'
Читаєте зараз
Естонія закриває спецпункти для українців: куди тепер звертатися і як шукати житло

Естонія закриває спецпункти для українців: куди тепер звертатися і як шукати житло

Ilona Kivva
Автор:
  • В Естонії з 2022 року діяли інформаційні пункти для українців. Там допомагали з тимчасовим розміщенням, статусом захисту та подальшими переїздами.
  • До кінця квітня-2023 такі пункти закриються у Талліні, Тарту, Пярну та Йихві.
  • Отримати допомогу все ще можна буде у телефонному режимі, але є низка ускладнень.

Біженці з України досі можуть отримати тимчасове житло у Естонії, однак зв’язатися з центрами допомоги стало складніше. Для оформлення статусу захисту тепер необхідно напряму звертатися у Департамент поліції та прикордонної охорони (PPA).

Заборона розповідає про зміни для українських переселенців у країні Балтії з травня 2023 року.


Інфопункти для біженців: чому закривають

Інформаційні пункти у Естонії, як і у більшості держав, що приймають українських біженців, розміщувалися на авто та залізничних вокзалах, а також у центрах міст. Там допомагали з тимчасовим розміщенням, подальшими подорожами усередині країни, а також оформлювали клопотання на отримання статусу тимчасового захисту. До кінця квітня 2023 року їхню роботу повністю зупинять у Талліні, Тарту, Пярну та Йихві, пише ERR.

Рішення в Департаменті соціального страхування країни пояснюють суттєвим скороченням кількості переселенців в останні місяці.

«До Естонії прибуває в рази менше біженців. Вони в основному звертаються за статусом тимчасового захисту безпосередньо до бюро Департаменту поліції та прикордонної охорони, також вони все рідше потребують тимчасового розміщення. Минулого тижня [з 17 по 23 квітня], наприклад, їх відвідали всього 45 людей. Бувають і дні, коли нема жодного відвідувача. Ми обговорили ситуацію з префектурами та місцевими самоврядуваннями. У разі, якщо потік біженців посилиться, ми із партнерами переглянемо внесені зміни», — каже керівник відділу з кризового регулювання департаменту Вадим Іванов.

Читати більше новин в Telegram

Отримати інформацію відтепер можна буде у телефонному режимі. Обіцяють, що Бюро обслуговування клієнтів Департаменту поліції та прикордонної охорони або соціального страхування у робочий час надаватиме відповіді на всі запитання тимчасових переселенців, а також за потреби допоможе з житлом.

Звертатися можна за номером: 1247 (при дзвінку з іноземного номера +372 600 1247). Це державний інфотелефон, тож насправді дзвонити можна і у вихідні дні або неробочі години. У такому випадку мають перенаправити дзвінок на працюючі у цей час компетентні органи. 

Щоб перестрахуватися, помешкання краще знайти ще перед поїздкою. У країні найпопулярнішими є такі портали:

Вони працюють за тим же принципом, що і OLX, Bird та інші українські сервіси з оренди житла. 

Також можна звернутися у Facebook-групи, наприклад, Друзі України в Естонії. Там інколи публікують дешевші чи навіть безплатні варіанти.

Статус захисту в Естонії: як оформити чи подовжити

Тимчасовий захист в Естонії — це річна посвідка на проживання, яка надає громадянам України та членам їх сімей подібні права, як і у резидентів країни. Наприклад, доступ до соціальних послуг і право на роботу та освіту. Це також дає право на вільне пересування в межах Європейського Союзу, йдеться на урядовому порталі держави.

Щоб оформити статус, треба подати клопотання. Це може зробити будь-який українець, що прибув в Естонію після 24 лютого 2022 року.

Процедура така:

  1. роздрукуйте і заповніть анкету для усіх членів родини, які претендують на статус;
  2.  забронюйте час візиту у Департамент поліції та прикордонної охорони (PPA) (найпростіше це зробити онлайн);
  3. підготуйте документи (всі наявні у вас з переліку): паспорт, посвідка на проживання, свідоцтво про народження (підійде також будь-який інший документ, що підтверджує сімейний стан, наприклад, свідоцтво про шлюб) або інший документ, що засвідчує особу;
  4. відвідайте центр у призначений час (мають прийти всі, хто подається на захист);
  5. рішення як правило ухвалюється відразу після подання клопотання;
  6. в залі обслуговування або мобільному процедурному пункті робиться фотографія на документи та знімаються відбитки пальців;
  7. документ можуть видати одразу або через кілька днів.

Важливо! Якщо ви отримали статус тимчасового захисту, то повинні пройти обов’язковий курс естонської мови на рівень А1 та здати підтверджуючий знання іспит (100 академічних годин). Також необхідно взяти участь у одноденному курсі адаптації. Для цього треба зареєструватися. Пропонуються різні дати та години для занять, тож можна обрати найбільш зручний. Крім того, є онлайн-уроки, тож будьте уважними при подачі заявки.

Якщо ж ви вже маєте посвідку на проживання, але термін її дії закінчується, продовжити її дію можна дистанційно. Для цього треба зайти на портал Департаменту поліції та прикордонної охорони (PPA).

Важливо! Подавати клопотання про продовження слід за один-три місяця до закінчення строку дії статусу. Якщо ви не встигли, то у департамент треба прийти особисто. (процедура та ж, що і при першій подачі на посвідку).

Раніше Заборона розповідала про правила в’їзду на власному транспорті у країни Балтії та Польщу. Приміром, у Латвії та Естонії через певний строк доведеться переоформити автівку, а у окремих випадках і водійське посвідчення. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій