Читаєте зараз
Europa Clipper, Jaxa, Hera і не тільки: які надважливі космічні місії стартують у 2024 році

Europa Clipper, Jaxa, Hera і не тільки: які надважливі космічні місії стартують у 2024 році

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2023 на Юпітер запустили першу роботизовану місію — Jupiter Icy Moons Explorer.
  • Europa Clipper у 2024 полетить досліджувати один із найбільших супутників газового гіганта — Європу.
  • Більшість місій будуть зосереджені на вивченні Місяця.

У 2024 році NASA приступає до активної роботи над місіями до супутника Землі. Найважливішою стане Артеміда II, яка є другим з чотирьох кроків до повернення людини на Місяць.

Заборона розповідає про космічні плани людства на 2024 рік.

Europa Clipper та Artemis II: що за проєкт

Europa Clipper — це проєкт NASA з дослідження одного із найбільших супутників Юпітера — Європи. Супутник менший за Місяць та вкритий льодом, під яким, імовірно, знаходиться солоний океан. Очікується, що він містить у два рази більше води, ніж усі океани Землі узяті разом, пише CBS.

Вчені хочуть дослідити, чи є океан Європи придатним для існування позаземного життя. У рамках місії апарат облетить супутник майже 50 разів, вивчить його оболонку, геологію його поверхні. Також шукатимуть діючі гейзери.

Точна дата запуску невідома, але старт очікується у 2023 році. Апарат для дослідження Європи доставить у космос Falcon Heavy від SpaceX — до Юпітера він прибуде у 2030 році.

Читати більше новин в Telegram

«Артеміда», або Artemis — це план НАСА по поверненню на Місяць. Він також включає кроки для тривалої присутності в космосі, готуючи NASA до відправлення людей на Марс.

В рамках Артеміда II четверо астронавтів планують перебувати на борту протягом 10 днів. Їх виведуть на орбіту Місяця і потім доставлять додому. Початково запуск заплановано на листопад 2024 року, але його можуть відкласти на 2025 рік, якщо необхідне обладнання, таке як скафандри та кисневе устаткування, не буде готове.

Viper та пошук води на Місяці

Viper — це робот, який візуально вкрай нагадує гольфкар. Його планують відправити на Місяць наприкінці 2024 року для вивчення південного полюса. Мета цього робота — знайти речовини, які легко випаровуються, такі як вода та вуглекислий газ.

Viper працюватиме протягом 100 днів завдяки батареям, тепловим трубкам та радіаторам. Він буде переміщатися в різних умовах — від гарячого світла місячного дня, коли температура може бути дуже високою, до холодних тіньових областей Місяця, де температура може бути дуже низькою, навіть до -400 F (-240 C).

Спочатку зонд хотіли відправити у 2023 році, але NASA вирішила затримати місію, щоб протестувати систему посадки, яку розробила компанія Astrobotic у рамках програми Commercial Lunar Payload Services.

Lunar Trailblazer і PRIME-1: що за програми

NASA також вклала гроші в новий клас дешевих планетарних місій під назвою SIMPLEx — «малі, інноваційні місії для планетарних досліджень». Ці місії заощаджують гроші, оскільки обʼєднують кілька запусків, шляхом спільних поїздок або вторинного корисного навантаження ракет.

Lunar Trailblazer — це робот, подібний до Viper, також шукатиме воду на Місяці, але на відміну від нього, не приземлиться, а обертатиметься навколо супутника, вимірюючи температуру поверхні та наносячи на карту місцезнаходження молекул води. Апарат мають запустити на початку 2024 року. 

Дата залежить від готовності основного навантаження, яким є місія PRIME-1. Апарат буде бурити місячну поверхню і протестує свердла, які пізніше використовуватиме Viper.

Місія від Jaxa: подробиці

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) готується відправити робота на два супутники Марса — Фобос і Деймос. Вчені не мають певності, чи це колишні астероїди, які Марс притягнув своєю силою тяжіння, чи утворення з уламків, що вже оберталися навколо Марса. Місія називатиметься Martian Moon eXploration (MMX).

Космічний корабель три роки літатиме навколо планети, детально вивчаючи Фобос і Деймос. Запуск планується на вересень 2024 року. MMX планується посадити на поверхню Фобоса, зібрати зразок ґрунту та повернутися на Землю.

Hera: дослідження астероїдів

Гера від Європейського космічного агентства досліджує космічні загрози. Апарат полетить до системи астероїдів Didymos-Dimorphos, куди раніше вже летіла місія NASA DART у 2022 році. 

DART зіткнувся з одним із астероїдів, щоб перевірити кінетичний метод захисту планети від космічних тіл. Апарат ударив Dimorphos так сильно, що змінив його орбіту. Це може бути корисним, якщо коли-небудь знадобиться відвернути потенційно небезпечний об’єкт від Землі.

Місія Hera стартує в жовтні 2024 року і дістанеться до Didymos і Dimorphos наприкінці 2026 року.

Раніше Заборона розповідала про космічні війська США. Окрім штатів перспективну сферу оборони активно розвивають у Росії та Китаї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій