'
Читаєте зараз
День батька: як українські діти зустрічають своїх героїв з війни

День батька: як українські діти зустрічають своїх героїв з війни

Ilona Kivva
Автор:
  • День батька щорічно відзначають у третю неділю червня.
  • Вперше його відсвяткували у США завдяки Сонорі Смарт Додд. Вона хотіла вшанувати батька, який один виховав її і п’ятьох її братів.
  • В Україні свято стало офіційним у 2019 році.

У 2022 році День батька Україна відзначає в умовах війни, коли мільйони сімей знаходяться далеко один від одного. До нас це свято прийшло зовсім недавно, але для багатьох воно вже стало не менш важливим, ніж День матері.  

Заборона зібрала зворушливі фото та відео, зняті під час війни України за свою свободу. СЕО Заборони Роман Степанович протягом кількох місяців не має можливості обійняти своїх дітей. Як і тисячі українців, через цю кляту війну. Ми присвячуємо цей текст кожному татусеві, дякуємо за силу понад людські можливості. Любимо сильно.


День батька: як почали святкувати

Вперше День батька відзначили 5 липня 1908 року у Західній Вірджинії, США. Але це був локальний неофіційний захід, проспонсорований церквою у пам’ять про 362 чоловіків, які загинули під час катастрофи на шахтах Fairmont Coal Company в Мононгах за рік до того, пише видання History.

У 1910 році американка Сонора Смарт Додд з міста Спокан, штат Вашингтон, була на недільній службі, присвяченій Дню матері і подумала, що було б добре встановити аналогічний день, але для чоловіків. Так вона хотіла вшанувати свого батька — Вільяма Смарта, який після смерті дружини сам виховував дівчину і п’ятьох її братів.

З ідеєю влаштувати свято для татусів жінка ходила до місцевих церков, підприємців та чиновників і зрештою досягла успіху. Було прийнято рішення відзначати його в день народження Вільяма Смарта — 5 червня. Проте підготовка затягнулася і вперше День батька офіційно відсвяткували 19 червня 1910 року.

Читати більше новин в Telegram

У наступні роки інші штати один за одним почали підтримувати ідею, але загальнонаціональним свято стало лише через 62 роки. Спочатку у 1966 році президент США Ліндон Джонсон підписав прокламацію, яка проголошувала третю неділю червня Днем батька, але конгресмени так і не ухвалили її. Тому узаконив свято у 1972 році його наступник Річард Ніксон.

З часом інші країни також почали долучатися до свята, і загалом їхня кількість доросла до понад 40. В Україні день татусів офіційно почали відзначати лише з 2019 року. Святкують його, як і у більшості країн світу, у третю неділю червня.

Які країни обрали іншу дату Дня батька і чому:

  • в Іспанії, Італії та Португалії відзначають 19 березня, на свято святого Йосипа, який є покровителем батьків;
  • у Німеччині святкують у день Вознесіння Господнього (на 40-1 день після Великодня);
  • у країнах Скандинавії у 1930-х роках використовували американську дату, але в 1949 році вирішили перенести її на другу неділю листопада, щоб період між Днем батька і Днем матері був пів року;
  • Данія — єдина скандинавська країна, яка залишила американську дату через кумедний епізод: влада країни забула повідомити громадськість та пресу про зміну дати, тож всі продовжили відмічати як і раніше;
  • на Тайвані відзначають 8 серпня, оскільки китайське слово «вісім» означає «ба», а розмовне слово для батька — «ба-ба», тому восьмий день восьмого місяця звучить як «тато». 

«Близькі на відстані»: проєкт фонду ООН і українських журналістів

В Україні у 2022 році День батька шанується в умовах війни, коли тисячі чоловіків (як і жінок) захищають нашу державу від окупантів, а їхні сім’ї знаходяться на відстані. 

Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) спільно з телеканалом ICTV створили проєкт «Близькі на відстані», у рамках якого розповіли, як підтримувати зв’язок з дітьми та знаходити слова підтримки.

Топ-5 порад для батьків від «Близькі на відстані»:

  1. Частіше цікавтесь життям дитини.
  2. Будьте щирими і чесними.
  3. Підтримуйте відчуття єдності: розповідайте історії з власного дитинства, передавайте обійми.
  4. Тримайте контакт: смайлики, картинки, жарти — теж спосіб спілкування.
  5. Старайтеся попереджати, якщо не будете на зв’язку якийсь час.

День батька в Україні 2022

Заборона низько вклоняється всім, хто боронить нашу землю, аби ми могли відзначати цей день в Україні.

@kurzaolga

♬ Dodomu (feat. Skofka) (feat. Skofka) – KALUSH
Десантники батько та син. Фото: ArmyInform

Два десантники, обидва Володимири — батько та син. Володимир старший пішов воювати ще у 2014 році. Через рік на фронті повернувся до цивільного життя. Пан Володимир виховує трьох синів. У 2018-му до лав української піхоти пішов добровольцем старший — 24-річний Юрій, а трохи згодом десантником став середній з братів — 23-річний Володя. 

24 лютого 2022 року Володимир-старший повернувся у військо. Служити вирішив разом із сином-тезкою.

@vyshebaba Донька не знала, що я в коробці #сюрприз #війна #зсу #укртікток #рек ♬ Imagine – Piano Instrumental
Олександр грає разом із синами біля вогнища. Фото: UNICEF

Олександр батько двох синів — 8-річного Елвіна та 3-річним Леонарда перебралися у Хмельницьку область. Сім’я покинула свою квартиру в Ірпені після початку повномасштабного вторгнення РФ. 

«Моя порада всім українським батькам у ці важкі часи — не залишати дітей наодинці зі своїми думками та емоціями, не дозволяти дітям довго сидіти за планшетами та смартфонами. Діти потребують вашої уваги та турботи», — каже Олександр.

Боєць 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Івана Виговського «Стріла» обіймає доньку Наталю, також військову. Фото: Головнокомандувач ЗСУ/Facebook

Боєць 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Івана Виговського з позивним «Стріла» у війську з 2014 року. До цього працював майстром з виготовлення взуття. Збирався повертатися до цивільного життя, однак 24 лютого 2022 року залишився: ще не час. Його донька Наталя служить з 2019 року. Здобула освіту технолога, якийсь час працювала на заводі, а потім підписала контракт і приєдналася до лав ЗСУ.

«Мама сказала, як приїдемо, зачинить нас у погребі й нікуди не випустить», – каже Наталя.

@ylia__30 #рекомендации❤️❤️ ♬ оригінальний звук – music.ua
@yana.olivkaa Як ми зустрічаємо тата💕#рек #рекомендации #реки ♬ Se Acabo (feat. Method Man) (Remix) – The Beatnuts
Бійці 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади, батько та син. Фото: Закарпатський легіон/Facebook

Володимир та його 19-річний син Микола служать разом за контрактом у 128-й окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді. 

«Я призвичаївся до служби ще в зоні ООС. Хоча те, що було, і те, що є зараз, – зовсім різні речі. Але з батьком і ворога легше бити!» — каже Микола.

@kazbetskaya Чекаємо на тебе з перемогою 🇺🇦🙏🙏 #війна #війнавукраїні #війна2022 #войнавукраине #переможемо #всебудеукраїна🇺🇦💙💛 ♬ Рідні мої (feat. Jerry Heil) – alyona alyona
Батько (зверху) та син (нижнє фото) Василі Болотові. Фото:Денис Монастирський/Facebook

64-річний Василь Болотов — молодший сержант Національної гвардії, служить на передовій біля Слов’янська. Служить він разом із сином, якого теж звати Василь. Син — старший сержант патрульної роти того ж батальйону.

@st_buzko Слава Україні🇺🇦. #війна #україна #війнавукраїні #славаукраїні #актив ♬ оригінальний звук – Соломія Бузько

Раніше Заборона розповідала історію пісні «Ой у лузі червона калина…», що протягом віків була і залишається народним символом українців у боротьбі з ворогами.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій