'
Читаєте зараз
ФОПам повернуть всі податки, але можуть спростити звітність

ФОПам повернуть всі податки, але можуть спростити звітність

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада у перші тижні війни ввела мораторій на перевірки документації для підприємців. Також частині дозволили не платити ЄП або сплачувати за нижчою ставкою.
  • На початку грудня 2022 року Україна підписала меморандум з МВФ, яким зобов’язалася якнайшвидше відновити довоєнний стан податкової політики.
  • Для ФОПів однієї з груп можуть створити SMART-систему, яка суттєво спростить ведення звітності та сплату податків. 

В Україні для фізичних осіб-підприємців повернуть зобов’язання сплачувати єдиний податок по довоєнних ставках. Перевірки звітності відновлять, але лише частково. Штрафи та пеню за неправильну чи невчасну подачу декларацій або заборгованість по сплаті мають нараховувати за іншою процедурою.

Заборона розповідає про урядову ініціативу, а також про ще один законопроєкт, який дещо спростить податкові зобов’язання ФОПів однієї групи.


Повернення ЄП для підприємців: пропозиція Кабміну

Верховна Рада України ще у перші тижні повномасштабного вторгнення затвердила низку пільг для бізнесу. 

Зокрема, діють такі податкові норми:

  • фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які перебувають на III групі, можуть платити єдиний податок (ЄП) за ставкою 2% від суми доходу замість 5%;
  • ФОПи І та II груп мають право не сплачувати ЄП;
  • проведення документальних перевірок підприємців призупинено;
  • відповідальність за неправильне нарахування, обчислення чи сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) тимчасово відсутня;
  • штрафи за порушення податкового законодавства, а також порядку використання касових апаратів не нараховуються.
Правилами сплати єдиного податку (ЄП) та ЄСВ під час дії воєнного стану. Інфографіка: Державна податкова служба України

Передбачалося, що вони працюватимуть до закінчення дії воєнного, але український уряд 31 січня 2023 року вніс до Верховної Ради з\п №8401 щодо скасування пільг. 

Читати більше новин в Telegram

Парламент підтримав в цілому 30 червня 2023 року. «За» проголосували 239 народних депутатів.

Так, 2% ставка по Єдиному податку буде скасована з 1 серпня 2023 року. При цьому акт передбачає поетапний перехід:

  • платник ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо платник не вкаже бажану систему, його автоматично переведуть на ту, на якій він був до переходу на 2%;
  • новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично переведуть на третю групу зі ставкою 5%;
  • автоматичне відновлення прав і обов’язків платника ПДВ для тих, у кого реєстрація була призупинена;
  • ті, хто в 2023 році перейшов на загальну систему, зможе повторно перейти на спрощену — в разі подання заяви до 1 вересня 2023 року вважатиметься платником ЄП з 1 серпня.

Мораторій на проведення перевірок з 1 серпня скасують лише частково для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. 

Відповідальність за порушення використання РРО (касових апаратів) повернеться з 1 жовтня. При цьому, якщо вони були вчинені на територіях ведення бойових дій, то не враховуватимуться (крім як під час торгівлі підакцизними товарами).

Інші зміни:

  • технічний борг, який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті не враховуватимуть під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
  • збережеться право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
  • для передачі юридичними особами товарів для сил оборони не потрібно затвердженого переліку КМУ.

З 1 лютого 2023 року діють нові рахунки на сплату ЄСВ. Перелік реквізитів для сплати всіх податків, включаючи нові рахунки по ЄСВ.

Чи зберегли норму щодо того, що пеня чи штраф за несплату не нараховуватиметься у певних випадках, не уточнюється. Йдеться про статтю, згідно з якою, якщо платнику податків після відновлення перевірок надійде лист про наявність податкового зобов‘язання і він сплатить його не пізніше, ніж через 30 днів після отримання повідомлення. Сума сплаченого податкового зобов’язання оскарженню не підлягає.

«Законопроєкт має на меті виконання Україною зобов’язань в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року, відповідно до якого, поміж іншого, Україна взяла на себе зобов’язання якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкової політики», — пояснив Тарас Мельничук.

Угоду Україна уклала з МВФ, щоб отримати кредит на $20 мільярдів. Термін виконання — чотири місяці в рамках Моніторингової програми під наглядом Ради директорів Фонду. У документі зазначено, що скасування податкових пом’якшень має забезпечити приріст надходжень до держбюджету на 0.13% ВВП.

Smart-ФОП: що за законопроєкт

У Верховній Раді зареєстровано ще один законопроєкт, який стосується підприємців — №8226. Його ініціювали 12 народних депутатів («Голос», «‎Слуга народу»).

Документ передбачає створення SMART-систему, яка спростить ведення звітності та сплату податків. Однак доступна вона буде тільки підприємцям третьої групи на спрощеній системі оподаткування.

«Ідея точно спростить роботу великій кількості ІТ-шників, маркетологів, консультантів чи їх бухгалтерам. Ну і податковій теж. Спрощена система для ФОПів стане SMART: все автоматизовано, щоб ФОП навіть не перетинався з державою. Підприємцям-спрощенцям можна буде не перейматися за подачу звітності, сплату податків та взаємодію з податковою — все це за них зробить банк», — розповів один з авторів ініціативи Ярослав Желєзняк (Голос).

Фактично банк-агент самостійно вираховуватиме єдиний податок та Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), а також надаватиме податковій звітність. Підприємець просто отримуватиме на спецрахунок вже чистий прибуток.

Яким додатковим умовам повинні будуть відповідати ФОП:

  • не платник ПДВ;
  • без найманих працівників;
  • дотримується лімітів по доходу та видів діяльності для третьої групи єдиного податку;
  • отримує виключно безготівковий дохід.

Раніше Заборона розповідала про законопроєкт, який передбачає запровадження системи вільного підприємництва для власників невеликого сімейного бізнесу. Це дозволить їм займатися своєю справою без реєстрації ФОП.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій