Електрику можна буде виробляти з повітря: науковці вигадали екстраординарний метод
- Бактерії щорічно поглинають близько 70 млн т водню (H2) з атмосфери.
- В університеті Монаша досліджували ґрунтові бактерії і виявили, що їх життєдіяльність забезпечує унікальний фермент гідрогеназа.
- Речовина чи не єдиний каталізатор водню, який не пригнічується киснем.
Гідрогеназа перетворює водень з атмосфери Землі в електричний струм. Речовина по суті розриває зв’язок між протонами й електронами в атомах водню, звільняючи їх. Потім ці електрони потрапляють у впорядкований потік, тобто перетворюються в електрику. По суті кожна бактерія — природна батарейка, тож теоретично з них можна буде добувати електрику. У перспективі метод може стати альтернативою сонячній енергії, але тільки для роботи невеликих пристроїв.
Заборона розповідає про новаційне відкриття науковців.
Грунтові бактерії: чим унікальні
Бактерії щорічно поглинають близько 70 млн т водню (H2) з атмосфери. Найбільша кількість припадає на ґрунтові мікроорганізми, пише Science Alert.
Команда вчених з австралійського університету Монаша проаналізували генетичний код ґрунтової бактерії під назвою Mycobacterium smegmatis і виявили унікальні властивості ферментів, які вона продукує.
Так, дослідження показали, що у генах мікобактерій фактично прописана схема перетворення спожитого водню на енергію. За цей процес відповідає гідрогеназа (Huc). Це фермент, який абсолютно не пригнічується киснем, що вкрай важливо, адже водню у повітрі всього 0.00005%.
Читати більше новин в Telegram«Ми виділили фермент і виявили, що він може виробляти електричний струм безпосередньо під впливом навіть незначної кількості водню. Таким чином, Huc може мати значний потенціал для живлення невеликих стійких пристроїв з повітряним двигуном у майбутньому», — кажуть вчені.
Ферменти для живлення електроприладів: як це має працювати
Водень — це найпростіша молекула, яка складається з двох позитивно заряджених протонів. Їх утримує разом зв’язок, утворений двома негативно зарядженими електронами. Гідрогеназа розриває цей зв’язок: протони розходяться, а електрони звільняються.
У бактеріях ці вільні електрони потім потрапляють у складний транспортний ланцюг і в кінцевому результаті використовуються для забезпечення клітини енергією.
Цей ланцюг впорядковує негативно заряджені частинки — саме з них складається електрика. Тобто Huc фактично перетворює водень в електричний струм.
«Ми використали метод під назвою електрохімія, який показав, що Huc може перетворювати мінімальні концентрації водню в повітрі безпосередньо в електрику, яка може живити електричне коло. Це чудове та безпрецедентне досягнення для каталізатора, що споживає водень. Як наслідок, Huc має значний потенціал у розробці невеликих стійких повітряних пристроїв як альтернативи сонячній енергії», — діляться сподіваннями науковці.
Однак для реалізації потенціалу бактерій, за їх словами, потрібно подолати кілька технічних проблем:
- збільшити масштаби виробництва Huc — у лабораторії вони виробляють Huc у міліграмах, але для випробувань треба масштабувати цей процес хоча б до грамів;
- збільшити кількість водню — концентрація у повітрі достатня для живлення тільки невеликих приладів, наприклад, монітора, годинника, ноутбука.
Раніше Заборона розповідала про новаційну модель, створену австралійськими науковцями. Вона показує, як змінилася планета за 100 млн років.
Читати більше новин в Telegram