Читаєте зараз
Допоміг вбити 3500 людей. Засуджено 101-річного охоронця концтабору

Допоміг вбити 3500 людей. Засуджено 101-річного охоронця концтабору

Ilona Kivva
Автор:
  • До 2011 року у Німеччині судили тільки безпосередніх виконавців страт у таборах смерті. 11 років тому суд не постановив, що неможливо працювати там і не бути причетним до злочинів.
  • З 1942 по 1945 роки Йозеф Шюц служив у концтаборі охоронцем, але судовий процес щодо його причетності до страшних злочинів почався тільки у 2021 році.
  • У таборі Заксенгаузені, за різними оцінками, могли загинути від 40 до 100 тисяч в’язнів.

У Німеччині засудили до 5 років позбавлення волі 101-річного колишнього охоронця концентраційного табору. Він почав служити у таборі, коли йому був 21 рік, став причетним до тисяч вбивств, серед яких розстріли та отруєння людей смертельним газом «Циклон Б».

Заборона розповідає подробиці судового процесу над найстаршою людиною, яка коли-небудь поставала перед судом за участь у воєнних злочинах. Такі злочини не мають строків давності.


Справа Йозефа Шюца: рішення суду

28 червня 2022 року земельний суд у німецькому місті Нойруппін виніс вирок у справі Йозефа Шюца, який працював охоронцем у концтаборі Заксенхаузен з 1942 по 1945 роки, пише Deutsche Welle.

‎Концентраційний табір Заксенгаузен був розташований неподалік від Берліна. З 1936 до 1945 року в ньому утримувались понад 200 тисяч людей. Десятки тисяч ув’язнених були вбиті, або померли внаслідок медичних експериментів, надтяжкої праці, голоду чи хвороб. Точна кількість загиблих досі невідома — за різними оцінками, там могли загинути від 40 до 100 тисяч.

101-річного чоловіка визнали винним у сприянні 3518 вбивствам: розстрілам і отруєнню ув’язнених смертельним газом «Циклон Б». Йому призначили покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. Він не визнав провини, заявивши, що ніколи не служив у Заксенхаузені. У 40-х роках він, за його словами, працював на фермі у регіоні Мекленбург-Передня Померанія. Однак прокурори знайшли неспростовні докази його причетності до страшних злочинів нацистського режиму. Вони відшукали документи охоронця концтабору, на яких всі відомості повністю збігаються з особистими даними Шюца.

Читати більше новин в Telegram
Оголошення вердикту в суді, Бранденбург, 28 червня 2022 року. Фото: Fabian Sommer/picture alliance via Getty Images

Судовий процес почався ще 7 жовтня 2021 року, але засідання проводилися з перервами і неодноразово відкладалися через стан здоров’я підсудного. 

Він найстарша людина, яка коли-небудь поставала перед судом за участь в воєнних злочинах часів Другої світової війни. Попри похилий вік, медична експертиза встановила, що він є осудним.

Злочини проти людства: судять не тільки виконавців, але й свідків

Судити не тільки прямих виконавців злочинів проти людяності, а й тих, хто їм сприяв, почали тільки у 2011 році, пише BBC. Прецедентом, який дав поштовх до таких розслідувань, стала справа Івана (Джона) Дем’янюка. Чоловік служив охоронцем у концтаборі Собібор. Тоді суд визнав, що неможливо працювати у концентраційному таборі і не бути причетним до злочинів, які там відбувалися.

Інші випадки:

  • у 2015 році німецький суд виніс вироки Оскару Гріонінгу, який працював бухгалтером в Освенцимі та Райнхольду Ханнінгу — колишньому охоронцю у концтаборі. Їм було по 94 роки. Вони обоє померли до тюремного ув’язнення;
  • 23 липня 2020 року у Німеччині до 2 років умовно засудили 93-річного ексохоронця концтабору Штуттгоф Бруно Дея. Суд довів його причетність до 5232 убивств і однієї спроби вбивства;
  • у 2021 році було висунуто звинувачення колишній секретарці концтабору Штутгоф — 96-річній Ірмгард Фюрхнер. Їй висувають звинувачення у причетності до вбивств 11 тисяч людей.

Раніше Заборона розповідала про перший в Україні суд над російським військовим за порушення законів та звичаїв війни. Вадима Шишимаріна засудили до довічного ув’язнення за вбивство 62-річного українця під час наступу окупантів на Сумщині.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій