Читаєте зараз
Фотографа Нікіфорова помістили під цілодобовий домашній арешт. Цього вимагало обвинувачення в апеляції

Фотографа Нікіфорова помістили під цілодобовий домашній арешт. Цього вимагало обвинувачення в апеляції

Hanna Belovolchenko
Фотографа Нікіфорова помістили під цілодобовий домашній арешт. Цього вимагало обвинувачення в апеляції

5 квітня Одеський апеляційний суд змінив запобіжний захід для фотографа Євгена Нікіфорова, якого звинувачують у порушенні правил дорожнього руху, через що загинула людина. Тепер Нікіфоров зобов’язаний перебувати під цілодобовим домашнім арештом замість нічного.


Важливе уточнення: Євген Нікіфоров співпрацює з Забороною як фріланс-фотограф.

Що сталося

5 квітня Одеський апеляційний суд змінив запобіжний захід для фотографа Євгена Нікіфорова на цілодобовий домашній арешт замість нічного. Цього вимагало обвинувачення, родичі і знайомі загиблого. Цього ж дня під судом родичі й знайомі загиблого провели акцію протесту. До десяти людей тримали в руках плакати «Сільські люди не бидло», «Ми за правду», а також фото загиблого. Нікіфорова звинувачують у тому, що він порушив правила дорожнього руху, через що загинув чоловік — Ігор Буздужа.

14 березня фотограф разом із братом знімав відео для свого проєкту про експериментальні села в Одеській області. Під час зйомки в селі Василівка до них підійшли двоє чоловіків, Ігор Буздужа та Олександр Соборов, які були напідпитку. З відеокамери спостереження, встановленої на магазині поруч, видно, що Буздужа силою відкрив дверцята автомобіля фотографа й наполовину заліз у машину. Євген, який був за кермом, здав назад і поїхав геть. Чоловік не встиг вилізти з автівки й метрів 50-100 біг разом із нею. Потім Нікіфоров розвернув машину й поїхав геть. З камери не видно, що сталося з чоловіком, який проникнув в авто.

Євгена Нікіфорова затримали того ж дня. За кілька годин після інциденту з ним зв’язалися поліцейські, які повідомили: чоловік, з яким у нього та брата виник конфлікт, помер. Нікіфорова затримали, його обвинувачують за частиною 2 статті 286 кримінального кодексу України — порушення правил безпеки дорожнього руху, що призвело до смерті людини. Максимальна санкція цієї статті — 7 років позбавлення волі.

Що каже захист

Свою версію подій Забороні детально розповів брат Євгена Вадим. За його словами, під час експедиції експериментальними селами вони заїхали на своєму автомобілі в село Василівка Біляївського району. У центрі села Євген став знімати з дрона. У цей момент із магазину неподалік вийшло двоє чоловіків напідпитку. Один із них — Ігор Буздужа — за словами Вадима, почав погрожувати його брату.

«Чоловік різко притулився до дверей автомобіля, щоби брат не зміг сісти, — розповідає Вадим Нікіфоров. — Почав говорити: а що ви тут робите, а чи брали дозвіл на зйомку в господарів магазину, а покажіть, що зняли. Женя сказав, що він фотограф, той його загуглив і сказав: «Це остання поїздка у вашому житті. Ви звідси не поїдете». [Цей факт обвинувачення спростовує. За словами родичів загиблого, у нього був кнопковий телефон, на якому не можна щось загуглити]

Вадим Нікіфоров каже, що товариш Буздужи згодом підійшов до них і став говорити приблизно те саме:

«Брату стало погано, він повернувся спиною до них. До нього підійшов чоловік на милицях [Олександр Соборов] і вдарив під ребро ліктем. «Ну що, легше стало?» — запитав він і розсміявся».

Потім Буздужа, каже Нікіфоров, відчинив двері їхньої машини і засунув голову в салон. Вадим попросив його відпустити двері. Євген Нікіфоров у цей момент сів у машину, здав назад, а чоловік почав бігти по ходу руху.

«Якийсь час він біг по асфальту — метрів 100 — а потім відпустив двері машини», — додав Вадим. Що було далі, брати не бачили, каже він.

Адвокат Нікіфорова вимагає закрити справу, а прокуратура ще під час першого судового засідання наполягала на триманні під вартою.

Заборона також отримала скан лікарського висновку про смерть Ігоря Буздужи. У ньому написано, що причиною смерті стали «численні травми голови». Крім цього є приписка, що «пішохід був травмований від зіткнення з легковим автомобілем». Однак як саме лікар це встановив, незрозуміло.

Нікіфоров перебуватиме під цілодобовим домашнім арештом до 13 травня, пояснив у коментарі Забороні його адвокат Денис Пономаренко. Оскаржити рішення суду апеляційної інстанції не можна. Чому саме суддя прийняв таке рішення, невідомо, каже адвокат і додає: слідчий і досі не вніс до Єдиного реєстру досудових розслідувань справу про напад на Нікіфорова. 

Версія обвинувачення

Під час першого судового засідання слідчий заявив, що конфлікту між чоловіками не було. Ані загиблий Ігор Буздужа, ані його товариш Олександр Соборов не влаштовували штовханини чи бійки, не погрожували братам.

«Нам слідчий сказав, що коли його [Нікіфорова] затримали, він уявлення не мав, що там щось відбулося, — каже вдова загиблого Наталія Буздужа. — У нас у селі всюди камери. Але виявилося, що вони не працювали. Не знайшли, хто має оплатити Wi-Fi».

Втім, Соборов визнає, що конфлікт таки був. Трапився він тому, що «Ігор пішов відлити й почув, як над його головою щось дзижчить». Це був дрон, яким знімав Нікіфоров. Початку розмови, каже Соборов, він не чув. Підійшов уже пізніше.

«Він [Буздужа] хотів, щоби йому показали запис [з дрону], — пригадує товариш загиблого. — Ті [брати Нікіфорови] вперлися. [Кажуть], нічого кримінального не знімали, знімаємо архітектуру села…Спокійно відповідали. Я не чув, щоб Ігор казав видалити. Він [Нікіфоров] сказав, що ніяких записів немає, нічого показувати не буде. Не грубив, без матів. [Буздужа] нагнувся до нього, наполягав, щоби показав. Він [Буздужа] не був у ярості. Я не пам’ятаю [з якими емоціями Буздужа ліз у машину]».

Вдова загиблого Наталія припускає, що Нікіфоров просто намагається піаритися. «Може, його мало людей знають, а так більше дізнаються», — додає вона.

А чоловіка характеризує як «добряка» — особливо коли той вип’є.

«Він був за справедливість. Якщо вважає, що він правий, то ти його ніколи з місця не зсунеш. Але ніколи конфліктів не було», — переконує Буздужа.  

Євген Нікіфоров — український фотограф, автор книги Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics, архітектурного путівника по українських мозаїках, виданого DOM Publishing у 2020 році. Він регулярно фотографує мозаїки в різних куточках України й останні кілька років знімає експериментальні села.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій