'
Читаєте зараз
До Землі наближається мегаастероїд: його можна побачити в телескоп 

До Землі наближається мегаастероїд: його можна побачити в телескоп 

Ilona Kivva
Автор:
  • Великі космічні об’єкти, траєкторія руху яких ближча, ніж 7.4 млн км від планети, називають потенційно небезпечними (PHA).
  • У 2005 році в обсерваторії Кітт-Пік відкрили такий об’єкт. Його точний діаметр досі не вдавалося з’ясувати.
  • Астероїд підлітає до Землі кожні 400 років і щоразу все ближче.

У момент максимального наближення великий астероїд 2005 YY128 перебуватиме на відстані, що у 12 разів більша, ніж від Землі до Сонця. Така дистанція вважається небезпечно близькою за космічними мірками, але система оцінки небезпеки NASA виключила можливість зіткнення. Спостерігати за явищем з телескопів зможуть жителі Південної півкулі.

Заборона розповідає про потенційно небезпечний астероїд і про те, якої шкоди він міг би завдати у разі удару.


2005 YY128: коли максимальне наближення

Національне космічне агентство США виявило астероїд, який рухається зі швидкістю 88 735 км/годину. Точний діаметр поки не вдалося встановити, але він коливається від 580 м до 1.3 км, свідчать дані Центру вивчення об’єктів, які зближуються із Землею (CNEOS) NASA.

Космічний об’єкт має назву 2005 YY128. Він пролетить на мінімальній відстані 16 лютого о 00:46 за Гринвічем: космічне тіло знаходитиметься за 4.5 млн кілометрів — це приблизно в 12 разів більше, ніж відстань від Землі до Місяця. Тож небезпеки практично немає, кажуть у NASA.

Траєкторія руху астероїда 2005 YY128 відносно Землі. Інфографіка: NASA

Читати більше новин в Telegram

Космічний об’єкт був відкритий у 2005 році астрономами з обсерваторії Кітт-Пік на півдні Аризони, США. Астероїд вже не вперше з’являється у цій зоні. Востаннє він пролітав близько 400 років тому, але, судячи з траєкторії, тоді знаходився набагато далі від планети. Наступне ще більше зближення очікується ще через 400 років, пише Space.

Астероїд 2005 YY128. Фото: KIAM & ISON 

PHA: що за космічні об’єкти

2005 YY128 належить до навколоземних об’єктів (NEO) і кваліфікується як потенційно небезпечний астероїд (PHA). Такі позначення присвоюються об’єктам, які мають діаметр щонайменше 140 м, а їхні орбіти знаходяться в межах 0.05 астрономічних одиниць (au) від нашої планети. 

Одна астрономічна одиниця дорівнює середній відстані від Землі до Сонця — це 150 млн кілометрів, тож 0.05 au або 7.4 млн кілометрів.

PHA означає, що якби 2005 YY128 таки врізався в планету, то завдав би серйозної шкоди, незалежно від того, який його розмір насправді.

«Найбільші навколоземні астероїди (понад 1 км у діаметрі) можуть викликати геологічні та кліматичні наслідки в глобальному масштабі, руйнуючи людську цивілізацію та, можливо, навіть призводячи до вимирання видів. Менші NEO [навколоземні об’єкти] розміром від 140 м до 1 км можуть спричинити регіональні та континентальні руйнування, потенційно вбивши сотні мільйонів», — розповіли у  шведській організації Global Challenges Foundation.

Навколоземні астероїди, виявлені до 19 травня 2022 року у співвідношенні до їх розміру. Інфографіка: CNEOS NASA

Раніше Заборона розповідала про топ-5 найнебезпечніших астероїдів, які наблизяться до Землі у найближчі 50-100 років. Їх називають вбивцями планет.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій