'
Читаєте зараз
ДПА не буде: у МОН України пояснили правила вступу до вузів у 2023 році

ДПА не буде: у МОН України пояснили правила вступу до вузів у 2023 році

Ilona Kivva
Автор:
  • Вступна кампанія у 2023 році розпочнеться традиційно у серпні.
  • На бакалаврат подаватимуться на основі НМТ, а на магістратуру — єдиного вступного іспиту.
  • Незалежно від обраного випускником додаткового предмета на НМТ результат дозволить подаватися на будь-яку спеціальність.

Міністерство освіти і науки скасувало державну підсумкову атестацію для учнів дев’ятих класів, а також передало у Верховну Раду законопроєкт про повну відміну екзамену. Крім того, було підвищеного мінімальний прохідний бал складання Національного мультипредметного тесту та додано кілька нових умов для вступу у виші. Вони не стосуватимуться дітей загиблих захисників та захисниць України.

Заборона розповідає про особливості вступної кампанії-2023.


Вступна кампанія-2023: які особливості

Для вступу у заклади професійної та вищої освіти можна буде подавати до 20 заяв, з яких тільки п’ять — на бюджетні місця, заявив генеральний директор директорату фахової передвищої та вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров.

Середній бал з раніше здобутих документів про освіту (шкільний атестат, диплом бакалавра тощо) не враховуватиметься, тож зарахування до ВНЗ відбуватиметься:

  • на бакалаврат — за результати Національного мультипредметного тесту (плюс творче чи спортивне завдання для вступників на мистецькі та спортивні спеціальності);
  • на магістратуру — за результатами єдиного вступного іспиту (плюс фахове випробування для спеціальностей «соціальні та поведінкові науки», «журналістика», «управління та адміністрування», «право», «публічне управління та адміністрування, «міжнародні відносини»).

На спеціальності, яким надається особлива підтримка, можна буде вступити виключно за результатами внутрішнього іспиту у виші, однак чи стосується це виключно магістерських спеціальностей або також і бакалаврату, Шаров не уточнив. Таких спеціальностей є 53.

Читати більше новин в Telegram

Національний мультипредметний тест складатиметься з трьох частин: 

  • два обов’язкові предмети: українська мова і математика;
  • додатковий предмет на вибір: історія України, іноземна мова, біологія, фізика або хімія.

«НМТ проводитимуть у дві сесії: основна у червні 2023 року, а додаткова у червні та липні. Випускники, які перебувають за кордоном, матимуть можливість скласти його у спеціально створених екзаменаційних центрах у багатьох країнах», — пояснив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Також замість НМТ-2023 можна буде скористатися результатами мультипредметного тесту 2022 року або ЗНО 2021 чи 2020 року.

«Незалежно від обраного випускником додаткового предмета на НМТ результат дозволить подавати заяву до вступу на будь-яку спеціальність.

Конкурсний бал розраховуватиметься з урахуванням вагових коефіцієнтів, встановлених для предметів на різні спеціальності», — наголосив Олег Шаров.

Прохідний бал для участі у конкурсі на вступ повинен бути:

  • не менше 130 — більшість спеціальностей;
  • не менше 140 — право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини, фармація;
  • не менше 150 — лікарські спеціальності. 

Також для учнів четвертих та дев’ятих класів було скасовано Державну підсумкову атестацію. За словами Шарова, Міносвіти також передало на розгляд профільного комітету Верховної Ради законопроєкт щодо повного скасування ДПА, включно з учнями 11 класів. Однак чи набудуть зміни чинності для випускників 2023 року, поки невідомо. 

Зазначимо, що у 2023 році, як і в попередні роки, учні 11 класів не здають ДПА окремо. Оцінка вираховується із результатів НМТ, а у попередні роки — ЗНО. Якщо документ ухвалять, мультипредметний тест стане для вступників добровільним і не буде елементом загальної підсумкової атестації.

Умови для дітей загиблих українських воїнів

Вимоги для вступу у 2023 році не застосовуватимуть до дітей загиблих захисників та захисниць України. Це означає, що вони йтимуть поза загальним конкурсом. Тобто, сказав Олег Шаров, навіть якщо бал за НМТ буде нижчим 130, вони все одно мають право подавати документи до вишів. Спрощена процедура вступу стосується як дітей воїнів, що загинули у 2022 році, так і дітей учасників бойових дій у АТО/ООС.

Крім того, для таких абітурієнтів передбачена низка додаткових пільг:

  • повна або часткова оплата навчання (якщо не отримали бюджетне місце;
  • першочергове переведення на бюджет (на будь-якому курсі, якщо з’являється місце);
  • отримання соціальної стипендії (для тих, хто на бюджетних місцях);
  • безплатні підручники;
  • безплатне або тільки частково платне проживання у гуртожитку (для тих, хто на денній формі навчання).

Раніше Заборона розповідала про зміни у шкільній програмі в Україні. В курс уроків історії було включено тему російсько-української війни,  правознавства — міжнародне гуманітарне право.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій