'
Читаєте зараз
Фінляндія і Швеція уклали безпекові угоди з Британією

Фінляндія і Швеція уклали безпекові угоди з Британією

Ilona Kivva
Автор:
Підписання гарантій безпеки між Британією та Швецією
  • Прем’єр-міністр Великої Британії підписав декларації щодо безпекових гарантій з прем’єр-міністеркою Швеції та президентом Фінляндії.
  • Згідно з угодами, у разі нападу на одну з трьох країн-підписантів, інші гаранти нададуть їй миттєву допомогу.
  • Також документи передбачають, що Британія зможе розмістити свої війська і флот у північному регіоні на тлі зростання загрози з боку РФ.

Президент Фінляндії Саулі Нійністе та прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон уклали безпекові угоди з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном. Документ передбачає взаємну допомогу у сфері оборони та безпеки у разі нападу на одну з країн. Окрім того, він дозволяє розмістити королівський флот Її Величності у північному регіоні. Таким чином, Велика Британія фактично стала гарантом безпеки для обох країн до моменту їхнього вступу в НАТО.

Заборона розповідає подробиці безпекових декларацій, які уклала Велика Британія з союзниками з Північної Європи.


Декларації Швеції і Фінляндії з Британією: деталі

11 травня 2022 року прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відвідав Швецію та Фінляндію для підписання взаємних гарантій безпеки для боротьби з традиційними, гібридними та кібернетичними загрозами, повідомили у британському уряді.

«Декларації про безпеку призведуть до певних змін у співробітництві в галузі оборони та безпеки, зокрема стосовно обміну новою розвідувальною інформацією та проведення спільних військових операцій», — йдеться у повідомленні.

Метою укладення таких угод є посилення обороноздатності у Північній Європі на фоні загрози з боку Російської Федерації.

Читати більше новин в Telegram

Взаємні гарантії безпеки Джонсон спочатку підписав у Швеції з прем’єр-міністеркою Магдаленою Андерссон, а потім вирушив до Фінляндії, щоб підписати аналогічну декларацію з президентом Саулі Нійністе.

Борис Джонсон і Саулі Нійністе
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон і президент Фінляндії Саулі Нійністе перед підписанням безпекової угоди, 11 травня 2022 року, Гельсінкі, Фінляндія. Фото: FRANK AUGSTEIN/POOL/AFP via Getty Images

Укладені домовленості, зокрема, передбачають:

  • співпрацю у сфері оборони та безпеки між Великою Британією та країнами-підписантами;
  • обмін розвідувальними даними;
  • прискорення спільних військових тренувань, навчань;
  • співпраця у сфері кібербезпеки;
  • розгортання у північному регіоні Європи військово-повітряних сил і персоналу британської армії та королівського флоту.

«Ми непохитні та однозначні в нашій підтримці як Швеції, так і Фінляндії, і підписання цих декларацій безпеки є символом вічної впевненості між нашими народами. Це не короткостроковий крок, а довгострокова відданість зміцненню військових зв’язків і глобальної стабільності, а також зміцненню обороноздатності Європи для майбутніх поколінь», — заявив Борис Джонсон.

За словами британського прем’єра, війна в Україні змушує ухвалювати складні рішення, але страх не повинен впливати на них, тому країни-учасники декларації домовилися, що миттєво нададуть допомогу одна одній у разі нападу.

У Російській Федерації доволі неоднозначно відреагували на цю історичну подію. «За всім, що пов’язано з діями, які здатні так чи інакше змінювати конфігурацію Альянсу біля наших кордонів, ми спостерігаємо уважніше. Це предмет вельми ретельного аналізу. Поки що більше сказати ми не можемо», — заявив прессекретар президента Російської Федерації Дмитро Пєсков.

Посилення НАТО: які наслідки це має для Росії

13 квітня 2022 року під час спільної пресконференції прем’єр-міністерки Фінляндії та Швеції Санна Марін та Магдалена Андерссон заявили про намір приєднатися до НАТО на тлі російського вторгнення в Україну.

Обидві країни межують з Росією через Балтійське море, а Фінляндія має ще й сухопутний кордон протяжністю 1335 кілометрів, тому приєднання до Північноатлантичного Альянсу та посилення безпеки є вкрай важливими для них.

Вступ Фінляндії та Швеції в НАТО призведе до перерозподілу на північно-західному фланзі російських військ, що ще більше розтягне армію РФ, яка постраждала від опору України.

Альянс вже розмістив 40 000 військових на східному фланзі Європи — від Балтійського до Чорного моря. За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, обороноздатність блоку можна посилити ще більше, щоб країни, які мають спільні кордони з Росією та Білоруссю, могли відбити напад.

«Те, що ми бачимо зараз, — це нова реальність, нова норма для європейської безпеки. Тому ми попросили наших військових командирів надати варіанти для того, що ми називаємо “перезавантаженням”, більш довгостроковою адаптацією НАТО. Я очікую, що лідери Альянсу ухвалять рішення з цього приводу, коли зустрінуться в Мадриді на саміті НАТО в червні», — сказав Столтенберг.

Раніше Заборона розповідала про результати великої зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, представників Великої сімки та інших партнерів Альянсу, який відбувся на тлі російської агресії проти України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій