'
Читаєте зараз
Фінські компанії викрили на поставках деталей для зброї у РФ: яка була схема

Фінські компанії викрили на поставках деталей для зброї у РФ: яка була схема

Daniil Tsarevskyi
  • Міністерство транспорту країни знайшло 20 логістичних компаній, які займались експортом товарів у Росію після початку повномасштабного вторгнення.
  • Цим займались фірми, якими керували або які належали росіянам.
  • Обіг таких компаній після початку повномасштабного вторгнення збільшився у два рази.

Фінські фірми не тільки експортували товари в Росію, а й виступали посередниками. Остання схема використовувалась після запровадження санкцій. Так, одна з компаній відправляти деталі для зброї через Узбекистан — обхідний шлях для Росії в умовах обмежень.

Заборона розповідає про шлях отримання державою-агресоркою військових компонентів.

Розслідування Міністерства транспорту Фінляндії: як Росія отримувала деталі

Уряд Фінляндії дослідив діяльність місцевих компаній, які продовжували експорт до Росії після початку повномасштабного вторгнення. Виявилося, що логістичні компанії, якими керують росіяни або які належать їм, постачали високі технології та іншу продукцію, яка використовувалась у військовій промисловості, пише Yle.

Експерти класифікували продукцію, як «критично важливе постачання для війни». Подібними перевезеннями після 24 лютого 2022 року займались 20 невеликих логістичних та експедиторських фірм. Свою діяльність вони вели зі складів листового металу або маленьких офісів переважно в південно-східній Фінляндії, ближче до кордону з РФ.

Аналіз виявив, що як мінімум дев’ять клієнтів цих компаній мають прямі зв’язки з російською військовою промисловістю та спецслужбами, зокрема ФСБ. Фірми заперечують, що знали щось про це.

Читати більше новин в Telegram

«Ви ніколи не можете бути на 100% впевнені, куди в кінцевому підсумку потраплять товари. За старих часів про таке й думати не доводилося. Все змінюється», — розповів в інтервʼю генеральний директор однієї з них.

Компанії, зареєстровані у Фінляндії, експортували товари напряму в Росію або виступали як посередники. В останньому випадку вони оброблювали вантажі, зберігали та оформлювали необхідні документи. 

Подібна схема використовувалась після запровадження санкцій. Так, одна з компаній перед повномасштабним вторгненням поставила техніки на €10 млн, а після запровадження санкцій почала поставляти товари через Узбекистан — шлях, який Росія часто використовує для обходу обмежень. 

Показово, що продажі значно збільшились після початку війни, а загалом за 2022 рік їхній сукупний оборот зріс більше ніж удвічі. 

Військове обладнання для РФ: що отримував ворог

Частина експортованих товарів виглядає звичайними, на перший погляд: деталі двигунів, підшипники, клапани. Подібні деталі можуть знадобитись для будівництва бронетехніки, наприклад. Так, компанія, яка працює поблизу міста Лаппеенранта, відправляла своїм клієнтам датчики, дизельні двигуни, паливні помпи та трансмісійне обладнання.

«У знищеній російській зброї та техніці в Україні знаходили частини подібних товарів. На думку дослідників, ці компоненти необхідні для ударної спроможності російської армії. Лише деякі з них потрапили під санкції Заходу, що спростило їх експорт до Росії», — йдеться в матеріалі Yle.

Інша поставила пристрій для подрібнення мідних і поліпропіленових виробів. Партнерами клієнта є російські підприємства, що виробляють обладнання для радіолокаційного спостереження та зенітно-ракетні комплекси.

Ще одна фірма експортувала різальні машини для дроту та металообробні верстати. Партнером російської компанії, яка отримала замовлення, був завод із виробництва літаків-розвідників і фронтових бомбардувальників.

Третя експортувала газові двигуни та компресори. Вони використовувались компанією, клієнтами якої було прикордонне управління ФСБ в окупованому Криму та завод «Дроні». Він належить до групи, яка виробляє системи, що використовуються для боротьби з безпілотними літальними апаратами, які агресор використовує під час війни.

Компанії також постачали обладнання, яке використовується під час військових досліджень і розробок, а також для розвідки. Це були пристрої аналізу сигналів, синтезатори частоти, аксесуари для друкованих плат, оптичні пристрої та вольтметри.

Чотири фірми, які фігурували в розслідуванні вже є фігурантами кримінальних проваджень. США також восени 2023 року внесли дві компанії в санкційний список. Вони постачали компоненти, які мали створюватись для безпілотних літальних апаратів: камери, оптичні фільтри та літієві батареї.

Раніше Заборона розповідала про можливу конфіскацію заморожених активів Росії на користь України. Спойлер: до передачі грошей ще далеко.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій