Читаєте зараз
Фінляндія і Швеція уклали безпекові угоди з Британією

Фінляндія і Швеція уклали безпекові угоди з Британією

Ilona Kivva
Автор:
Підписання гарантій безпеки між Британією та Швецією
  • Прем’єр-міністр Великої Британії підписав декларації щодо безпекових гарантій з прем’єр-міністеркою Швеції та президентом Фінляндії.
  • Згідно з угодами, у разі нападу на одну з трьох країн-підписантів, інші гаранти нададуть їй миттєву допомогу.
  • Також документи передбачають, що Британія зможе розмістити свої війська і флот у північному регіоні на тлі зростання загрози з боку РФ.

Президент Фінляндії Саулі Нійністе та прем’єр-міністерка Швеції Магдалена Андерссон уклали безпекові угоди з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном. Документ передбачає взаємну допомогу у сфері оборони та безпеки у разі нападу на одну з країн. Окрім того, він дозволяє розмістити королівський флот Її Величності у північному регіоні. Таким чином, Велика Британія фактично стала гарантом безпеки для обох країн до моменту їхнього вступу в НАТО.

Заборона розповідає подробиці безпекових декларацій, які уклала Велика Британія з союзниками з Північної Європи.


Декларації Швеції і Фінляндії з Британією: деталі

11 травня 2022 року прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відвідав Швецію та Фінляндію для підписання взаємних гарантій безпеки для боротьби з традиційними, гібридними та кібернетичними загрозами, повідомили у британському уряді.

«Декларації про безпеку призведуть до певних змін у співробітництві в галузі оборони та безпеки, зокрема стосовно обміну новою розвідувальною інформацією та проведення спільних військових операцій», — йдеться у повідомленні.

Метою укладення таких угод є посилення обороноздатності у Північній Європі на фоні загрози з боку Російської Федерації.

Взаємні гарантії безпеки Джонсон спочатку підписав у Швеції з прем’єр-міністеркою Магдаленою Андерссон, а потім вирушив до Фінляндії, щоб підписати аналогічну декларацію з президентом Саулі Нійністе.

Борис Джонсон і Саулі Нійністе
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон і президент Фінляндії Саулі Нійністе перед підписанням безпекової угоди, 11 травня 2022 року, Гельсінкі, Фінляндія. Фото: FRANK AUGSTEIN/POOL/AFP via Getty Images

Укладені домовленості, зокрема, передбачають:

  • співпрацю у сфері оборони та безпеки між Великою Британією та країнами-підписантами;
  • обмін розвідувальними даними;
  • прискорення спільних військових тренувань, навчань;
  • співпраця у сфері кібербезпеки;
  • розгортання у північному регіоні Європи військово-повітряних сил і персоналу британської армії та королівського флоту.

«Ми непохитні та однозначні в нашій підтримці як Швеції, так і Фінляндії, і підписання цих декларацій безпеки є символом вічної впевненості між нашими народами. Це не короткостроковий крок, а довгострокова відданість зміцненню військових зв’язків і глобальної стабільності, а також зміцненню обороноздатності Європи для майбутніх поколінь», — заявив Борис Джонсон.

За словами британського прем’єра, війна в Україні змушує ухвалювати складні рішення, але страх не повинен впливати на них, тому країни-учасники декларації домовилися, що миттєво нададуть допомогу одна одній у разі нападу.

У Російській Федерації доволі неоднозначно відреагували на цю історичну подію. «За всім, що пов’язано з діями, які здатні так чи інакше змінювати конфігурацію Альянсу біля наших кордонів, ми спостерігаємо уважніше. Це предмет вельми ретельного аналізу. Поки що більше сказати ми не можемо», — заявив прессекретар президента Російської Федерації Дмитро Пєсков.

Посилення НАТО: які наслідки це має для Росії

13 квітня 2022 року під час спільної пресконференції прем’єр-міністерки Фінляндії та Швеції Санна Марін та Магдалена Андерссон заявили про намір приєднатися до НАТО на тлі російського вторгнення в Україну.

Обидві країни межують з Росією через Балтійське море, а Фінляндія має ще й сухопутний кордон протяжністю 1335 кілометрів, тому приєднання до Північноатлантичного Альянсу та посилення безпеки є вкрай важливими для них.

Вступ Фінляндії та Швеції в НАТО призведе до перерозподілу на північно-західному фланзі російських військ, що ще більше розтягне армію РФ, яка постраждала від опору України.

Альянс вже розмістив 40 000 військових на східному фланзі Європи — від Балтійського до Чорного моря. За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, обороноздатність блоку можна посилити ще більше, щоб країни, які мають спільні кордони з Росією та Білоруссю, могли відбити напад.

«Те, що ми бачимо зараз, — це нова реальність, нова норма для європейської безпеки. Тому ми попросили наших військових командирів надати варіанти для того, що ми називаємо “перезавантаженням”, більш довгостроковою адаптацією НАТО. Я очікую, що лідери Альянсу ухвалять рішення з цього приводу, коли зустрінуться в Мадриді на саміті НАТО в червні», — сказав Столтенберг.

Раніше Заборона розповідала про результати великої зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, представників Великої сімки та інших партнерів Альянсу, який відбувся на тлі російської агресії проти України.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору