Французькі поліцейські нейтралізували страсбурзького стрілка. Він переховувався від правоохоронців близько 48 годин
У Страсбурзі завершилася поліцейська операція по затриманню 29-річного Шерифа Шекатта, який 11 грудня убив 3-х і поранив 13-х людей на місцевому різдвяному ярмарку. Після трьох днів пошуків зловмисник був застрелений поліцейським патрулем у кварталі Мено поруч із кварталом Нейдорф, який злочинець добре знав, оскільки провів там частину свого життя.
Як уточнив глава МВС Франції Крістоф Кастанер, троє поліцейських упізнали Шекатта і хотіли його затримати, але він відкрив вогонь і був ліквідований пострілами у відповідь. Жоден із поліцейських не постраждав.
Новини швидко та коротко – підписуйтесь на Заборону у Telegram
За даними BFMTV, Шекатт був бойовиком терористичного угрупування «Ісламська держава». Французький телеканал у своєму повідомленні покликався на свідчення водія таксі, який, за його словами, був змушений відвезти підозрюваного від місця теракту до кварталу, в якому той мав намір сховатися. Пізніше ІД через підконтрольне агентство Amaq назвала страсбурзького стрілка своїм «солдатом», передає Reuters.
Деталі операції
Читати більше новин в TelegramПершою Шекатта помітила жінка, яка й повідомила про нього в поліцію, передають джерела. За словами очевидців, він був застрелений у районі будинку 74 на вулиці Лазарет. Експерти зазначили, що виявленню терориста посприяла велика кількість камер у цьому районі міста, а також використання гелікоптерів для візуального спостереження за ситуацією у кварталі.
Читайте також: Француженка три роки вдавала жертву теракту. Її чекає в’язниця
Поліція розповсюдила фотографію 29-річного уродженця Страсбурга з близькосхідним корінням, а також номер телефону гарячої лінії. Водночас влада просила городян утриматися від спроб самостійно затримати злочинця. На думку експертів, це звернення до населення стало важливим кроком на шляху до успішного завершення операції.
Пошуки злочинця були ускладнені тим, що поліції довелося мати справу з рецидивістом. Шекатт мав 27 судимостей у Франції, Німеччині та Швейцарії, 67 раз фігурував у різних протоколах у зв’язку з поведінкою, яка систематично була мала насильницький характер, неодноразово сидів у в’язниці. У 2017 році ФРН депортувала Шекатта на батьківщину до Франції.
Читайте також: Стрілянина на різдвяному ярмарку в Страсбурзі. Головне
Через це французька влада побоювалася, що Шекатту вдалося покинути місто після нападу. Не виключалася і можливість того, що він встиг перетнути прилеглий кордон із Німеччиною і сховатися в сусідній країні. У зв’язку з цим прикордонний контроль був посилений, а поліція почала перевірку всіх транспортних засобів, які перетинали міст Європи, що з’єднує французький Страсбург і німецький Кель, що розташовані на протилежних берегах Рейну. Але потім відмовилися від цієї версії та зосередили всі сили на Нойдорфі.
У рамках спецоперації 12 грудня було затримано найближчих родичів злочинця – батьків і двох братів. Днем пізніше стало відомо про затримання п’ятої людини з оточення терориста. За даними газети Le Parisien, нею виявився господар квартири, в якій злочинець переховувався до здійснення теракту. Поліція також допитала двох його сестер і провела обшук у паризькій квартирі однієї із них. Пізніше з’явилося повідомлення, що правоохоронці Алжиру затримали брата Шерифа Шекатта.
Незважаючи на участь у пошуках понад 700 поліцейських і співробітників спецслужб, перша операція з його затримання, проведена вдень 13 грудня в тому ж кварталі, результатів не принесла.
Президент Франції Еммануель Макрон розпорядився, щоби міністр МВС Франції Крістоф Кастанер терміново вирушив до Страсбурга для особистого керівництва операцією.
Після прибуття в Страсбург глава французького правоохоронного відомства провів прес-конференцію, на якій зазначив, що операція триває, різдвяний ярмарок відновить роботу 14 грудня, а в місті до 17 грудня триватиме заборона на маніфестації. Однак уже через кілька хвилин після його виступу телеканали стали транслювати кадри спецоперації, з’явилися перші повідомлення про ліквідацію терориста.
Підписуйтесь на Заборону у Facebook – чутливі теми та персональні історії
Кастанер підтримує постійний контакт із президентом Макроном і прем’єр-міністром Едуаром Філіппом. Через півгодини він підтвердив повідомлення про нейтралізацію злочинця. Присутні на місці операції жителі міста вітали поліцію оплесками. «Я відчуваю почуття великого полегшення і приєднуюся до оплесків городян», – заявив мер міста Ролан Ріс, коментуючи ліквідацію злочинця, через якого жителі міста кілька днів не могли виходити на вулиці.
Макрон зазначив, що цей напад не тільки на Францію, але і на «міжнародне європейське місто», адже у Страсбурзі розташовані штаб-квартири Ради Європи та Європарламенту.
У своєму Twitter президент Франції у ніч на п’ятницю написав: «Дякую нашим службам, поліції, жандармерії і військовим. Відсіч тероризму дало все суспільство».
Face au pire, vous avez donné le meilleur. Merci.#Strasbourg pic.twitter.com/nzgBBZR4Fx
— Christophe Castaner (@CCastaner) 13 грудня 2018 р.
Важкі дні для поліції
Від середини листопада поліція Франції фактично перебуває на постійному чергуванні. Майже по всій країні вже місяць тривають акції руху «жовтих жилетів», які серйозно позначаються на забезпеченні безпеки країни.
7 грудня Кастанер розпорядився мобілізувати 89 тисяч поліцейських по всій країні для забезпечення порядку під час маніфестацій, які часто супроводжуються зіткненнями із поліцією та заворушеннями.
За даними МВС країни, загальна кількість затриманих із середини листопада маніфестантів перевищила 4,5 тисячі осіб. Згідно з останньою інформацією, в ході протестів у Франції загинули шість учасників подібних акцій.
На мітинги почали збиратися старшокласники та студенти, які також віднімають сили поліції. У співробітників давно не було відпусток, вони працюють у стресовій ситуації. Багатьом із них знову доведеться чергувати на очікуваній п’ятій хвилі протестів.
Нагадаємо, 17 жовтня 2018 року в політехнічному коледжі в місті Керч на тимчасово окупованій території у Криму 18-річний студент Владислав Росляков влаштував стрілянину. Згідно з офіційними даними, у результаті бійні загинули 21 людина з-поміж учнів і персоналу навчального закладу, постраждали 76 осіб.
Читайте також: Як в Україні відреагували на теракт у Керчі
Росляков із двома сумками та дробовиком з’явився в коледжі вранці, приблизно за десять хвилин після від’їзду директора. Залишив рюкзак із саморобним вибуховим пристроєм у буфеті, що розташований біля центрального входу. Після вибуху почав розстрілювати студентів і вчителів на другому поверсі, попередньо кидаючи в аудиторії саморобні гранати. У бібліотеці закладу вчинив самогубство. На місці було знайдено помпову рушницю Hatsan Escort Aimguard і ще один вибуховий пристрій. Російські слідчі прийшли до висновку, що Росляков діяв один.