Дозволяє скидати бомби поза дією зеніток РФ: в Україні помітили знамениті JDAM-ER
- У Пентагоні заявляли про використання ЗСУ комплектів ще у березні-2023, але підтверджень від українських військових чи Міноборони не було.
- Знімки з озброєнням опублікували Повітряні сили. Про те, що це саме JDAM-ER, свідчать модулі з крилами.
- Їх встановили на західні аналоги російських ФАБ і адаптували для скидання з радянських винищувачів.
JDAM — це не боєприпас, а електронне обладнання, яке встановлюється на снаряди і робить їх високоточними, в основному — авіаційні бомби. Версія ER дозволяє ще й перетворити їх на плануючі. Завдяки цьому їх можна запускати поза межами дії російських систем протиповітряної оборони.
Заборона розповідає про помічені в Україні американські супермодулі.
Mark 82 на МіГ-29
Інформація про передачу Збройним силам України комплектів JDAM з’явилася у грудні 2022 року — ЗМІ посилалися виключно на власні джерела в уряді. Вже у березні-2023 генерал повітряних сил США у Європі та Африці Джеймс Хекер заявив, що українські захисники вже успішно використовують їх у бойових діях. Однак жодних фото- чи відеопідтверджень не було.
Командування Повітряних сил ЗСУ 4 липня опублікувало у Facebook пост з нагоди Дня незалежності Штатів. До нього прикріпили низку знімків з американським озброєнням:
- протирадіолокаційну ракету AGM-88 HARM;
- пускові зенітних ракетних комплексів Patiot та NASAMS;
- дві бомби JDAM-ER.
Про те, що на фото саме JDAM, свідчать модулі з крилами, які є характерною прикметою озброєння. Примітно й те, що бомби стоять на радянських MiG-29 (ідентифікувати можна по шасі та відкритій ніші). Це означає, що пускові адаптували під західні боєприпаси.
«З огляду на зовнішній вигляд йдеться про бомби Mark 82 вагою 500-фунтів, тобто 230 кг, що є фактично західним аналогом [радянської] ФАБ-250. Кожна така бомба містить 87 кг вибухової речовини трітонал, яка на 18% потужніша за тринітротолуол», — кажуть у Defense Express.
JDAM-ER: що це таке
Joint Direct Attack Munition — це сучасне електронне обладнання, яке призначене для встановлення на некеровані авіаційні бомби. Технологія заснована на принципі роботи GPS, що дозволяє перетворювати такі боєприпаси на високоточну прицільну зброю.
Військові США використовували цю технологію на бомбах вагою до 907 кілограмів. Зазвичай їх скидають з винищувачів та бомбардувальників.
JDAM дозволяє підвищити точність до плюс-мінус декількох метрів від цілі і наводить бомбу по оптимальній траєкторії, яка атакує під великими кутами для максимізації ураження.
Існує кілька варіацій комплекту, найбільш масові три:
- класичний JDAM — дальність скидання 44 км, але за ідеальних умов (висота польоту 15 км, швидкість 1.5 Маха), однак такі польотні умови в Україні майже неможливі, тому дальність складатиме близько 24 км;
- LJDAM — до класичної варіації додано лазерну головку наведення. Комплектація дозволяє скидати бомби не тільки з літаків, а навіть з дронів та наземних пускових установок. Такий спосіб наведення також вкрай важливий під час повітряної підтримки сухопутних підрозділів;
- JDAM-ER — комплект перетворює бомбу не просто на високоточну, а ще й плануючу. Для цього комплект дооснастили додатковими крилами.
«Варіація ER забезпечує не лише точне ураження цілі, а дозволяє здійснити скидання бомби поза межами дії російських ЗРК. Максимальна дальність скидання при польоті на висоті 12 км складає близько 70 км, а при використанні режиму кабрування з маловисотного польоту — близько 40 кілометрів», — зазначили експерти з озброєння.
Раніше Заборона розповідала про снаряди GLSDB, які США пообіцяли передати ЗСУ. При різних варіантах розміщення у зоні доступу опиняться всі об’єкти ворога у Донецькій та Луганській областях, Перекопський перешийок і Джанкой або навіть російські Ростов та Енгельс.
Читати більше новин в Telegram