Читаєте зараз
Екологічна ялинка – не значить штучна. Навпаки! Чому та як правильно купити живу ялинку

Екологічна ялинка – не значить штучна. Навпаки! Чому та як правильно купити живу ялинку

Markiian Oliiarnyk
Елка
  • У 2021 році придбати ялинку можна в спеціальних магазинах, лісгоспах та на місцевих торгівельних майданчиках.
  • Щорічно під Новий рік лісники та фермери заготовлюють близько 1 млн дерев.
  • Ціна залежить від виду новорічного дерева, його висоти та місця походження.

В Україні міські ялинкові базари та офіційні точки продажу зазвичай відкриваються напередодні дня Святого Миколая. Втім, купити живу ялинку можна в спеціалізованих магазинах та в лісових господарствах – дерева під новорічні свята спеціально вирощують у законодавчо схвалених місцях.

Заборона розповідає, чому купити живу ялинку\сосну\тощо не є злочином проти природи, а навпаки. Втім, будь ласка, робіть це за правилами.

Живі ялинки: чому їх треба купляти

Державні лісогосподарські підприємства та різні лісокористувачі заготовляють новорічні ялинки на спеціальних плантаціях або під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів. Такі методи мінімізують шкоду для навколишнього середовища.

Асортимент порід, які вирощуються в якості новорічних ялинок: сосна звичайна, сосна палласа (кримська), ялина європейська (смерека), ялиця біла (піхта).

Отже є низка заходів, що не завдають шкоди для лісу, а навпаки, допомагають землі:

Читати більше новин в Telegram

– в Україні на площі близько 5 000 гектарів створені спеціальні плантації. На них зростають близько 15 млн штук хвойних дерев різних порід та віку. Їх вирощують спеціально для новорічних свят;

– в загущених молодняках регулярно проводяться рубки догляду за лісом, де без шкоди для лісу можна вибрати одну або більше близько мільйона новорічних ялинок. Якщо ліс не доглядати, не проводити рубки, то дерева можуть загинути. Спочатку дерева садять щільно для того, аби вони допомагали одне одному рости;

– можливість у достатній кількості забезпечити потреби в гілках хвойних порід для створення новорічних композицій, щоб прикрасити оселю оригінальним ялинковим букетом, не рубаючи все дерево.

Штучні ялинки, живі чи в горщиках: що купують українці

Штучні ялинки — безумовні лідери продажів в мережі торговельних центрів «Епіцентр», хоча й живі ялинки теж демонструють хорошу динаміку, зберігаючи при цьому великий розрив зі штучними. «Загалом ми спостерігаємо зміну свідомості українців, які намагаються більш бережно ставитись до природи і здійснювати свій свідомий вибір на користь ялинок в горщиках», — розповіли Забороні в департаменті зв’язків із громадськістю великої української мережі ТЦ.

«Епіцентр» є лідером на ринку України з продажів штучної ялинки, оскільки надає найширший асортимент цієї продукції. Що стосується живої ялинки, з огляду на труднощі її транспортування, українці все ще досить часто надають перевагу покупкам поблизу дому. «Ми реалізуємо живі ялинки в горщиках протягом всього року, але напередодні Нового року спостерігається різкий стрибок продажів. Ялинки в горщиках вважаються еко-френдлі, тому багато хто купує їх з наміром пересадити на вулицю після завершення новорічних свят. Дуже часто такі ялинки гинуть після того, як їх виносять на холод та враховувати перепад температур вдома та на вулиці. Тож варто уважно слідувати інструкціям», — закликали в «Епіцентрі».

Як перевірити, чи законно зрубали ялинку

Легальність ялинки можна перевірити за допомогою маркувань: самоклейних ектикеток чи пластмасових бирок-стяжок. При спробі зняти ці засоби розриваються, тому повторно їх використати неможливо.

Кожна рослина має індивідуальний номер та штрих-код в Системі електронного обліку деревини. Там записані дані про постачальника, його впорядкованості, форму власності.

Також у продавця має бути товарно-транспортна накладна, яка підтверджує легальність походження дерева. Якщо ці документи відсутні, то продавця незаконних ялинок та їхнього покупця можуть оштрафувати.

Відповідно до статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка карається штрафом:

  • на громадян від 510 до 1 020 гривень;
  • на посадових осіб від 2 550 до 5 100 гривень.

Перевірити легальність продажу ялинки можна на сайті Державного агентства лісових ресурсів України. Достатньо ввести номер із бірки, яка має бути на ялинці.

Також таку перевірку можна зробити онлайн за допомогою додатку, який розробило агентство. Якщо інформації про новорічне дерево не знайшли, воно зрубане незаконно.

Купити живу ялинку: де та яка ціна

Зазвичай продаж новорічних дерев в населених пунктах розпочинається за кілька днів до свята Миколая. Про офіційні місця продажу повідомляють на сайтах міських рад. Торік у Києві діяло 178 законних майданчиків для продажу ялинок, у Львові – 20, в Одесі – 142.

Придбати живу ялинку чи сосну можна в спеціальних рослинних магазинах та гіпермаркетах. Також це можна зробити самим у лісгоспах – там навіть дешевше, ніж на ялинкових ярмарках.

У 2020 році, за даними Державного агентства лісових ресурсів України, середня ціна на живу новорічну ялинку в Україні складала 75 гривень. Найдешевшими ялинки були в Харківській області (від 48 грн), найдорожчими в Івано-Франківській (від 120 гривень). 

Ціни на 2021 рік поки що масово не почали викладати, але є піонери: наприклад, у Фастівському лісовому господарстві можна купити живі дерева у роздріб від 108 до 1440 грн, а гуртом ціна складе від 96 до 1296 гривень. Все залежить від виду рослини та висоти.

Купити ялинку в Києві: адреси ярмарок

В столиці України в 2021 році будуть облаштовані 187 сезонних ярмарків із продажу ялинок. Купити дерево можна з 15 по 31 грудня за цими адресами.

КМДА звертає увагу, що до роботи офіційних ярмарків існують певні вимоги:

  • усі ялинки, сосни та смереки мають бути чиповані або містити етикетки;
  • територія ярмарку має бути обов’язково огороджена;
  • локація повинна містити інформацію про суб’єкта підприємницької діяльності, який здійснює продаж, та режим роботи;
  • має бути лінійка для виміру розміру новорічного дерева та оприлюднена вартість погонного метра.

У Департаменті промисловості та розвитку підприємництва додають, що вартість хвойних на офіційних точках продажу складатиме від 150 до 500 гривень.

Раніше Заборона розповідала про те, чи варто очікувати снігу на Новий рік-2022 і скільки в Україні відпочиватимуть під час свят.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій