'
Читаєте зараз
Для перемоги на сході. Британія купила ЗСУ потужні артустановки M109

Для перемоги на сході. Британія купила ЗСУ потужні артустановки M109

Ilona Kivva
Автор:
  • Збройним силам України передадуть 20 потужних САУ американського виробництва.
  • Установки давно зарекомендували себе як ефективна в знищенні ворожої артилерії зброя
  • M109 використовувалися США майже у всіх збройних конфліктах.

Велика Британія купила у Бельгії партію самохідних артилерійських установок (САУ) M109. Техніку відремонтували та підготували для відправки в Україну. Зброя оснащена 155-мілітровою гаубицею, тобто вона може стріляти більшістю натівських снарядів. Установка здатна здійснювати до чотирьох пострілів за хвилину на відстань від 15 до 30 кілометрів в залежності від модифікації.

Заборона розповідає про нову зброю, яку отримають українські військові.


САУ M109 для ЗСУ: де вони згодяться

Росія має велику кількість артилерії, але з далекобійними САУ та ракетними системами, які Україні надають країни-партнери, захисники зможуть здобути перевагу на сході, заявив британський міністр оборони Бен Уоллес.

«Ми розгортаємо двадцять 155-міліметрових самохідних гаубиць, ми їх відремонтували, вони почнуть надходити. Вони мають значно більшу дальність дії, ніж 152-міліметрові», — сказав чиновник.

ЗСУ можуть використовувати ці артсистеми для ефективної контрбатарейної боротьби, зокрема, знищення артилерії ворога, яка намагається вийти з-під удару.

Читати більше новин в Telegram
Американська САУ М109 у дії. Фото: Wikipedia

Артилерійська установка М109 — американська розробка, перша модифікація якої була випущена у середині 1950-х років на базі легкого танка M41 «Вокер Бульдог». Вперше M109 використали у реальних бойових умовах під час В’єтнамської війни, де вона довела свою ефективність, тому згодом застосовувалася США практично в усіх військових конфліктах.

Пошкоджені американські артилерійські установки M109 на звалищі у Іраку. Фото: Wikipedia

За майже 70 років САУ зазнала 18 вдосконалень та стала наймасовішою у світі. Так, установка перебуває на озброєнні у понад 40 країнах, а американська армія лише на складах має близько 500 таких артустановок.

Перша версія M109 має доволі просту конструкцію:

  • двигун розташований спереду справа, водій сидить зліва;
  • башта знаходиться позаду, на ній є невеликий відсік, звідки командир може оцінювати ситуацію на полі бою. Башта також оснащена великокаліберним кулеметом M2HB калібру 12.7 міліметрів;
  • має коротку гармату M126 155 міліметрів;
  • екіпаж складається з шести членів: командир, два артилеристи, два заряджувачі та водій.

Ця зброя має максимальну дальність дії в 15 км зі стандартним снарядом HE-FRAG і близько 20 км з реактивним снарядом. Артсистема здатна видавати до 4 пострілів\хвилину. Захист M109 складається з броні до 32 мм, яка ефективна лише проти стрілецької зброї та осколків гранат чи артилерії.

Максимальна швидкість пересування M109 до 65 км\годину. Вона здатна форсувати водні перешкоди, але для цього має бути додатково оснащена плавучим комплектом.

САУ A6 Paladin: чим особлива версія

Попри безліч модифікацій, найпоширенішою є четверта M109A6 Paladin. Вона була випущена у 1992 році зі значно покращеними показниками захисту та потужності. Зокрема, було встановлено нову радіостанцію, автоматизовану систему управління вогнем, бортовий балістичний обчислювач, навігаційну систему та приймач космічної радіонавігаційної системи NAVSTAR, пише ArmyInform.

Характеристики САУ M109A6 Paladin. Інфографіка: ArmyInform

Для цієї версії створили принципово новий механізм управління вогнем, який схожий до системи наведення зенітних установок. Завдяки спеціальним датчикам інформації він автоматично задає гаубиці потрібний кут піднесення та наведення.

У Paladin також замінили гаубицю на М284 з довжиною ствола 39 калібрів, що збільшило дальність стрільби до 24 кілометрів зі звичайними снарядами та до 30 км з реактивними. Заряджання здійснюється автоматичною гідравлічною системою.

Необхідна кількість екіпажу зменшилася до чотирьох осіб: командир, механік-водій, навідник та заряджаючий. Важливо, що гаубицю обладнали системою захисту від зброї масового ураження та системою кондиціонування, тому екіпаж може не залишати машину упродовж виконання бойового завдання. M109A6 Paladin здатна рухатися з максимальною швидкістю 70 км/годину. 

28 травня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що на озброєння ЗСУ вже надійшло кілька САУ М109, одна у якій з модифікацій, не уточнив.

За даними Мілітарного, це норвезька версія артустановки M109A3GN (заснована на M109A6 Paladin та відрізняється незначними модифікаціями).

Раніше Заборона розповідала про зустріч контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн-3» 15 червня 2022 року. Країни-союзники домовилися надати ЗСУ ще більше артилерії, протикорабельних ракет та гелікоптерів, а США оголосили про пакет військової допомоги на $1.2 мільярд.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій