Читаєте зараз
Discord Leaks: Україна планувала атаку на ПВК Вагнера у Сирії

Discord Leaks: Україна планувала атаку на ПВК Вагнера у Сирії

Yevheniia Kostina
  • Секретні документи, які злили в Діскорд в квітні 2023 року, детально показують, як Україна планувала атакувати російські бази в Сирії.
  • Для цього ГУР мав співпрацювати з Сирійськими демократичними силами (SDF).
  • Для атак планували використовувати безпілотники. 

Українські розвідники планували завдати ударів по російських силах в Сирії за допомогою безпілотних літальних апаратів. Обговорювалась можливість завдання ударів лише по силам ПВК Вагнера.

Заборона розповідає про секретний план України щодо російських військ в країні, яку контролюють війська друга Путіна Башара Асада. 


Атака на «Вагнер» у Сирії: секретний план України

Взимку 2022 року військова розвідка України планувала удари по російських військах і найманцях ПВК Вагнера в Сирії, та зрештою президент Володимир Зеленський наказав припинити операцію, пише The Washington Post.

Згідно з надсекретним документом розвідки США, Україна розробила план із допомогою курдів. Відкриття нового поля бою було спрямоване на завдання втрат російській армії та ПВК Вагнера в Сирії, щоб змусити Москву передислокувати ресурси з українського фронту. Для цього українці планували готувати оперативників Сирійських демократичних сил (SDF), військових сил контрольованої курдами автономної північно-східної частини Сирії. 

Згідно з планом осені 2022 року, в обмін на підтримку українських операцій сирійці вимагали навчання, системи протиповітряної оборони та гарантій, що їхня роль буде збережена в таємниці. Керівництво SDF також заборонило вражати російські позиції в курдських районах, йдеться в документі. Пізніше речник SDF Ферхад Шамі заявив про несправжність цих документів і недотичність до російсько-української війни. SDF є головним партнером військ США в Сирії, де вони часто мають спільні бази на місії з придушення відродження Ісламської держави.

Читати більше новин в Telegram

Документ, який, ймовірно, є частиною витоку секретних матеріалів, які були поширені в чаті Discord. Джерело: The Washington Post.

«Президент України Володимир Зеленський наказав припинити планування в грудні 2022 року. У листопаді 2022 року українські офіцери військової розвідки виявили потенційні матеріально-технічні обмеження для своїх амбіцій, зокрема проблеми з внутрішньокурдським прикордонним контролем і створенням бази для операцій. Іншим фактором міг бути успіх операцій військової розвідки в Росії», – цитують документи в WP.

Зеленський міг припинити планування з різних причин: тиск США, обмежене постачання Україною безпілотників або сумніви щодо успіху атак. Очільник Головного управління розвідки України Кирило Буданов від коментарів відмовився.

Що вагнерівці роблять у Сирії

Росія почала нарощувати свою присутність в Сирії у 2015 році, щоб допомогти режиму Асада утримати владу під час громадянської війни. Відтоді в країні постійно присутні тисячі російських військових, літаки та системи ППО. 

Група Вагнера також бере участь у сирійській війні. Згідно з дослідженням Syria Justice and Accountability Centre (SJAC) спільно з Syrians for Truth and Justice, вагнерівці брали участь у перестрілці з військами США в Дайр-ез-Заурі в 2018 році, а також вербували сирійців як найманців за кордон.

У дослідженні SJAC також згадується відео з червня 2017 року, поширене в соцмережах у 2019 році, на якому члени «Вагнера» б’ють, обезголовлюють і спалюють тіло громадянина Сирії. Цей матеріал є основою кримінального позову проти ПВК, поданого кількома правозахисними організаціями, які підтримують брата жертви.

Раніше Заборона розповідала про інший документ із серії Discord Leaks. Він свідчить про секретну російську зброю для боротьби проти Starlink в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій