Доганятиме гіперзвукові: ЄС та Ізраїль створять надсучасні перехоплювачі ракет
- Гіперзвукові ракети можуть летіти зі швидкістю у п’ять, а іноді навіть у 10 разів більшою за звук.
- Китай та Росія активно розвивають сферу надзвукового озброєння. У відповідь країни ЄС працюють над засобами протидії.
- Європейська компанія MBDA може стати головним конкурентом Ізраїля, який розпочав розробки протидії у 2020 році.
Перехоплювачі гіперзвукових ракет будуть потужнішими за будь-які типові ППО-снаряди. Йдеться не тільки про збиття цілей на кшталт російських Кинджалів та Цирконів, а й про протидію ще більшим загрозам.
Заборона розповідає про європейські розробки.
Ракети-перехоплювачі від MBDA: що відомо
Провідний європейський розробник ракетних систем MBDA уклав попередні угоди з Францією, Італією, Німеччиною та Нідерландами щодо спільної роботи над сучасним ППО-снарядами. Боєприпаси будуть спрямовані на протидію гіперзвуковій зброї, нові види якої активно розробляє Китай та РФ, пише The Telegraph.
«Для MBDA у пріоритеті — спрямовувати Європу до найефективнішого рішення для протидії гіперзвуковим загрозам. Тож захисна система може бути розгорнута по всій Європі, щоб збивати ракети, що рухаються зі швидкістю 6 900 миль/год [11 000 км/год]», — зазначив виконавчий директор компанії Ерік Беранже. Прототип буде готовим до 2026 року.
Є кілька завдань, які має вирішити компанія, аби зброя була ефективною:
Читати більше новин в Telegram- швидкість ППО-снарядів — гіперзвукові ракети летять зі швидкістю у щонайменше 5 Махів (6 125 км/год), тобто в п’ять разів швидше за швидкість звуку. Снаряд має не просто перехопити, а іноді і наздогнати її;
- відстеження цілі по непередбачуваній траєкторії.
Це означає, що для забезпечення надійного захисту система повинна контролювати набагато більшу територію, ніж будь-яке стандартне ППО.
SkySonic: на якому етапі Ізраїль
Над зброєю з таким самим призначенням працює Ізраїль. Оборонна компанія Rafael почала проєкт SkySonic у 2020 році, а вже у червні-2023 представила прототип на Паризькому авіасалоні.
Заявлено, що боєприпас здатен знищувати гіперзвукові ракети та літальні апарати, які оснащені гіперзвуковим прямоточним повітряно-реактивним двигуном. Тобто це не просто покращений Patriot для протидії російським Цирконам та Кинджалам — йдеться про збиття в рази потужніших ракет.
«Окрім цілком логічного декларування можливості перехоплення маневруючих цілей, у відео є вкрай цікава деталь — курс знищення цілей. Враховуючи короткий епізод, говорити про це зі 100% впевненістю важко, але здається, що продемонстрована можливість ураження об’єкта навздогін», — кажуть експерти з Defense Express.
Якщо така властивість справді закладена у SkySonic, вона стане найсучаснішим та найпотужнішим ППО-боєприпасом у світі. Річ у тім, що сучасні протиракетні комплекси мають можливість знищення цілей лише на зустрічних курсах. А от для того, щоб наздогнати гіперзвукову ціль, необхідно рухатись у декілька разів швидше за неї. Тобто швидкість ракети SkySonic має становити 5-10 Махів, тобто 3.4 км/секунду (12 240 км/годину). Для системи вже задекларовано перехоплення цілей, які мають швидкість у 10 Махів, тож такий функціонал справді не виключений.
Раніше Заборона розповідала про міждержавну систему ППО, створення якої ініціювала Німеччина. Перехоплювачі гіперзвукових ракет цілком ймовірно можуть стати її частиною.
Читати більше новин в Telegram