'
Читаєте зараз
Ескалація війни на Близькому Сході. Зіткнення США та Ірану неминуче?

Ескалація війни на Близькому Сході. Зіткнення США та Ірану неминуче?

Svitlana Hudkova

Ізраїльсько-палестинський конфлікт, який тягнеться десятиліттями, цього разу насторожує своєю висхідною динамікою. У війну активно вступили іранські проксі. Окрім самого ХАМАС, який є ціллю Армії оборони Ізраїлю в Секторі Гази, обстріли ізраїльської території в жовтні та на початку листопада 2023 року ведуть «Хезболла» та єменські хусити. Іран сам неодноразово погрожував розпочати війну проти Ізраїлю — у відповідь США направили до регіону авіаносні ударні групи. У Білому домі офіційно попередили: військовий конфлікт загрожує перерости в регіональний.

Редакторка Заборони Світлана Гудкова розпитала експертів, як розгортатимуться події на Близькому Сході, якщо хтось натисне на спусковий гачок.


Війна руками проксі

Ймовірність прямого втручання Ірану в ізраїльсько-палестинський конфлікт розцінюють як дуже небезпечний крок із боку Тегерану, який може призвести до масштабної війни на Близькому Сході.

Іранська влада неодноразово погрожувала Ізраїлю відповісти на дії його армії в Секторі Гази. «Злочини сіоністського утворення, гуманітарні та воєнні, перетнули червоні лінії, які можуть змусити всіх діяти», — заявив президент Ірану Ебрагім Раїсі, натякаючи на можливість втручання іранської армії в конфлікт.

Проте активних дій з боку Ірану поки не спостерігається. Та це лише офіційно. По суті, Тегеран веде війну проти Ізраїлю силами інших угруповань, визнаних багатьма країнами світу як терористичні, які він активно підтримує фінансово та військово.

Читати більше новин в Telegram

Одним з таких рухів і є ХАМАС, який 7 жовтня 2023 року увірвався на територію Ізраїлю, почавши повномасштабну війну. Терористичне угруповання, відоме ще за назвою «Ісламський рух опору», виникло в 1987 році. Мета організації — знищення держави Ізраїль. Рух став популярним серед палестинців, для яких визволення всієї Палестини, включно з територіями Ізраїля та Західного берега Йордану, стало національною ідеєю.

Ще одна підтримувана іранською владою терористична організація — «Хезболла», яка діє на території Лівану. З початком активної фази війни члени організації почали обстріли ізраїльських об’єктів на півночі держави. «Хезболла» — це ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація і політична партія водночас. Вона має своїх представників у парламенті Лівану й майже повністю контролює південну частину території країни. Свою популярність вони, як і ХАМАС, завоювали на ненависті та бажанні знищити Ізраїль.

Завдяки Ірану «Хезболла» є одним із найпотужніших військових формувань на Близькому Сході. Її повноцінне втручання у війну дійсно може серйозно нашкодити Ізраїлю. Проте експерти поки не бачать передумов для цього.

В’ячеслав Ліхачов. Фото: В’ячеслав Ліхачов / Facebook

«Іран намагається створити відчуття загрози для Ізраїлю, як мінімум, через повномасштабне втручання “Хезболли”. Але поки на північних кордонах Ізраїлю ми спостерігаємо обмежену ескалацію. Здається, що “Хезболла” не доєднається в повному обсязі до цього протистояння», — висловив думку Забороні експерт Центру громадянських свобод, сходознавець В’ячеслав Ліхачов.

Він зазначає, що, попри військову міць ліванської організації, Тель-Авів має більше бойових спроможностей. «Іран може спрямувати проти Ізраїля ракетний арсенал “Хезболли”, але це не знищить Ізраїль як державу. Вони не можуть перемогти в міждержавному конфлікті», — додає Ліхачов.

Ємен обстрілює Ізраїль: хто за цим стоїть

Окрім терористичних організацій, першою і поки єдиною країною, яка фактично вступила у війну проти Ізраїлю, став Ємен. Країна випустила по південних ізраїльських територіях ракети та безпілотники, а офіційний представник збройних сил країни, генерал Яхья Саріє Ану, повідомив, що атаки будуть продовжені.

Давид Гендельман. Фото: Давид Гендельман / Facebook

Та для Тель-Авіву дії Ємену не стали несподіванкою, каже ізраїльський військовий експерт Давид Гендельман. Він пояснив, хто стоїть за цими ударами: «Із Ємену стріляють єменські хусити, які також є проіранською міліцією. Не просто так Іран їх багато років навчав і озброював. Вони мають ракети великої дальності, які долітають до Ізраїлю. Це цілком вкладається в багаторічну політику Тегерану щодо нарощування підтримки різноманітних проксі, таких як ХАМАС, “Хезболла” та проіранські міліції в Сирії та Іраку, які також активізовані й завдають ударів по Ізраїлю. Тепер підключили і єменських хуситів. У цьому немає нічого нового, цей сценарій розглядався ізраїльськими спецслужбами», — каже експерт Забороні.

Отже, поки що Іран воює руками своїх проксі, однак не виключено, що іранські війська все ж вступлять у конфлікт.

Іран проти США

Наразі розширення конфлікту до регіональної війни вдається уникати завдяки зусиллям світової дипломатії, і не в останню чергу — американської. Дії США в регіоні зараз направлені на стримування бажання Ірану вступити у війну.

«США не просто так перекидає додаткові сили на Близький Схід, насамперед авіаносні ударні групи. Усе це робиться для захисту американських військових баз у Сирії та Іраку. Водночас на найвищому політичному рівні в Америці вголос заявляють “Хезболлі” та Ірану, що якщо якісь організації захочуть отримати користь з ізраїльсько-палестинського конфлікту, їхні дії будуть зустрінуті військовою силою США. Це попередження для них надмірно не активізувати нові фронти проти Ізраїлю, тому що США можуть відповісти», — говорить Давид Гендельман.

І поки таке стримування діє на Іран, вважає В’ячеслав Ліхачов. Якщо Тегеран вступить у війну, це буде означати пряме боєзіткнення із силами США, у якому в іранських військ немає перспектив. До того ж, як припускає сходознавець, Іран дійсно не зацікавлений у регіональному конфлікті. «Останні 10 років Іран докладав великих зусиль для посилення регіонального впливу, і вони були значною мірою успішними. І до Тегерану було чітко донесено, що всі ці зусилля можуть бути зруйновані, якщо він долучиться до конфлікту», — зазначає він.

Та все ж експерти не виключають можливості переростання цього конфлікту в регіональний. І така ймовірність доволі висока, тому американці й перекидають свої сили до регіону.

«Це можливо, якщо першим удару завдасть Ізраїль. Хоча не можна повністю відкидати ймовірність того, що Іран сам вступить у цю війну. Але нарощування американської сили в регіоні продовжується саме на випадок великої війни. Спільні бойові дії Ізраїлю та США останніми роками неодноразово відпрацьовувалися на навчаннях, тобто ми можемо побачити й це», — не виключає Давид Гендельман.

Чи долучаться до великої війни інші країни Близького Сходу, поки сказати важко. Окрім Сирії, іншим державам невигідно вступати у війну, і вони не зацікавлені в регіональному конфлікті. Але неможливо передбачити, як розгортатимуться події, якщо хтось натисне на спусковий гачок.

«Варто згадати, що попередні великі військові конфлікти відбувалися не тому, що сторони-учасниці були зацікавлені в них, а тому, що вони недооцінили певну динаміку розвитку ескалації. Тому сценарій масштабної війни на Близькому Сході все ще не є виключеним, хоч поки виглядає малоймовірним», — підкреслив Ліхачов.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій