'
Читаєте зараз
Перший за 50 років політ США на Місяць не вдався: що відомо про запуск Peregrine

Перший за 50 років політ США на Місяць не вдався: що відомо про запуск Peregrine

Daniil Tsarevskyi
  • З космодрому Канаверал у Флориді 8 січня 2024 року успішно вилетіла місія Peregrine One. Запуск здійснено в рамках програми CLPS від NASA.
  • США повертаються на Місяць уперше за 50 років, з часів закриття програми Аполлон.
  • Політ допоможе реалізувати багатомільярдну програму Артеміда.

CLPS має на меті здешевити транспортування корисних вантажів на супутник Землі, розвиваючи таким чином космічну економіку. Модуль Peregrine збиратиме дані на Місяці, досліджуючи його поверхню і середовище.

Заборона розповідає про перший за 50 років політ американців на Місяць.

Запуск Peregrine One 8 січня

Astrobiotic здійснили запуск модуля Peregrine One з мису Канаверал у Флориді 8 січня 2024 року. Його несла ракета Vulcan Centaur, створена United Launch Alliance. Через 50 хвилин після запуску посадковий модуль відокремився, пише Financial Times.

Він має 20 корисних навантажень, п’ять з яких — це інструменти NASA, а решта — від цілого ряду клієнтів. На борту міститься вантаж україно-британської компанії Spacebit — металева пластина з прапором України.

Зліт ракети Vulcan Centaur з модулем Peregrine One на борту. Фото: Sean Cannon (X)

Peregrine також везе людські останки від імені двох космічних похоронних компаній — Elysium Space і Celestis. Це викликало спротив з боку індіанців навахо — найбільшої групи корінних американців у Сполучених Штатах. Вони вважають, що не можна дозволити останкам торкнутися поверхні Місяця, бо це образливо для багатьох культур корінних народів, які вважають Місяць священним.

Читати більше новин в Telegram

Ракета Vulcan Centaur також містить свій корисний вантаж — 265 капсул із залишками та зразками ДНК колишніх президентів США Джона Ф. Кеннеді, Джорджа Вашингтона та Дуайта Ейзенхауера, творця і кількох акторів телесеріалу Зоряний шлях і учасника місії Аполлон Філіпа Чепмена, який так і не літав у космос. Вантаж називається Enterprise Flight і прямує до Сонця, де буде вічність обертатись навколо нього.

Astrobotic отримав від Космічного агентства США $108 млн за розробку Peregrine та перевезення вантажу від NASA на поверхню місяця.

Політ NASA на Місяць під загрозою: що сталось

Посадковий модуль Peregrine One не зможе здійснити посадку на Місяць. Про це стало відомо менш ніж через 24 години після успішного запуску місії з мису Канаверал у Флориді 8 січня 2024 року.

Astrobotic Technology, яка розробила модуль, повідомила про несправність корабля. За кілька годин після старту відбувся критичний витік палива. Через це, двигуни контролю орієнтації посадкового модуля мають ресурсу ще на 40 годин польоту.

«Наша мета полягає в тому, щоб наблизити Peregrine якомога ближче до Місяця, поки він не втратить здатність утримувати своє положення, спрямоване на сонце, і згодом втратить потужність», — повідомляє компанія.

Таким чином Astrobiotic не вдасться до кінця виконати місію. Посадка, яку запланували на 23 лютого, більше не розглядається. Компанія також поділилась знімками посадкового модуля, зовнішні шари ізоляції якого, виявилися пошкодженими.

Пошкоджений модуль Peregrine One. Фото: Astrobiotic (X)

Це не перші проблеми місії. Через певний час після запуску модуль не зміг змінити своє положення відносно сонця, щоб заряджати батареї. Це також сталося через несправність з двигуна, проте пізніше Astrobiotic повідомили, що помилку з батареєю вирішено.

Політ Astrobiotic: чому зараз

Очікується, що посадковий модуль прибуде до місяця 23 лютого. Таким чином американська Astrobotic може стати першою приватною компанією, яка потрапить на Місяць, пише Science Alert.

Японський стартап ispace уже міг випередити Astrobiotic, проте зазнав аварії. Модуль компанії розбився 25 квітня 2023 року при посадці на поверхню супутника. Нестача пального призвела до швидкого зниження і жорсткої посадки.

Посадковий модуль Peregrine. Фото: United Launch Alliance

Політ відбудеться в рамках програми NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) з доставки корисних вантажів на поверхню місяця. Це перша з восьми запланованих місій. Ініціатива має на меті здешевити транспортні перевезення на супутник Землі, розвиваючи таким чином місячну економіку. 

Спуск до Місяця буде автономним, але контролюватиметься з диспетчерського центру. Доставляти модуль на Місяць буде ракета ULA Vulcan Centaur.

​«Один із великих викликів у тому, щоб запустити та посадити на поверхню Місяця за невеликі гроші, порівняно з тим, що це коштувало б за інших умов. Лише близько половини місій, які вирушили на поверхню Місяця, були успішними, тож це складний виклик. Я буду наляканий і схвильований водночас на кожному етапі цього», — сказав генеральний директор Astrobiotic Джон Торнтон.

NASA вже підписала контракти з компаніями Firefly Aerospace, Draper і Intuitive Machines в рамках програми CLPS. Остання запустить свій вантаж на ракеті від Space X уже в січні.

Програма NASA Artemis: що відомо

Програма CLPS, в рамках якої буде запущено Peregrine, тільки підготовка для майбутнього освоєння людьми місяця. «Артеміда» (Artemis) — масштабна багатомільярдна програма, яку реалізовує Національне космічне агентство США (NASA). 

Проєкт має чотири основні етапи:

  • Artemis I — перший запуск космічного корабля «Оріон» без екіпажу. Мав провести 42 дні на орбіті Місяця (завершено);
  • Artemis II — перший політ космічного корабля «Оріон» з екіпажем у складі чотирьох астронавтів з метою облетіти Місяць (очікується у травні 2024 року);
  • Artemis III — перший політ з висадкою екіпажу на Місяць, де двоє астронавтів мають провести близько тижня (заплановано на 2025 рік);
  • Artemis IV — політ екіпажу до космічної станції Lunar Gateway, яка має бути запущена на орбіту Місяця (попередньо заплановано на березень 2026 року).

«Завдяки Artemis NASA висадить людей на Місяць, використовуючи інноваційні технології для дослідження більшої частини місячної поверхні, ніж будь-коли раніше. Ми співпрацюватимемо з нашими комерційними та міжнародними партнерами, щоб створити першу довгострокову присутність людини-робота на Місяці та навколо нього. Потім ми використаємо те, що ми дізналися про Місяць і на Місяці, щоб зробити  наступний гігантський стрибок: відправити перших астронавтів на Марс», — кажуть у NASA.

В рамках програми вже відбувся успішний політ Artemis I. Космічний корабель Orion — найпотужніша ракета у світі — із трьома манекенами на борту, полетіла у космос 16 листопада 2022 року. Він мав провести там 42 дні, але його повернули на Землю вже 11 грудня. «Оріон» успішно приводнився у Тихому океані біля острова Гваделупа. Цей день вважається офіційним завершенням першої фази програми Артеміда.
Раніше Заборона розповідала про будинки для життя на Місяці: NASA спроєктувала модулі, в яких астронавти зможуть провести до 30 днів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій