'
Читаєте зараз
Дефолт відкладається: долар відреагував на домовленість Байдена з опонентами

Дефолт відкладається: долар відреагував на домовленість Байдена з опонентами

Іван Скорина
  • Демократи та республіканці змогли дійти згоди у питанні продовження боргової стелі.
  • План скоротить державні витрати щонайменше на $1 трильйон.
  • Експерти побоюються, що інвестори можуть почати спекулювати на валютному ринку.

Суверенні борги США, ймовірно, знаходяться в безпеці, адже Білий дім зміг досягнути консенсусу з Палатою представників, яка контролюється республіканцями. Законопроєкт має ухвалити Конгрес, але, скоріш за все, рішення буде швидким і позитивним.

Заборона розповідає про дедлайн до 5 червня та реакцію долара на оптимістичні перемовини.


Угода по боргу США: як вплинула на долар

Президент Джо Байден і спікер Палати представників Кевін Маккарті заявили про призупинення державного боргу США до 2025 року. Це дасть змогу уникнути дефолту за рахунок обмеження державних витрат. Палата проголосує за закон 31 травня 2023 року, даючи Сенату час розглянути його до 5 червня. Саме цю дату міністр фінансів США Джанет Єллен називала можливим початком дефолту, пише AP

Закон має обмежити зростання федерального бюджету до 1% протягом наступних шести років, але це положення не буде виконуватися з 2025 року. Загалом, за оцінками Білого дому, план скоротить державні витрати щонайменше на $1 трлн, але офіційні розрахунки ще не оприлюднені. Згідно з угодою не пов’язані з обороною витрати залишатимуться приблизно незмінними у 2024 фінансовому році та збільшаться на 1% у 2025 році. Загалом на це виділять $704 млрд, а оборонний бюджет відповідатиме запланованим $886 мільярдам. 

Інфографіка: Statista

Ринки розглядають можливість ухвалення Конгресом угоди про обмеження боргу до кінця травня як позитивний сигнал, тож долар 29 травня показав стабільність. А прибутковість казначейських облігацій зростає.

Читати більше новин в Telegram

Втім, аналітики вважають, розв’язання питання держборгу може мати негативні наслідки для долара США. Індекс DXY показує патерн свічки Доджі, відповідно до якого валюта падає і зростає, не даючи експертам чітких даних щодо подальшого руху. Експерти побоюються, що долар будуть скуповувати як актив-притулок, і це призведе до сплеску ціни.

Американська валюта є бенчмарком, адже розрахунки за нафту та нафтопродукти, газ, їжу відбуваються саме через неї. Тож курс має велике значення для всього світу.

Суверенний борг Штатів та дефолт

Вашингтон на другому тижні травня вичерпав встановлений у 2021 році борговий ліміт у $31.4 трильйони. Це загрожувало дефолтом для Штатів і великими проблемами.

Це сталося в момент, коли у держави недостатньо коштів для погашення боргу. Однією з причин кризи називали відтермінування подання податкових декларацій для американців, які постраждали від природних катаклізмів у 2022 році. 

США мають найбільший державний борг у світі, хоча десятиліттями тримаються в топ-3 економік. Боргова стеля і раніше підвищувалася, але проходило все без особливої драми. Цього разу республіканці як вихід вимагали різких скорочень витрат, а демократи були готові обговорити Федбюджет окремо від боргової стелі.

У більшості демократичних країн немає такої системи. У США вона була створена у 1917 році через Закон про облігації та закріплена в 14-й поправці Конституції. Вона стверджує, що виправданість дозволеного законом державного боргу не підлягає сумніву.

Раніше Заборона розповідала про Рона ДеСантіса, який складе конкуренцію Дональду Трампу на виборах США 2024 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій