Читаєте зараз
Фінляндія офіційно взяла курс на НАТО: світ вітає, а Кремль лютує

Фінляндія офіційно взяла курс на НАТО: світ вітає, а Кремль лютує

Markiian Oliiarnyk
  • 12 травня керівництво Фінляндської Республіки офіційно оголосило про намір країни вступити до Північноатлантичного Альянсу.
  • Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг привітав фінів з цим історичним рішенням і запевнив, що процес приєднання буде швидким.
  • У Росії пригрозили відповідними заходами військово-технічного характеру.

Фінляндія офіційно оголосила, що негайно подасть заявку на вступ до НАТО. В Альянсі вже пообіцяли фінам теплий прийом, утім сам процес приєднання може зайняти від кількох місяців до кількох років. У Кремлі заявили, що це рішення становить загрозу національній безпеці Росії, і пригрозили вжити заходів.

Заборона розповідає про історичне рішення Гельсінки про вступ до НАТО та реакцію світових лідерів на нього.


Фінляндія подасть заявку на вступ до Альянсу

12 травня 2022 року президент Саулі Нійністе та прем’єр-міністерка Санна Марін офіційно оголосили про свою підтримку вступу країни до Північноатлантичного Альянсу. У спільній заяві вони наголосили, що членство в оборонному блоці посилить безпеку республіки і сама організація стане значно потужнішою.

«Фінляндія повинна негайно подати заявку на членство в НАТО. Ми сподіваємося, що національні кроки, які ще необхідні для прийняття цього рішення, будуть швидко зроблені протягом наступних кількох днів», — зазначили лідери країни.

Остаточне рішення щодо подачі заявку на членство в Північноатлантичному Альянсі має ухвалити Едускунта (вищий фінський законодавчий орган). За даними видання Yle, парламентські слухання щодо питання вступу заплановані на 16 травня. Далі протягом тижня Фінляндія має передати керівництву оборонного блоку декларацію про намір приєднатися. Після цього має розпочатися етап переговорів.

Читати більше новин в Telegram

Процес вступу в Альянс може тривати від декількох місяців до декількох років.

Вступ Фінляндії в НАТО: реакції країн

Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг привітав рішення фінського керівництва про вступ до оборонного союзу і пообіцяв, що приєднання буде «гладким і швидким».

«Якщо Фінляндія вирішить подати заявку, її тепло приймуть в НАТО… Фінляндська Республіка є одним із найближчих партнерів Альянсу, зрілою демократією, членом Європейського Союзу та важливим учасником євроатлантичної безпеки», — йдеться у заяві Столтенберга.

Заяву Саулі Нійністе та Санни Марін також підтримав президент Європейської ради Шарль Мішель, назвавши його «історичним кроком».

«Єдність і солідарність НАТО і ЄС ще ніколи не були такими близькими… Цей історичний крок значно посилить європейську безпеку. Оскільки Росія веде війну в Україні, цей крок є потужним сигналом стримування», — написав голова Євроради у Твіттері.

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з фінським президентом, привітавши його країну з готовністю вступити до оборонного альянсу. Окрім того, лідери обговорили співпрацю у протистоянні російській агресії.

Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас також заявила про повну підтримку рішення Фінляндії позбутися нейтрального статусу.

«Наші північні сусіди творять історію. Ви можете розраховувати на нашу повну підтримку… З нашого боку швидко зробимо усі необхідні кроки», — написала очільниця естонського уряду.

Водночас у Кремлі заявили, що рішення Фінляндії про вступ до Альянсу становить загрозу Росії. Зокрема речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що розширення блоку не сприяє безпеці в регіоні.

«Як ми вже неодноразово говорили раніше, чергове розширення НАТО не робить наш континент стабільнішим і безпечнішим. Реакція Росії залежатиме від того, до чого призведе цей процес розширення, і як близько до наших кордонів просуватиметься військова інфраструктура», — додав прессекретар Кремля.

Міністерство закордонних справ РФ оприлюднило заяву, в якій пригрозили погіршенням дипломатичних відносин і впровадженням «відповідних заходів військово-технічного характеру».

«Приєднання Фінляндії до НАТО завдає серйозних збитків двостороннім російсько-фінляндським відносинам, а також підтримці стабільності та безпеки в північноєвропейському регіоні. Росія буде змушена зробити кроки у відповідь як військово-технічного, так і іншого характеру з метою купування загроз, що виникають у зв’язку з цим, для національної безпеки», — йдеться у заяві МЗС РФ.

Російське дипвідомство також заявило, що вступ країни до Альянсу стане «прямим порушенням міжнародно-правових зобов’язань Фінляндії», зокрема Паризького мирного договору 1947 року і Договору 1992 року між Російською Федерацією і Фінляндською Республікою про основи відносин.

Раніше Заборона розповідала про укладення безпекових угод між Фінляндією, Швецією та Британією, згідно з якими Сполучене королівство фактично бере на себе зобов’язання гаранта безпеки обох країн до їхнього повноцінного вступу до НАТО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій