'
Читаєте зараз
Ворог міг поставити під Брянськом особливі ЗРК

Ворог міг поставити під Брянськом особливі ЗРК

Ilona Kivva
Автор:
  • До українських кордонів, ймовірно, підтягнули дивізіон зенітних ракетних комплексів «Бал». 
  • Такими навесні та влітку 2022 року били по Одеській та Миколаївській областях. Тоді збити вдалося тільки одну-дві ракети.
  • Це протикорабельна зброя, тож її перекидання може свідчити про дефіцит ракетного озброєння у противника.

Зенітно-ракетні комплекси «Бал» у 2021 році оснастили модернізованими ракетами Х-35У. Вони менші та легші за стандартні крилаті ракети, тому виявити й збити їх набагато важче. Росіяни заявляють, що дальність ураження снарядами сягає 500 кілометрів, але навіть 300 достатньо, аби вони дістали до Києва з Брянської області.

Заборона розповідає про специфіку вдосконалених російських ракет.


Зенітні комплекси Бал з Х-35У: що відомо

Ворог переміщує до українських кордонів дивізіон зенітних ракетних комплексів «Бал» (чотири пускові установки на вісім ракет кожна). Взагалі він використовується у приморських регіонах, адже призначений для ураження кораблів і інших надводних цілей, розповів речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Комплекси стріляють ракетами Х-35, дальність ураження яких сягає 250 кілометрів. У 2021 році росіяни нібито провели модернізацію боєприпасу, створивши Х-35У. Таким чином, як заявлено, дальність стрільби зросла до 500 кілометрів.

«Росіяни кажуть, що до 500 км, але я думаю, що цей показник завищено. Точно ми знати не можемо, яка дальність ураження, але 260 км точно є. Цього достатньо, щоб досягати певних об’єктів», — зазначає Ігнат.

Читати більше новин в Telegram

Це дозвукова ракета, подібна до Калібрів чи Х-101: крім ЗРК, її можна запускати з літаків та гелікоптерів. Головна її небезпека полягає у тому, що на відміну від вищеназваних боєприпасів, її важче виявляти, а отже і збивати.

Пуск ракети Х-35У з комплексу «Бал». Фото: Defense Express

Х-35У має довжину 4.4 метра. Для порівняння, Калібр має понад 6 м, а Онікс, що також запускається з берега, але з ЗРК «Бастіон» — 8 метрів. Це означає, що ефективна відбиваюча поверхня у боєприпасів до «Бал» менша, що і заважає їх виявляти. До того ж, снаряд призначений для роботи над водою, тому нижче за інші притискається до поверхні, що також заважає влучанню у нього. Бойова частина — до 150 кг, порівняно з Х-101 чи Калібр, де вона досягає 400-450 кілограмів.

Модернізовані снаряди вже використовувати для ударів по Україні. Так, у 2022 році ними кілька разів били по Одеській та Миколаївській областях. Збити ракету вдалося тільки один-два рази.

Наслідки обстрілу спального району Миколаєва з ЗРК Бал 23 квітня 2023 року. Скріншот: Миколаївська ОДА/Facebook

«Формат застосування Х-35У можна порівняти із застосуванням росіянами крилатих ракет Х-22 — наведення на радіоконтрастну ціль із низькою точністю влучання, що має приводити до неодмінних жертв серед мирного населення. При цьому показник дальності стрільби аж в 500 км можна вважати завищеним хоча б тому, що навіть російські пропагандисти в 2021 році говорили спочатку про ті самі 500 км, але потім заявляли про дальність до 300 км», — пише Defense Express.

Водночас, як зазначають експерти з озброєння, навіть дальності у 300 км достатньо, щоб досягнути Києва. А от начальник Головного оперативного управління Генштабу Олексій Громов вважає, що під ударом можуть бути об’єкти у Житомирській, Київській, Полтавській, Черкаській, Чернігівській, Сумській та Харківській областях. Він уточнив, що агресор зосереджується на цілях, пов’язаних із логістикою, промисловими об’єктами, а також нафто- та газозабезпеченням.

«Цей дивізіон, який могли перетягнути, говорить про те, що у противника все ж є дефіцит ракетного озброєння, саме тому така зброя як протикорабельні комплекси з’являється там, де немає моря. Але там є Дніпро, тому треба розуміти, що є небезпека і до неї треба бути готовим», — зазначив речник ВПС ЗСУ Юрій Ігнат.

Раніше Заборона розповідала про переговори щодо передачі ЗСУ додаткової партії одних із кращих у світі ЗРК. Вони одні з небагатьох можуть збивати Кинджали та балістику.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій