ФОПам можуть повернути всі податки, але спростити звітність

Ilona Kivva
Автор:
 • Верховна Рада у перші тижні війни ввела мораторій на перевірки документації для підприємців. Також частині дозволили не платити ЄП або сплачувати за нижчою ставкою.
 • На початку грудня 2022 року Україна підписала меморандум з МВФ, яким зобов’язалася якнайшвидше відновити довоєнний стан податкової політики.
 • Для ФОПів однієї з груп можуть створити SMART-систему, яка суттєво спростить ведення звітності та сплату податків. 

В Україні для фізичних осіб-підприємців можуть повернути зобов’язання сплачувати єдиний податок, а також довоєнні ставки. Перевірки звітності відновлять, а штрафи та пеню за неправильну чи невчасну подачу декларацій або заборгованість по сплаті знову нараховуватимуть, але за іншою процедурою.

Заборона розповідає про урядову ініціативу, а також про ще один законопроєкт, який дещо спростить податкові зобов’язання ФОПів однієї групи.


Повернення ЄП для підприємців: пропозиція Кабміну

Верховна Рада України ще у перші тижні повномасштабного вторгнення затвердила низку пільг для бізнесу. 

Зокрема, діють такі податкові норми:

 • фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які перебувають на III групі, можуть платити єдиний податок (ЄП) за ставкою 2% від суми доходу замість 5%;
 • ФОПи І та II груп мають право не сплачувати ЄП;
 • проведення документальних перевірок підприємців призупинено;
 • відповідальність за неправильне нарахування, обчислення чи сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) тимчасово відсутня;
 • штрафи за порушення податкового законодавства, а також порядку використання касових апаратів не нараховуються.
Правилами сплати єдиного податку (ЄП) та ЄСВ під час дії воєнного стану. Інфографіка: Державна податкова служба України

Передбачалося, що вони працюватимуть до закінчення дії воєнного, але український уряд 31 січня 2023 року вніс до Верховної Ради з\п №8401 щодо скасування пільг, повідомив постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук. 

У законопроєкті сказано, що норми законодавства діють до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше 1 липня 2023 року. Це означає, що навіть якщо дії воєнного стану не скасують, податки вже з липня все одно стануть такими ж, як були до 24 лютого 2022 року.

З 1 лютого 2023 року діють нові рахунки на сплату ЄСВ. Перелік реквізитів для сплати всіх податків, включаючи нові рахунки по ЄСВ.

Пеня чи штраф за несплату не нараховуватиметься, якщо платнику податків після відновлення перевірок надійде лист про наявність податкового зобов‘язання і він сплатить його не пізніше, ніж через 30 днів після отримання повідомлення. Сума сплаченого податкового зобов’язання оскарженню не підлягає.

«Законопроєкт має на меті виконання Україною зобов’язань в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року, відповідно до якого, поміж іншого, Україна взяла на себе зобов’язання якнайшвидшого відновлення довоєнного стану податкової політики», — пояснив Тарас Мельничук.

Угоду Україна уклала з МВФ, щоб отримати кредит на $20 мільярдів. Термін виконання — чотири місяці в рамках Моніторингової програми під наглядом Ради директорів Фонду. У документі зазначено, що скасування податкових пом’якшень має забезпечити приріст надходжень до держбюджету на 0.13% ВВП.

Smart-ФОП: що за законопроєкт

У Верховній Раді зареєстровано ще один законопроєкт, який стосується підприємців — №8226. Його ініціювали 12 народних депутатів («Голос», «‎Слуга народу»).

Документ передбачає створення SMART-систему, яка спростить ведення звітності та сплату податків. Однак доступна вона буде тільки підприємцям третьої групи на спрощеній системі оподаткування.

«Ідея точно спростить роботу великій кількості ІТ-шників, маркетологів, консультантів чи їх бухгалтерам. Ну і податковій теж. Спрощена система для ФОПів стане SMART: все автоматизовано, щоб ФОП навіть не перетинався з державою. Підприємцям-спрощенцям можна буде не перейматися за подачу звітності, сплату податків та взаємодію з податковою — все це за них зробить банк», — розповів один з авторів ініціативи Ярослав Желєзняк (Голос).

Фактично банк-агент самостійно вираховуватиме єдиний податок та Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), а також надаватиме податковій звітність. Підприємець просто отримуватиме на спецрахунок вже чистий прибуток.

Яким додатковим умовам повинні будуть відповідати ФОП:

 • не платник ПДВ;
 • без найманих працівників;
 • дотримується лімітів по доходу та видів діяльності для третьої групи єдиного податку;
 • отримує виключно безготівковий дохід.

Раніше Заборона розповідала про законопроєкт, який передбачає запровадження системи вільного підприємництва для власників невеликого сімейного бізнесу. Це дозволить їм займатися своєю справою без реєстрації ФОП.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору