18 жовтня, 2023

Автори: Павло Бішко, Даниил Леховіцер
Редакторки: Маруся Педоренко, Настя Правда
Ілюстрації: Катерина Круглик, Марія Петрова
Верстка: Соня Гринь

Мабуть, у кожного в колекції є старовинна фотокартка, монета чи листівка, які змогли дістатися сьогодення крізь десятиліття чи навіть століття. Головред Заборони Даниил Леховіцер і більд-редактор Павло Бішко перерили власні архіви — і розповідають біографії старовинних речей, що їм дісталися. Кожен день упродовж місяця вони по черзі розповідатимуть історію однієї речі, а через неї — і хроніку своїх сімей: від примусової депортації радянською владою до мобілізації в австро-угорську армію. Якщо ви любите дивні борхесівські списки, де є місце безголовим оленям, привидам собак, пустоті й годиннику, що перетворився на корабель Тесея, — вам сюди.

Інструкція:

Це зетелькастен — старовинна шухлядка для зберігання нотаток, що, як нам здається, добре символізує архівацію пам’яті. У кожній шухлядці лежить меморабілія — пам’ятна для авторів проєкту річ. Кожен день ми відкриватимемо лише одну шухлядку (а вам достатньо лише тицьнути на неї), поки не зберуться всі двадцять меморабілій.

18 жовтня вночі під час обстрілу Запоріжжя російська ракета влучила в квартиру Даниила та зруйнувала всі речі, про які він писав для цього проєкту. На щастя, сам Даниил лишився живий, його дістали з-під завалів рятувальники. Після цієї ночі проєкт набув ще глибшого сенсу.