'
Читаєте зараз
Один потужністю у 10: ЗСУ могли знайти постачальників смертоносних DPICM 

Один потужністю у 10: ЗСУ могли знайти постачальників смертоносних DPICM 

Yevheniia Kostina
  • Dual-Purpose Improved Conventional Munitions належать до класу касетних снарядів. Єдиними операторами є Туреччина і США, які спільно займалися їх виготовленням.
  • Касетні боєприпаси заборонені Конвенцією про касетні боєприпаси від 2008 року, але Україна, Туреччина, США, а також Росія так і не приєдналися до неї.
  • Використання касетних бомб дозволяє зменшити потребу у боєприпасах, а також кількість необхідних пострілів для ураження цілі.

Збройні сили України, ймовірно, отримують заборонені у 114 країнах світу боєприпаси від Туреччини. Один такий снаряд може замінити 10 стандартних, але водночас несе серйозну небезпеку для військових та цивільних. До угоди можуть бути причетні Сполучені Штати, яким Україна неодноразово робила запити на ці снаряди впродовж 2022 року. Заборона розповідає про небезпечну зброю, яка може перебувати в арсеналі українських захисників.


Туреччина надає Україні касетні боєприпаси — Foreign Policy

Країна-членкиня Північноатлантичного Альянсу, ймовірно, передає українським військовим артилерійські боєприпаси подвійного призначення, які ще називають касетними снарядами, пише Foreign Policy з посиланням на власні джерела.

Йдеться про вдосконалені Dual-Purpose Improved Conventional Munitions (DPICM), які були виготовлені у Туреччині за угодою зі Штатами за часів Холодної війни. Перша поставка, за даними видання, відбулася у листопаді 2022 року, але невідомо, чи вже використовується зброя на передовій.

У 2008 році 114 країн підписали Конвенцію про касетні боєприпаси, яка забороняє використання, виробництво та накопичення таких бомб, однак Україна, Туреччина, США, а також Росія так і не приєдналися до неї.

«Розвантаження складів від боєприпасів типу DPICM часів Холодної війни допомогає Туреччині показати, що вона на ділі підтримує відмову від касетної зброї як особливо небезпечної. Офіційна Анкара не приєднувалась до Оттавської конвенції, але при цьому уряд країни регулярно намагався переконати міжнародну спільноту, що не має жодного наміру застосовувати DPICM під час операцій власних збройних сил», — зазначили у Defence Express.

Читати більше новин в Telegram

DPICM: що за снаряди

Це артилерійські снаряди з касетною бойовою частиною. У випадку з Україною, найімовірніше, йдеться про 155 мм боєприпаси. Вони призначенні для знищення танків і іншої важкої бронетехніки, але також високоефективні проти живої сили ворога.

Кожен снаряд несе у собі 88 субелементів, які розлітаються при розриві і гарантовано покривають зону у 300 метрів. Завдяки такій особливості один DPICM виконує роботу щонайменше 10 осколково-фугасних боєприпасів, які є стандартними для артустановок.

«Їх використання дозволить зменшити потребу ЗСУ у боєприпасах взагалі, зменшити кількість необхідних пострілів для виконання вогневого завдання, що зберігає не тільки ресурс артилерійських систем, але й життя українських артилеристів», — кажуть експерти з озброєння. 

Головним недоліком касетних снарядів є те, що певна кількість субелементів не детонує — для DPICM цей показник становить 3%. Нерозірвані вибухові частини можуть становити небезпеку як для військових, так і для цивільного населення впродовж багатьох років, адже виявити їх вкрай складно, а знешкодити можна тільки шляхом підриву.

США розглядають передачу касетних боєприпасів Україні — CNN

Крім Туреччини, значні запаси DPICM зберігаються у США, однак там вони класифікуються як небезпечні, тож за законом не можуть експортуватися іншим державам.

Україна, за даними CNN, орієнтовно восени 2022 року відправила запит Сполученим Штатам на поставку таких снарядів у двох варіаціях:

  • сумісні з реактивними системами залпового вогню (РСЗВ) HIMARS;
  • для використання зі 155-мм гаубицями.

Позитивної відповіді адміністрація Джо Байдена тоді не дала, але з розгляду питання не зняли. Варіант залишили як крайній засіб, якщо запаси інших артснарядів почнуть небезпечно скорочуватися. Щодо законодавчого обмеження, то Джо Байден може його скасувати, але це малоймовірно найближчим часом, кажуть у CNN.

Враховуючи всі нюанси, передача касетних снарядів Україні Анкарою, може бути способом США безпечно обійти законодавчу перепону.

«Цей крок Анкара намагалася замовчувати впродовж місяців. Сполученим Штатам заборонено експортувати касетні снаряди, відповідно до законодавства, через високий рівень небезпеки, тож Туреччина стала  єдиним місцем, де Київ міг їх отримати», — пояснили у Foreign Policy.

Раніше Заборона розповідала про потужні артилерійські снаряди 155 BONUS, які помітили у арсеналі ЗСУ. Про їх поставки офіційно не повідомляла жодна країна, тож, ймовірно, зброю було таємно включено у пакет військової допомоги від однієї з країн-союзниць.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій