші — завмерти і взагалі не бути готовими йти на будь-який контакт, ще хтось може плакати та розказувати всі деталі людям поруч. 

До сексуального насильства під час війни відносять не тільки зґвалтування, але й примус до будь-яких сексуальних стосунків чи спостереження за таким насиллям без прямої участі в ньому [травма свідка]. Тому сексуальним насильством може бути зґвалтування в обмін на збереження життя чи кращі умови життя, навіть погрози сексуальним насиллям, інші форми сексуального рабства чи експлуатації. 

Люди молодшого віку, які пережили сексуальне насильство, можуть більше вірити в ефективність розмови з психотерапевтом та обирати такий тип допомоги. Старші люди готові прийняти спочатку медичну допомогу, ніж психологічну, аби швидше позбутися видимих слідів травматизації, і тільки через деякий час замислитись про терапію та розмови про свій досвід взагалі. Це нормально. Насамперед людям треба дати зрозуміти, що вся запропонована допомога можлива лише з їхньої згоди. Координатори на гарячих лініях та в письмових чатах дуже коректно і без зайвих деталей надають базову інформацію, і людина тоді може вирішити, прийняти її зараз або пізніше чи відмовитися взагалі. 

Навіть якщо сьогодні людина не готова прийняти допомогу чи не бачить в ній потреби, ми все одно залишаємось відкритими до неї. Сексуальне насилля не має терміну давності. Психологічні травми трансформуються, фізичні можуть ставати хронічними, бажання засвідчити про злочин — зʼявитись геть згодом. Тому ми на зв‘язку з усіма, хто звертається до нас, і готові надати їм допомогу навіть через рік чи більше. 

Як отримати допомогу: можете використати чат-бот або гугл-форму. Зв’яжіться за допомогою Інстаграму, Фейсбуку, за телефоном 093 217 3561 або на електронну пошту sylni.ukraine@gmail.com

ГО «Дівчата» 

До війни: організація спонукає дівчат свідомо будувати свою життєву стратегію з урахуванням особливостей жіночої фізіології та сучасних можливостей професійної реалізації. В арсеналі «Дівчат» є проєкти про безпеку, розвиток і допомогу з вибудуванням впевненості в собі, кар’єрними амбіціями тощо.

Під час війни: сьогодні ГО «Дівчата» надає фінансову, гуманітарну та психологічну допомогу постраждалим від війни. Спільно з ГО «Дієва Громада» організація обладнує Центр тимчасового прихистку ВПО у селі Луківці Чернівецької області та адресно підтримує дітей і багатодітні сім’ї. Зокрема «Дівчата» відновили доступ до навчального процесу дітям з Бучанського району.

З чим доводиться мати справу під час повномасштабного вторгнення, пояснює засновниця організації Юлія Спориш: У травні ми допомогли більш ніж 400 жінкам. До нас звертаються багатодітні й одинокі мами, які переважно потребують харчових продуктів, одягу, засобів гігієни для себе та дітей. Комусь потрібна фінансова підтримка, поселення в шелтері. Фізичний та емоційний стан у всіх різний: по допомогу звертаються не від хорошого життя. Хтось втратив будинок, хтось рідних, хтось з чотирма дітьми опинився в евакуації і все треба купляти наново. Там, де гуманітарка, трохи легше, але в нас є проєкт з психологічної підтримки, плюс ми працюємо з жертвами сексуального насильства, там кейси дуже різні.

Як отримати допомогу: Пишіть на електронну скриньку lectures4girls@gmail.com, у Фейсбуці чи Інстаграмі, або телефонуйте за номером 097 570 6558.

Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем»

До війни: місія асоціації — об’єднати українських юристок заради зростання, видимості, безпеки та впливу у професійному середовищі та суспільно-політичному житті. «ЮрФем» існує, щоби відзначати успіхи, досягнуті жінками в юридичній професії, а також розв’язувати проблеми, з якими юристкам все ще доводиться стикатися.

Під час війни: асоціація надає правові консультації з актуальних питань — як-от перетин кордону, строк дії закордонного паспорта, неявка на роботу через війну, робота судів і нотаріусів тощо.

Крім того, ініціатива «ЮрФем: підтримка» з квітня 2022 року допомагає тим, хто стикнувся з сексуальним насильством в умовах воєнного стану або зазнав гендерної дискримінації в сім’ї, на роботі, в навчальному закладі тощо. Асоціація допоможе знайти та оплатити адвокатку в регіоні потерпілої особи, надати правову консультацію чи інформацію щодо притулків та психологів.

Ось що говорить про роботу в умовах війни операторка центру «ЮрФем: підтримка» Марта Змисла: Протягом двох місяців до нас надходили звернення з приводу допомоги у справах, пов’язаних із сексуальним та домашнім насильством, а також у вирішенні трудових спорів — в тому числі через дискримінацію у сфері праці. Адвокат_ки «ЮрФем: підтримка» надають юридичні консультації, здійснюють збір доказів, пишуть заяви в поліцію та інші органи, здійснюють захист та представництво тощо. В контексті справ, пов’язаних насильством, ми зазвичай допомагаємо з пошуком психолога/психологині у відповідному регіоні та допомагаємо зі створенням умов, в яких людина почувається в безпеці, наскільки це можливо.

Як отримати допомогу: дзвоніть та пишіть у Telegram або Viber за номером 068 145 5590, а також заповнюйте заявку на сайті

ГО «Жіночий ветеранський рух»

 

До війни: консолідація ветеранок і чинних жінок-військовослужбовців працює як на адвокацію та захист прав, так і на впровадження рівних прав і можливостей через законотворення. Крім того, організація надає різні форми допомоги: психологічну (програми СЕТА і Open Doors), медичну (Центр нейрореабілітації учасників АТО) та реабілітаційну (СК Фаворит Бокс і кікбоксинг, Next Step Ukraine).

Під час війни: ГО рятує тварин, допомагає жінкам і дітям у скруті, збирає пожертви та гуманітарну допомогу для військових і цивільних, займається наповненням аптечок для військових. А також ремонтує, виробляє й апгрейдить дрони для військовослужбовців і закуповує рації та автівки на передову.

Ось що про роботу ГО каже її співзасновниця Катерина Приймак: Від 25 лютого ми вже закрили понад 2,5 тисячі заявок. Жінки у нас в пріоритеті, іноді допомагаємо громадам/селам, іноді точково жінкам. Звертаються дівчата, які зазнали насильства — психологічний стан важкий, але у всіх він проявляється по-різному: одні стають активними і дієвими, а інші закриваються в собі. Ми маємо розуміти, наскільки можуть бути деморалізовані жінки, які вийшли з полону, як важко їм може бути. Головне — працювати з ними, проявляти максимальну чутливість і підтримку. У нас зараз важка ситуація, бо ми закриваємо дофігіща потреб і цивільних, і військових жінок. У когось амуніція, у когось апгрейд на зброю, їжа дуже потрібна.

Як отримати допомогу: звертайтеся за телефоном 067 576 7207, у Фейсбуці, Інстаграмі чи на електронну пошту zhinochyi.veteranskyi.rukh@gmail.com

«Марш Жінок» 

До війни: феміністична ініціатива об’єднує активісток, представниць громадських організацій та небайдужих жінок. Оргкомітет формується щороку, щоби проводити однойменний марш та привертати увагу до викликів, з якими стикаються жінки в Україні.

Під час війни: в пріоритеті громадської ініціативи українки з вразливих груп: жінки з малими дітьми, жінки з інвалідністю, літні жінки, які опинилися в кризовій ситуації через війну. «Марш Жінок» надає тимчасове житло у Львові чи Чернівцях, збирає пожертві, на які купує ліки та необхідні речі для жінок і дітей, надає кризову та загальну психологічну допомогу, проводить юридичні консультації. Крім того, в партнерстві з сервісом AirBnb, ГІ «Марш Жінок» надає ваучери на безплатне проживанням за кордоном на строк до 1 місяця. 

Коментар від Анастасії Герасименко, менеджерки з комунікацій ГІ: З 14 березня до сьогодні ми обробили більш як 9600 запитів на допомогу від жінок по всій Україні. Всі запити ми отримуємо через нашу форму, яку вимушені періодично закривати. Наразі ми відкриваємо форму кожного дня, але лише на 10–25 хвилин. Саме стільки часу потрібно, аби отримати посильну для нас кількість заявок на день — 120–150. Через обмеженість ресурсів ми вимушені розставляти пріоритети.

45% жінок, які до нас звертаються — мами з малими дітьми, більшість з них багатодітні. 60% жінок піклуються про батьків, старших родичів або сусідів, в когось із них інвалідність або серйозні хвороби. Жінки [звертаються] з відчуттям безпорадності, розпачу, страху за майбутнє дітей та близьких. Часто це відчай через те, що зараз вони змушені просити допомоги для того, аби вижити.

Як отримати допомогу: заповнюйте заявки в розділі «Потребую допомоги» в чат-боті

Abortion without borders

До війни: «Аборт без кордонів» — ініціатива шести організацій у багатьох країнах, які працюють разом, аби допомогти з доступом до абортів вдома за допомогою таблеток або за кордоном у клініках.

Під час війни: організація активно допомагає українським жінкам. Ініціативна команда може допомогти виїхати за кордон, надати перекладача (іноді по телефону) і оплатити аборт. Крім того, організація надає інформацію про житло біля клінік за кордоном, допомагає забронювати його, в разі потреби оплатити чи надати житло у волонтерських будинках. 

Як отримати допомогу: заповнюйте заявку на сайті, телефонуйте за номером +48 22 29 22 597 або напишіть на пошту administracja@maszwybor.net

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій