'
Читаєте зараз
Цукербергові сльози: Що розповів голова Facebook у Конгресі США

Цукербергові сльози: Що розповів голова Facebook у Конгресі США

Сергій Сурепін

Засновник і голова Facebook Марк Цукерберг дав вельми суперечливі свідчення в Конгресі США щодо витоку персональних даних в найбільшій соцмережі світу.

Скандал навколо витоку даних з Facebook привiв 10 квітня поточного року голову соціальної мережі, Марка Цукерберга, в Конгрес США. Ця подія стала однією з головних на порядку денному не тільки за океаном. У 2018 році у багатьох країнах світу пройдуть вибори, і мало хто не боїться, що в його країні не повториться доля Америки. Цукерберг запевняє: «Ми робимо все, щоб запобігти подібному надалі».

Видання «Новое время» розібралось, чим було цікаве це засідання і якими конкретно інструментами CEO Facebook планує боротися зі зловживаннями.

Сказав все і нічого

Виступ Цукерберга в Конгресі США став видатним і ординарним одночасно.

Читати більше новин в Telegram

З одного боку – це перша настільки масштабна подія, присвячена проблемі безпеки і приватності. З іншого – очевидно, що всі спроби Конгресу розібратися в хитросплетіннях і скандалах навколо Facebook спрямовані на те, щоб зрозуміти, як регулювати подібні сервіси, хто винен в ситуаціях на кшталт витоку персональних даних на користь Cambridge Analytica і як не допустити маніпуляції громадською думкою надалі. У 2018 році на країну чекають чергові вибори, і ніхто не хоче, щоб їх результати ставилися під сумнів.

Відносини Дональда Трампа і Конгресу не можна назвати теплими. Можливо, якби не він переміг на виборах, світ би не прийшов до поточного розгляду. В рамках вступного слова представники Конгресу згадали і про те, що під час попередніх президентських перегонів Обама користувався послугами компанії, робота якої схожа з Cambridge Analytica, а дії останньої очорнили кампанію Гіларі в 2017 році.

Треба віддати належне конгресменам – вони в загальному непогано розуміють, про що йде мова (на контрасті з епічним сюжетом BBC з російської Держдуми, де ніхто з законотворців так і не зміг пояснити, що таке «ключі шифрування», які влада вимагає від Telegram) і пам’ятають всі грішки, які були помічені за Facebook. Це і фейкові новини, і армія російських ботів, і можливість націлювання оголошень за національною ознакою, і месенджер для дітей, і аддикція до соціальної мережі, і мова ненависті, що призвела до вбивства мусульман у М’янмі, і все, що пов’язано з «тіньовими профілями» і будь-якими даними про те, що Facebook збирає більше інформації, ніж дозволяють користувачі й ніж мережі треба для роботи.

Більш того, конгресмени розуміють, що якщо сьогодні вони задають запитання Цукербергу, то завтра на його місці можуть опинитися топи інших великих платформ, які збирають призначені для користувача дані. Google, Twitter, Amazon – вони використовують рівно ті ж моделі заробітку.

Невиразні визнання провини

Цукерберг визнає себе винуватим в ситуації з витоком даних. І в тому, що компанія не проконтролювала видалення даних, що витікли, і в тому, що створила зручний інструмент для спілкування, роботи, взаємодії з людьми у віддалених регіонах планети, але не проконтролювала, щоб люди його використовували на благо.

CEO Facebook впевнений, що дані на платформі належать користувачам (соцмережі вони просто делегують можливість ними розпоряджатися), але контролювати контент зобов’язана сама мережа. На що конгресмени нагадують, що мережа монетизує ту інформацію, яка їй не належить.

Марк обіцяє допомагати конгресменам розробляти закони щодо захисту персональних даних та висловлює симпатію до європейського підходу, коли отримати доступ можна тільки до тих даних, які відкрив користувач. CEO запевняє, що користуватися соцмережею безпечно. Він сам її активний користувач, як і його сім’я і близькі люди.

Найскладніше питання в контексті безпеки Facebook – це «мова ненависті». Для боротьби з нею Facebook планує наймати людей, які говорять мовами користувачів, щоб вони допомагали знаходити агресивні формулювання і видаляти такий контент. Крім того – працювати з місцевими громадами (така практика вже діє в М’янмі). Але в ролі головного помічника Марк Цукерберг бачить штучний інтелект. Він допоможе швидко знаходити і видаляти подібні прояви. Проблема тільки в тому, що зараз немає ШІ, який би з цим впорався. Facebook сподівається, що проблема вирішиться в перспективі 5-10 років.

Але при всій видимій відкритості, поступливості та готовності визнати свої помилки, Цукерберг жодним словом не видає підтвердження існування «тіньових профілів» і надмірних апетитів соцмережі до даних про життя користувачів. Він розповідає про стратегію і великий аудит (перевірці підлягають всі додатки, які мали доступ до персональних даних, ті, у кого їх багато, будуть ретельно перевірятися на те, як дані використовувалися, з якою метою виходили тощо).

Втім, деякі пояснення Цукерберга настільки закручені або суперечливі, що їх хочеться навести окремо.

К: Чому ви відразу не забанили Cambridge Analytica?

Ц: Гарне запитання. У них не було аккаунта і рекламної активності, нічого було банити (після перерви уточнюється, що були, тож «хороше запитання» так і залишається хорошим запитанням).

К: Ви хочете зробити сервіс платним для тих, хто не хоче ділитися своїми персональними даними?

Ц: Так, ми не придумали іншої бізнес-моделі як альтернативи таргетованій рекламі.

К: Чому ви раніше не впровадили інші способи монетизації (це запитання і до Google теж)? Ви продаєте дані людей рекламодавцям. Люди раніше мали отримати можливість робити усвідомлений вибір. Раніше ви обіцяли, що Facebook завжди буде безкоштовним.

Ц: Так і буде, завжди буде безкоштовна версія для тих, хто не може собі дозволити подібний сервіс за гроші. Є кілька аспектів, які потрібно враховувати. По-перше, потрібно пояснювати людям простою мовою питання безпеки і приватності.

По-друге, надавати користувачам можливість контролю. Все, чим ви ділитеся, належить вам. Ви можете видалити це в будь-який момент.

По-третє, впроваджувати інновації. Наприклад, розпізнавання облич.

К: У правилах Facebook описано тільки кілька конкретних способів збору призначених для користувача даних. Чому ви не розширюєте список?

Ц: Це буде занадто складно для людей.

[Зачитують шматок з умов використання сервісу] К: Ви б не хотіли написати те ж саме зрозумілою для людей мовою?

Ц: Ми взагалі не впевнені, що хтось читає ці умови.

К: Правда, що ви збираєте дзвінки та повідомлення?

Ц: В Facebook Messenger можна читати повідомлення, зокрема SMS. Ми надаємо користувачам можливість синхронізувати ці повідомлення, щоб користувачеві було зручно.

К: Правда, що ви стежите за поведінкою користувачів в інтернеті, навіть тих, хто не має облікового запису.

Ц: Мені потрібно уточнити у колег. Але є така штука, як Cookies, вона потрібна для безпеки зокрема.

К: Ви знали про російських ботів у Facebook?

Ц: Я не знайомий з цим контентом конкретно. Але ми будемо перевіряти особи всіх, хто розміщує політичну рекламу. І сторінки теж будемо.

К: Хто ваш головний конкурент?

Ц: Є три категорії. Перша – інші платформи, Google, Amazon, Microsoft. Друга… (переривають).

К: Ні, назвіть прямого конкурента. Ви не думаєте, що ви монополія? Чому ви купили Instagram?

Ц: Вони розумні і популярні…

К: Як ви думаєте, дані з Cambridge Analytica можуть зберігатися в Росії?

Ц: Я не знаю. Поки що треба з’ясувати, чи зберігають вони дані.

К: Чому ви продаєте дані користувачів третім особам?

Ц: Ми не продаємо. Всі дані залишаються у нас, ми тільки дозволяємо використовувати їх для орієнтування.

Завтра відбудеться другий етап виступу Цукерберга в Конгресі.

Оригінал тексту можна прочитати на сайті nv.ua.

 

Читайте також:

Facebook видалив 270 сторінок «фабрики тролів»

За два роки Twitter заблокував понад мільйон акаунтів за пропаганду тероризму

Кіберполіція шукає «білих хакерів». Навіщо вони потрібні? Детально

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій