Читаєте зараз
ЄС таки виділив €50 млрд для України: чи погодились на щорічні дебати

ЄС таки виділив €50 млрд для України: чи погодились на щорічні дебати

Daniil Tsarevskyi
  • Країни ЄС ухвалили рішення про виділення Україні пакету допомоги.
  • Головною перепоною було небажання Угорщини йти на виділення €50 одразу до 2027 року.
  • Одним із варіантів, що розглядався, була поступка уряду Орбана, а саме — щорічні дебати для допомоги.

У ЄС не хочуть, щоб Угорщина мала право ветувати допомогу Україні. Це б дозволило уряду Орбана заблокувати допомогу у 2025 або 2026 роках. Альтернативне рішення — піти на дебати без права вето також залишає невизначеність перед Україною.

Заборона розповідає про неоднозначні рішення Євросоюзу щодо допомоги Україні.

Саміт ЄС: рішення по допомозі Україні

З початку повномасштабного вторгнення ЄС виділив на допомогу Україні €85 мільярдів. Майже половина пішла на підтримку економіки, €27 млрд — на військову допомогу і ще €17 млрд на програми допомоги українцям у країнах ЄС.

На саміті Європейського союзу, 1 лютого 2024 року лідери країн ухвалили рішення про пакет допомоги Україні вже на €50 мільярдів. За одностайно виступили всі представники країн-членкинь блоку.

Читати більше новин в Telegram

«Усі 27 лідерів домовилися про додатковий пакет підтримки України в розмірі €50 млрд в рамках бюджету ЄС. Це забезпечує постійне, довгострокове, передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України; ми знаємо, що поставлено на карту», —заявив Мішель.

Програма розрахована на чотири роки. Спочатку очікувалося, що допомога надходитиме рівномірно, але український уряд звернувся до Брюсселя із пропозицією виділити у перші два роки посилений фінансовий пакет. В Києві очікують, що у 2024 зможуть отримати від ЄС близько €18 мільярдів. Це приблизно стільки ж, як і у 2023 році.

€50 млрд для України: позиція Орбана

Наприкінці грудня 2023 року Угорщина заблокувала рішення, але в уряді Віктора Орбана пізніше заявили, що тепер готові піти погодження за певних умов.

«Будапешт надіслав нову пропозицію до Брюсселя в суботу, зазначивши, що тепер він відкритий для використання бюджету ЄС для пакета щодо України та навіть для випуску спільного боргу для його фінансування, якщо будуть передбачені можливості, які дозволять Будапешту можливість змінити свою позицію в будь-який момент пізніше», — написав політичний директор Віктора Орбана Балаж Орбан у X.

ЄС блокує гроші для Угорщини з фонду післяковідного відновлення (дія програми спливає у 2026 році) через порушення верховенства права в країні. Фактично уряд Орбана використовував Україну для шантажу, щоб отримати своє від Європейського Союзу.

Однією з умов Угорщини були щорічні дебати. Йшлося про те, щоб щороку ЄС голосував за виділення частини суми з €50 млрд. Частково цю умову Орбана, ймовірно, виконали. Високопоставлений європейський дипломат сказав CNN, що угода, узгоджена між 27 членами блоку, вимагатиме щорічного обговорення та перегляду через два роки, але за потреби. Вони пояснили, що це формулювання було вирішальним, оскільки не дало Орбану повного вето пізніше.

Водночас високопосадовець Євросоюзу на умовах анонімності розповів Радіо Свобода, що в цілому запропоновані ще в грудні підходи залишилися незмінними, але з доповненнями, які включають «щорічний звіт Єврокомісії про реалізацію механізму, дебати на рівні лідерів щодо впровадження механізму».

«Якщо необхідно, через два роки Європейська рада запропонує Єврокомісії внести пропозицію для перегляду в контексті наступного плану макрофінансової допомоги», – розповів він.

Щорічні дебати: мінуси

Уряд Угорщини висував таку вимогу для того, щоб отримати можливість щороку блокувати надання допомоги. Це стало б можливо завдяки праву вето, яким вже скористались у грудні. Така позиція викликала гнів серед членів ЄС, а дипломати очікували складних перемовин із цього питання, пише Associated Press.

Припускалося, що лідери ЄС відмовляться від права вето Угорщини на надання допомоги, але пішли б на зустріч у питанні щорічних дебатів, щоб все ж погодити допомогу.

«Звичайно, нам потрібно вивільнити ці €50 мільярдів. Якщо це рішення неможливо прийняти за допомоги 27 членів, ми спробуємо знайти рішення з 26 з такою ж сумою», — заявив анонімний чиновник ЄС.

Цей варіант був альтернативою, на випадок, якщо домовитись з Орбаном не вийде. Це відокремить допомогу від бюджету ЄС і покладе зобовʼязання на кожну окрему країну-членкиню. В такому разі буде необхідно схвалення національних парламентів, що в теорії може додатково ускладнити прийняття рішення.

Раніше Заборона розповідала про передачу доходів від активів Росії Україні. На жаль, це не означає повну конфіскацію грошей Центробанку РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій